Torku Jelifest

Karaman’da elma çıkmazı

  • Giriş Tarihi: 22.05.2015 18:27
  • Güncelleme Tarihi: 18:27
Karaman’da elma çıkmazı

Nisan ayında yaşanan don olayları sonrasında zarara uğrayan üretici borçlarının bir yıl ertelendiğini açıklayan Karaman Ziraat Odası Başkanı Muğlu, dekar başına 250 TL don afeti ödenmesinin üreticinin gülmesini sağlayacağını ifade etti.

Karaman’da Nisan ayından meydana gelen soğuklar nedeniyle elma oluşumunda yüzde 90 don zararı oldu. Bu zararın çiftçiyi mağdur etmesi sebebiyle Karaman Ziraat Odası,  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına hazırlamış oldukları don zararına ilişkin değerlendirme raporunu sundu. Yaşanan don olayları sebebiyle elma bahçelerinin yüzde 70-90 oranın don zararına uğradığını söyleyen Karaman Ziraat Odası Başkanı Recep Muğlu gazetemize açıklamada bulundu.

Çiftçi Kayıt Sistemine ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı diğer kayıt sistemlerine kayıtlı olan çiftçilerin kredi borçlarının bir yıl erteleneceğini kaydeden Muğlu, “Don olaylarından dolayı yüzde 30 ve üzeri oranda zarar gören çiftçilerimiz, 15 Haziran tarihine kadar İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne başvurması gerekiyor” dedi.

karamanda-elma-cikmazi-2

“KREDİ BORCU ÖDEMELERİ ERTELENDİ”

Karaman’da 2014 yılında da don olaylarının yaşandığını ve bu don olaylarından dolayı elma bahçelerinde yüzde 91 oranında zarar gördüğünü dile getiren Muğlu, “Geçtiğimiz yıl yaşanan don olayları sebebiyle çiftçimiz için herhangi bir adım atılmamıştı. Bu yıl yaşanan don olayları sonrasında zarar gören üreticiye destek olmak için kredi borçlarında bir yıl erteleme yapıldı. Fakat bu durum çiftçimizi tebessüm ettirir” diye konuştu.

“ÇİFTÇİMİZİ GÜLDÜRMEMİZ GEREKİYOR”

“Çiftçimizi güldürmemiz gerekiyor” diyen Muğlu, “2010 yılında meydana gelen 5363 Tarım Sigortaları Kanunu kapsamı dışında kalan don nedeniyle yüzde 30 zarar gören çiftçilere dekar başına 150 TL telafi ödemeleri yapılmıştı. Bu yıl yüzde 90’lık don zararına karşı dekar başına 250 TL don afeti desteğinin yapılmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

Adem DEMİREKL/KARAMAN> Yeni Meram >Türkiye > Karaman’da elma çıkmazı
HABER YORUMLARI