Torku Jelifest

Kalaycı, Vergi Konunu Teklifini değerlendirdi

  • Giriş Tarihi: 14.11.2019 16:56
  • Güncelleme Tarihi: 16:56
Kalaycı, Vergi Konunu Teklifini değerlendirdi

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, TBMM Genel Kurulda 128 Sayılı Dijital Hizmet Vergi Kanun Teklifinin tümü üzerine yaptığı konuşmada “asgari ücret, kayıt dışı istihdam, 3600 ek gösterge ve çiftçilerin sorunları”nı gündeme getirdi.

Kalaycı, Kanun Teklifiyle, vergilendirilmeyen alanları ve yüksek gelir gruplarını hedef alan, yeni vergilerin ve vergi artırımlarının amaçlandığı görüldüğünü belirterek, 500 bin liranın altında geliri olanların vergi yüklerinde herhangi bir değişiklik bulunmadığını söyledi.

Kanun Teklifinde, Vergi Denetim Kurulu Başkanlığının müfettiş alımı ve görevlendirilmesine dair hükümlerde değişiklik yapıldığını ifade eden Kalaycı, “Vergi kaçakçılığı ile etkin mücadele ve vergi incelemelerinde sektörel ve fonksiyonel uzmanlaşma sağlanması hedeflenmektedir. MHP olarak bu düzenlemeyi destekliyoruz” dedi. Konuşmasında ithalat politikasının hem üreticimize darbe vurmakta hem de sorunları çözememekte olduğunu vurgulayan Kalaycı, “Daha fazla üretim sağlanarak, ithalat yerine üreticiden alınan ürünlerle piyasanın düzenlenmesi, hem üretici, hem tüketici, hem de ülke ekonomisi için büyük önem arzetmektedir” şeklinde konuştu. Son dönemde ekonomimize yönelik spekülatif kur saldırıları sonucu Ülkemizin içine sokulduğu kur-faiz-enflasyon şeytan üçgeninden çıkarılması için alınan tedbirler sayesinde, döviz kuru nispeten istikrarlı bir çizgiye oturtulmuş, faizlerin önemli oranda inmesi ve enflasyonun tek haneli rakamlara ulaşması sağlanmıştır. Son açıklanan veriler ekonomide bir toparlanmanın olduğuna işaret etmektedir, diyen Kalaycı, “Nitekim, AB, IMF, OECD ve Dünya Bankası ile uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları da, Türkiye’nin zor bir ekonomik dönemden çıktığını ve ekonominin beklenenden daha hızlı biçimde toparlandığını dile getirmektedir” şeklinde konuştu. Haber MERKEZİ


ETİKETLER

> Yeni Meram >Ekonomi > Kalaycı, Vergi Konunu Teklifini değerlendirdi
HABER YORUMLARI