Torku Jelifest

Kara Harp Okulu Dostluk ve Kardeşlik Günü

  • Giriş Tarihi: 24.05.2015 12:28
  • Güncelleme Tarihi: 12:28
Kara Harp Okulu Dostluk ve Kardeşlik Günü

Kara Harp Okulu Dostluk ve Kardeşlik Günü, çeşitli etkinliklerle kutlandı

Kara Kuvvetleri Komutanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Kara Harp Okulunda öğrenim gören misafir askeri personelin ülkeleriyle dostluk ve kardeşliği geliştirmek, kültürlerini tanıtmalarına fırsat sağlamak için 2005’ten beri her yıl mayısta Kara Harp Okulu Dostluk ve Kardeşlik Günü düzenleniyor.

Bu yılki etkinliğe 19 ülkenin diplomatik misyonu ve askeri ataşeleri, 7’si misafir askeri personel olmak üzere 92 Deniz ve Hava Harp Okulu öğrencisi katıldı.

Misafir askeri personel, ülkelerini, kültürlerini, milli ve askeri değerlerini tanıttıkları stantlar açtı. Kara Harp Okulu Bandosu konser verdi, yabancı ülkelere ait şarkılar seslendirildi, harbiyelilerden oluşan halk oyunları ekipleri de yöresel oyunlar sergiledi.

Misafir harbiyelilerin güncel bilgilerini yayımlamaları amacıyla okulun internet sitesinde “Misafir askeri personel” bölümü oluşturuldu, harbiyelilerce çıkarılan Çizgi Ötesi dergisi ve diğer yayınlar sanal ortamda paylaşıldı. Harbiyeden Haberler dergisi, misafir harbiyelilerin adreslerine gönderildi.

– Mezun harbiyeliler

Açıklamada görüşlerine yer verilen eski mezunlardan Türkmenistan Askeri Ataşesi Azat Durdiyev, 2001’de mezun olduğu Kara Harp Okulunda bulunmaktan gurur duyduğunu, kurulan dostlukların asla unutulmadığını belirtti.

Mezuniyetinin ardından ülkesine döndüğünde okuldaki tabur komutanının Türkmenistan’a askeri ataşe olarak atandığını anlatan Durdiyev, nikah törenlerinde de şahitlik yaptığını kaydetti.

Durdiyev, kurulan dostluk bağlarının asla kopmayacağını, devre arkadaşlarıyla zaman zaman görüştüğünü ve burada görev yapmaktan büyük onur duyduğunu ifade etti.

Gambiya Cumhuriyeti’nden harbiyeli Ebou Touray da 4 yıldır Kara Harp Okulunda öğrenim gördüğünü vurguladı.

Okula ilk geldiğinde eğitim seviyesinin ileride olması ve dil bilmemesi nedeniyle zorlandığını aktaran Touray, “Herkes bana inanılmaz seviyede yardımcı oldu ve tüm zorlukları arkadaşlarım ve komutanlarımın desteğiyle aştım. Hem askeri hem de akademik eğitim zor ancak burada kurulan harbiyeli ruhuyla bunları aşabildim. Piyade sınıfındayım, mezuniyet törenine ailemi de getirmek istiyorum. İleride tekrar burada görev yapmayı çok arzuluyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Kara Harp Okulu

Misafir askeri personel, ikili anlaşmalar doğrultusunda 1992’den beri Kara Harp Okulunda öğrenim görüyor. Bugüne kadar çeşitli ülkelerden 965 misafir askeri personel okuldan mezun oldu.

Halihazırda Kara Harp Okulunda 19 ülkeden 285 misafir askeri personel öğrenim görüyor.> Yeni Meram >Yaşam > Kara Harp Okulu Dostluk ve Kardeşlik Günü
HABER YORUMLARI