YAZARLAR

Kapitalist ekonomilerde yaşayan bireyler tıbbi tedavi için kendi ceplerinden para öderlerse de, pek çok insanın tıbbi bakımın yüksek maliyetlerini karşılayamaması nedeniyle hükümet programları birçok harcamayı finanse etmeyi üstlenir.

İsveç: 1891’de kapsamlı tıbbi bakım sistemi zorunlu olmaya başladı. Vatandaşlar, bu sağlık programları için yüksek vergi öderler ve tipik olarak doktorlar hükümet tarafından istihdam edilir ve hastanelerin çoğu hükümetçe yönetilir. Bu tıbbi sistem, sosyalist sistemle benzerlik gösterdiği için İsveç’te bu sistemin adı SOSYALLEŞTİRİLMİŞ TIP’tır. Burada vatandaşların sağlık için ödediği vergiler, başka işler için yada gereksiz harcamalara değil, sağlık sistemine yönlendirilir.

İngiltere: 1948’de İngiltere ikili sistemi de yaratarak SOSYALLEŞTİRİLMİŞ TIP’ı kurdu. Tüm İngiliz vatandaşları Ulusal Sağlık Servisi yoluyla tıbbi bakım alma hakkı kazandı, fakat özel ameliyatlar için doktora ve hastaneye gidebilenlere de imkan yarattı.

Kanada: 1972’den beri tüm Kanadalılar “Özel ödeme” yoluyla sağlık hizmeti almaktadır. Kanada Hükümeti sigorta şirketlerinin ücret tarifelerine göre doktorlara ve hastanelere ödeme yapmaktadır. Kanada sistemi, geliri ne olursa olsun tüm vatandaşlara sağlık bakımı sağlamaktadır. İngiltere gibi Kanada da kimi doktorlar, fiyatları hükümetçe düzenlenmesine rağmen, resmi sistemlerin dışında çalışarak, kendi ücretlerini de belirleyebilirler .

Japonya: Japonya’da doktorlar özel ameliyat yaparlar, ama hükümet programları ve birleşmiş özel sigortalar hastanın tıbbi masraflarını öder. Japon tıbbi bakım yaklaşımı her ne kadar Avrupalılar gibi ise de, birçok tıbbi gider hükümet tarafından ödenmektedir.

SOSYALİST DEVLETLERDE TIP

Halka tıbbi bakımı doğrudan yönetim sağlar. Tüm yurttaşlar temel sağlık hizmetine sahiptirler. Tıbbi faaliyetleri yerine getiren devletin kendisidir ve yönetimin görevlendirdiği doktorların ve tıbbi hizmetlerin ücretlerini ödemek için kamu fonları kullanılır.

Çin Halk Cumhuriyeti: Ekonomik olarak büyüyen, uçsuz bucaksız bir tarım toplumu da olan Çin’de 1.3 milyondan fazla nüfusun sağlığı söz konusudur. Çin özel hekimliği denemiş fakat tıbbi bakımın çoğu hükümetin kontrolündedir. Çin’deki “çıplak ayaklı doktorlar” ABD’de ve bizdeki paramediklerle kıyaslanabilir. Kırsal yörelerde köylünün birçok problemini çözebilirler, şifalı bitkiler, akupuntur ve geleneksel Çin İyileştirme Sanatı’nı kullanabilirler. Akıl ve bedenin birbirini etkilemesine dayanan “Holistik Tıp” üzerine temellenir .

Rusya Federasyonu: Devlet denetimli ekonomiden Pazar sistemine dönmüştür. Sağlık bakımından da bu dönüşüm yaşandı. Buna rağmen devlet sağlık bakımından sorumludur ve temel sağlık hizmetlerinin herkesin hakkı olduğunu iddia eder. Çin’de olduğu gibi doktor seçme hakkı yoktur, fakat yöresel yönetimlerin çalıştırdığı sağlık hizmetleri vardır. Rus Doktorların %70’i kadındır. . Tıbbi hizmetlerde Pazar ekonomisine dönüldükten sonra eşitsizliğin çok artacağı da kesindir .

Şahsi kanaatim odur ki; Devlet İsveç’te olduğu gibi sağlık programı için vatandaşlardan gelirine göre vergi almalı ama o fonda toplanan parayı sadece ve sadece vatandaşın sağlığı çalışmalarına aktarmalı, başka yerlere kaynak olarak yönlendirmemelidir. Hepinize sağlıklı günler dileğiyle saygı ve sevgilerimi sunarım.

> Yeni Meram >Yazarlar > KAPİTALİST VE SOSYALİST DEVLETLERDE TIP
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.