kapat
Ruşeym Torku

Kalbi Durdurulmadan 5 Damardan By-Pass Yapıldı

  • Giriş Tarihi: 12.01.2014 17:32
  • Güncelleme Tarihi: 2:26
Kalbi Durdurulmadan 5 Damardan By-Pass Yapıldı

Konya’da kalp krizi geçiren 67 yaşındaki İsmail Ulusoy’un kalbi durdurulmadan 5 damarına by-pass gerçekleştirildi.

Konya’nın Ereğli ilçesinde yaşayan İsmail Ulusoy, 6 Ocak’ta akşam yemeği yediği sırada fenalaşarak Ereğli Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Kalp krizi geçirdiği anlaşılan Ulusoy, hemen Konya Farabi Hastanesi’ne sevk edildi. Kardiyoloji Uzmanı Doktor Durmuş Ünlü tarafından yapılan ilk muayenesinde Ulusoy’un kalbindeki 5 damarda tıkanıklık olduğu anlaşıldı. Hastanenin kalp damar cerrahları Kardiyoloji Uzmanı Doktor Durmuş Ünlü, Doç. Dr. Ufuk Özergin ve Op. Dr. Atilla Orhan tarafından yapılan durum değerlendirmesinde ailenin de onayı alınarak yaşlı adamın ameliyata alınmasına karar verildi. Ulusoy, yaklaşık 3 saat süren başarılı bir operasyonla kalbi durdurulmadan kalbindeki 5 damarına by-pass yapılarak yeniden sağlığına kavuştu.
Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ufuk Özergin, hastanın ilk olarak hastanenin kardiyoloji departmanına ani başlayan şiddetli bir göğüs ağrısı şikayetiyle geldiğini belirtti. Hastanın ilk tetkiklerinde başlangıç düzeyinde kalp krizi saptandığını anlatan Doç. Dr. Özergin, “Kardiyolog arkadaşlarımız hastanın yapılan anjiyo-grafisinden sonra çok sayıda damarda problem olduğu için by-pass önerdiler. Hastamızın da by-pass’ı kabul etmesi üzerine kendisini acil by-pass ameliyatına aldık. By-pass ameliyatları Türkiye’nin her yerinde, her merkezde yapılan ameliyatlardır. Bu ameliyatın farkı hastanın 5 damarına çalışan kalpte by-pass yapılmasıdır. Çalışan kalpte by-pass da pek çok merkezde yapılmakla beraber by-pass sayısı ortalamaları genellikle 5 değildir. Biz de bugüne kadar pek çok sayıda çalışan kalpte by-pass ameliyatı yaptık. Bizim geçen yılki by-pass ortalamamız 2.5’tir. Bu özelliğiyle bu hastamız çalışan kalpte çok sayıda by-pass açısından özel bir vaka. Vakamız son derece sağlıklı. Hastanemizde daha önce üçlü, dörtlü çok sayıda by-pass’ımız olmuştu ama 5 damar by-pass’ı ilk defa yaptık” dedi.
Kalbi durdurulmadan 5 damarına by-pass yapılarak sağlığına kavuşan İsmail Ulusoy ise, “Böyle bir hastalığım olduğunu bilmiyordum. Akşam yemeği yedikten sonra oldu. Hemen acile götürdüler ve Konya’ya sevk ettiler. Acil bir şekilde ameliyat oldum. Şimdi çok iyiyim. Herkesten Allah razı olsun” diye konuştu.> Yeni Meram >Arşiv > Kalbi Durdurulmadan 5 Damardan By-Pass Yapıldı
HABER YORUMLARI