YAZARLAR

“ZENGİNLİĞİN zevkleri yoksulların gözyaşlarıyla satın alınır.”

***

KİMİN İŞİ?

Pazartesi maç… Salı maç… Çarşamba maç… Perşembe maç… Cuma maç… Cumartesi maç… Pazar maç… Yani, haftanın her günü maç…

“Kimin işi bu?” derseniz, cevap: LİG TV.

Parayı deve yüküyle götürecekler ya…

***

ÖRGÜTLENMELER…

Hepimizin bildiği şike, sadece asla şike değildir.

Dünyaca ünlü spor yazarı Simon Kuper, 1994’te yayımlanan kitabıyla dünyayı uyarmıştı!

“Futbol sadece asla futbol değildir.”

Kitap iki yıl içinde Türkçe’ye çevrildi.

Bütün yazarları ve spor adamları futbol üzerinden geliştirdikleri felsefeye kaynak olarak bu kitabı gösterdi. Aynı kitap, en çok satanlar listesinin zirvesinde çok uzun süre krallığını sürdürdü.

Kuper, aslında futbolun diğer spor dallarından neden ayrıldığını, nasıl bir endüstriye dönüştüğünü, kapitalist ve sosyalist ideolojilerin futbolu nasıl çevirdiklerini vs.

Kuper bize, Doğu Bloku ülkelerinde Stalin’in emriyle gizli polis örgütlerine kurdurulan takımların önüne ‘Dinamo’ -Dinamo Kiev, Dinamo Moskova, Dinamo Bükreş vb.- kelimesinin neden konulduğunu, Kiev’in nasıl kara para aklamak için kullanıldığını anlatıyor.

Mustafa Mutlu’nun ‘hasta’ bir Fenerbahçeli olması, Yaşar Kemal’in, eskiden Sarı-Lacivertlilerin maçlarını kaçırmaması, diğer şair ve yazarların farklı futbol kulüplerine olan aşkı, futbola ilgimizi daha anlamlı hale getirmiştir.

Ünlü yazarımız Yaşar Kemal’in ofsayt bayrağı kaldıran hakeme, “Ulan hakem, Fenerbahçe ofsayta düşmeyecek kadar şerefli bir takımdır” diye bağırması ‘takım tutma’ gerekçemize ayrı bir anlam yüklemiştir.

Spor yazarlarımızın duayeni İslam Çupi ise bir yazısında, “Türkiye fakir ülkedir, parasızdır. Parasız olan ülkede herkes şike yapmayacak kadar namuslu ve şereflidir” demişti. Ancak ömrü, eski usullerle yeni futbolu dizayn etmeye çalışanların dünkü ve bugünkü kirli planlarını görmeye yetmedi.

Kuper’e, Türkiye’yi sarsan şike iddiaları soruldu.

Tespiti gerçekten çok ilginç gelmişti:

“Mafya tipi örgütlenmeler de, takımlarının kazanmasını isteyen kulüp başkanları da bu işin içinde olabilir. Taraftarlar futbolun temizlenmesine destek olmalıdır. Çünkü şike dışında hiçbir şey futbolu anlamsız hale getiremez.”

Televizyondan yayın haklarından gelen trilyonlar… Dev borsa gelirleri… Sponsorluk anlaşmaları… Saha kazançları… Dev bütçeli transferler, Türkiye’de futbolun kimyasını bozan en önemli faktörlerin başındadır.

***

ŞİKENİN bir namussuzluk olduğunu bildikleri için maçlara ilgi göstermeyen Malezya ve Singapur takımlarının taraftarları gibi, ya da “Maçta şike var, neden gidip izleyelim?” diyerek sporcularını sahada desteksiz bırakan Çinli futbolseverler gibi Türkiye’de de erdemli bir dik duruş sergilemenin zamanı değil midir?

Ülkemizde spor siyasetin, siyaset sporun dibine kadar girmemiş midir?

Politikayı dizayn edenler futbol üzerinden de böyle bir sistem değişikliğine girişmişler midir?

Hakemler satın alınmışlar mıdır?

Futbolculara, kendi takımları lehine iyi veya kötü oynamaları için bavulla-çuvalla yüklü paralar teklif edilmemiş midir?

Bunlar bugün için birer bilmecedir, ancaak….

“Şike; taraftar şiddetinden de, futbolcuların yanlış tavırlar sergilemesinden de daha zararlıdır.”

Biz; şikesiz, tertemiz bir futbol istiyoruz.

Biz; şikesiz, tertemiz bir spor istiyoruz.

Sonuçları haftalar öncesinden bilinen maçlar değil.

*

SPORTİF…

Fanatik iki futbolsever konuşuyor.

Biri: “Maça gitmiyor musun?”

“Ne diye gideyim?.. Oynanan oyun itiş-kakış… Saatlerce gişe önünde kuyrukta bekle… İçerde gürültü-patırtı… Çıkışta vasıta bulamıyorsun…”

Diğeri: “Ben de tıpkı senin gibi maça gitmiyorum. Tıpkı senin gibi karım bırakmıyor!”

> Yeni Meram >Yazarlar > Kara para aklamak
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.