YAZARLAR

Seydişehir Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesi geçen yıl eğitime başlayarak ilçe tarihinin en önemli gelişmelerinden biri olarak tarihteki yerini aldı.

Bilindiği üzere Fakülte binası Cengiz İnşaat tarafından yaklaşık 8 milyon lira harcanarak yapıldı, Selçuk Üniversitesi’ne hediye edildi.

Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesi Makina Mühendisliği, Maden Mühendisliği, Malzeme Ve Metalurji Mühendisliği, olmak üzere üç bölüm olarak açıldı.

Bu üç bölümden Makine Mühendisliği bölümüne öğrenci alındı diğer iki bölüme ise Öğretim Kadrosu tamamlanamadığı gerekçesi ile öğrenci alınamadı.

MERAK KONUSU

Cengiz İnşaat Üniversite’nin örnek binalarından birini yaparak hibe etmişti, mevcut fakülte binasında edindiğim bilgiye göre daha bir çok bölümün eğitim verme imkanı var.

Sizin anlayacağınız devasa binada sadece bir bölümde eğitim verilebiliyor. Bu gerçekten içler acısı bir durum.

Kamuoyu bu görkemli binada sadece bir bölümün eğitim vermesini, diğer bölümlerin ise hala eğitime başlayamamasını merak ediyor.

Bu durumun Cengiz İnşaatın yöneticilerini de üzdüğünü biliyorum. Sonuçta bir kuruş dahi almadan devasa bir bina yapacaksın, ancak sadece bir bölüm olarak eğitim vereceksin.

Hatırlanacağı üzere Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesi’nin açılış töreninde Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz, Seydişehir’e ikinci bir fakülte binası Sağlık Bilimleri Fakültesi’ni yapma sözü vermişti.

Siz olsanız devasa bir bina yaparak üniversiteye hediye edip, bu devasa binada sadece bir bölümün eğitim verdiğini gördükten sonra ikinci bir Fakülte binası yapar mısınız?

Üniversite ve Fakültenin idarecilerinin öncelikli olarak bu soruya nasıl bir cevap vereceklerini kamuoyu gibi bende merak ediyorum.

NE OLACAK ŞİMDİ

Seydişehir Meslek Yüksek Okulu ve Seydişehir Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesi, Yüksek Öğretim Kurumunu YÖK’ün aldığı kararla Selçuk Üniversitesi bünyesinden alınarak Necmettin Erbakan Üniversitesi’ne bağlandı.

Bu önemli gelişme ileriki tarihlerde bize ne getirecek bilmiyorum. Ancak Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü’nün en azında kendilerine bedelsiz olarak devasa bir bina hediye eden Cengiz Holding’in hatırına Seydişehir’de ki fakültenin Selçuk Üniversitesi bünyesinde kalmasını sağlamalıydı.

Ayrıca Seydişehir’de siyasiler ve idarecilerimiz bu konuda gerekli çalışmayı ve lobi faaliyetlerini de yerine getiremedi.

Kamuoyu, “Ne zaman sahibimiz oldu ki şimdi olsun” sorusunu her köşe başında bizlere iletiyor. Bizim durumumuzda olan bir çok Yüksek Okul ve Meslek Yüksekokulu Selçuk Üniversitesi bünyesinde kalırken üvey evlat muamelesi görmek düşündürücü değil mi?

SES YOK

Önceki haftaki yazımda; “Oda, Dernek ve Sendika başkanlarından oluşan heyet aralarında yardımlaşma yaparak Seyit Harun Camii önündeki alana büyük bir şemsiye kazandırmalı” demiştim.

Ancak geçen süre içinde Sivil Toplum Kuruluşlarından ses yok. Başkanlara bir çağrı. Sizlerin görevi sadece yemeklere, açılışlara, davetlere, ziyaretlere toplu olarak gitmek değil, Seydişehir’in ihtiyaçlarını, eksikliklerini, taleplerini takip etmek, ilgililere iletmektir.

Aksi takdirde görevlerinizi yerine getirmemiş olursunuz.

KAYMAKAMA TEŞEKKÜR

Kaymakamı Tuncay Sonel, “Öksüz ve Yetimlere Mektup” projesi kapsamında, ilçe merkezi, belde ve köylerdeki 281 yetim ve öksüz çocuğa, “Anne ya da baban hayatta olsaydı özlemini çektiğin ve onlardan almasını istediğin şey ne olurdu-“ diye sorduğu projesinde Seydişehir’i ülke gündemine taşıdığı için teşekkür ediyorum.

> Yeni Meram >Yazarlar > Kamuoyu Cevap Bekliyor
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.