YAZARLAR

Seydişehir Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği bölümü eğitime başlayalı iki yıl oldu. Bu yıl 4 sınıfta birinci ve ikinci sınıf öğrencileri eğitimlerini sürdürüyor.

Daha önceki yazılarımda da sürekli ifade ettiğim gibi devasa bir binada tek bölüm olarak eğitim verilmesini hala içime sindirebilmiş değilim.

Öğretim kadrosu tamamlanamadığı için açılamayan Maden Mühendisliği, Malzeme ve Metalurji Mühendisliği, bölümlerinin 2013-2014 eğitim yılında da açılacağı kanaatinde değilim.

SAHİP ÇIKILMIYOR

Seydişehir Meslek Yüksek Okulu ve Seydişehir Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesi, Yüksek Öğretim Kurumu’nun aldığı kararla Selçuk Üniversitesi bünyesinden alınarak Necmettin Erbakan Üniversitesi’ne bağlandı.

Gönlüm Selçuk Üniversitesi bünyesinde kalmasından yanaydı. Bu konuda benim gibi düşünenlerin sayısının oldukça fazla olduğunu biliyorum.

Seydişehir olarak ne yazık ki bunun böyle olacağının bilinmesine rağmen üniversite camiasından Seydişehir kamuoyuna gerekli uyarılar yapılmadı. Konya’da ki kanaat önderlerinden yapılan uyarılar da ne dikkate alınmadı. Sonuçta Necmettin Erbakan Üniversitesi’ne bağlandık.

Bu önemli gelişme ileriki tarihlerde bize ne getirecek bilmiyorum. Ancak Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü’nün en azında kendilerine üniversitenin en modern binasını yaparak hediye eden ve Sağlık Bilimleri Fakültesi binasını yapma sözü veren Cengiz Holdin’in hatırına Seydişehir’de ki Fakülte’nin ve Meslek Yüksek Okulu’nun Selçuk Üniversitesi bünyesinde kalmasını sağlamalıydı diye düşünüyorum.

Seydişehir’de Siyasiler, Sivil Toplum Kuruluşları ve Üniversite camiası bu konuda gerekli çalışmayı ve lobi faaliyetlerini yapamadı.

Şu anda ortada ciddi bir belirsizlik var. Bu belirsizlik ortamı Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesi’nin diğer iki bölümünün eğitime başlamasını oldukça geciktireceğe benziyor.

SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNE ÇAĞRI

Gelinen noktada Seydişehir Sivil Toplum Kuruluşlarının başkanları bir araya gelip Fakülte Dekanı Prof. Dr. Yunus Çengeloğlu’nu, akabinde ise Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker’i ziyaret etmeli istek ve taleplerimizi iletmeliydi.

Diğer yandan Dekan Prof. Dr. Yunus Çengeloğlu, da Seydişehir kamuoyunu bilgilendirmeli, neler yapılması konusunda görüş alışverişi yapmalıydı.

Ne yazık ki bugüne kadar ne sivil toplum kuruluşları ne de fakülde dekanlığı üzerlerine düşen görevleri yerine getiremedi.

Daha önceki bir yazımda, “Başkanlara bir çağrı. Sizlerin görevi sadece yemeklere, açılışlara, davetlere, ziyaretlere toplu olarak gitmek değil, Seydişehir’in ihtiyaçlarını, eksikliklerini, taleplerini takip etmek, ilgililere iletmektir. Aksi takdirde görevlerinizi yerine getirmemiş olursunuz” demiştim

Bu ifadelerime bazı sivil toplum kuruluşlarının başkanlarının eleştiri getirdiğini biliyorum. Ama ben görüşlerimin arkasındayım.

Seydişehir Meslek Yüksek Okulu ve Mühendislik Fakültesi bütün kapılar zorlanarak Selçuk Üniversitesi bünyesinde kalmalı düşüncesindeyim.

Sivil Toplum Kuruluşları böyle önemli bir konuda harekete geçmeyecek de ne zaman geçecek.

“Kamuoyu ümidini kaybetmek üzere” bilginiz olsun.

> Yeni Meram >Yazarlar > Kamuoyu ümidini kaybediyor
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.