YAZARLAR

KADİR GECESİ

■ Kim Kadir gecesini, faziletine inanarak ve alacağı sevabı Allah’tan bekleyerek ibadet ve taatla geçirirse geçmiş günahları bağışlanır.

***

Bugün, Kadir Gecesi; en kutsal ve faziletli geceyi bir kez daha yaşayacağız.

Kur’ân-ı Kerim’in inmeye başladığı Ramazan ayı’nın yirmi yedinci gecesi, genelde Kadir Gecesi olarak kabul edilmektedir. Kadr sözcüğü burada iki anlamda kullanılmış olabilir,

Bunlardan biri, takdir anlamındadır. Allah bu gece takdirleri yani kaderleri uygulamak üzere meleklere emir verir.

Diğer anlamı ise, azamet ve şereftir. Bu anlama “Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır.” Ayetinde açıklık getirilmektedir.

Kadir gecesi, “içerisinde Kadir gecesi

bulunmayan “ bin aydan daha hayırlıdır.

Kur’ân-ı Kerim de bu gecenin faziletini belirten bir sûre vardır;

“Doğrusu biz Kur’ân’ı Kadir gecesinde indirmişizdir. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. Melekler ve Cebrail o gecede Rablerinin izniyle her türlü iş için inerler. O gece, tanyerinin ağarmasına kadar bir esenliktir. “

Bu sûrenin inişi hakkında değişik kimi rivâyetler dile getirilmektedir. Biri şöyle;

“Bir kere Rasûlüllah Ashab-ı Kirâma İsrailoğullarından birinin, silahını kuşanarak Allah yolunda bin sene cihad ettiğini bildirmişti. Ashabın buna hayret etmeleri üzerine Cenabı Hak bu Kadir sûresini indirmiştir.”

Bu geceye Kadir gecesi denilmesi onur ve değerinden kaymaklanmaktadır;

… Kur’ân-ı Kerim bu gecede inmeye başlamıştır.

… Bu gecedeki ibadet, içerisinde Kadir gecesi bulunmayan bin ayda yapılan ibadetten daha faziletlidir.

… Gelecek bir seneye kadar cereyan edecek olan her türlü hadiseler Allah Teâlâ’nın ezelî kaza ve takdiri ile ilgili meleklere bu gece bildirilir..

… Bu gecede yeryüzüne Cebrail ve çok sayıda melek iner.

… Bu gece tanyerinin ağarmasına kadar esenliktir, her türlü kötülükten uzaktır. Yeryüzüne inen melekler uğradıkları her mü’mine selam verirler.

İslâm kaynakları Allah Teâlâ bir takım hikmetlere dayanarak Kadir gecesini ve onun dışında daha bazı şeyleri de gizli tutmuştur. Bunlar; Cuma günü içerisinde duanın kabul olacağı saat; beş vakit içerisinde Salât-ı vusta; ilâhî adlar içerisinde İsm-i Azam; bütün taatlar ve ibadetler içerisinde rızay-ı ilâhî; zaman içerisinde kıyamet ve hayat içerisinde ölümdür.

Kadir gecesi, namaz kılarak, Kur’ân-ı Kerim okuyarak, tövbe, istiğfâr ederek ve dua yaparak değerlendirmelidir.

Üzerinde namaz borcu olanların nafile namazı kılmadan önce hiç değilse beş vakit kaza namazı kılmaları daha faziletlidir. Kazası yoksa nafile kılar.
■ Kadir gecesi dua ve istiğfar etmek namazdan sevimlidir. Kur’an okuyup sonra dua etmek daha güzeldir.

İslam bilgilerince Kadir Gecesinin önemi;
■ Bu gecenin öyle bir anı vardır ki o anda yapılan ibadet ve dualar mutlaka makbul olur. Bu önemli anı yakalamak için gecenin bütününü tövbe ve istiğfar ile geçirmek gerekir. Bu da kişinin imanını tazeler.

BİR DAMLA:

KADR SURESİ

■ 1- Biz onı Kadir Gecesi’nde indirdik. 2- Kadir Gecesi’nin ne olduğunu sen nereden bileceksin? 3- Kadir Gecesi bin aydan hayırlıdır. 4- Melek ve ruh o gece Rablerinin izniyle her iş için iner de iner. 5- Esenliktir o, ta tan yeri ağarıncaya kadar” .

> Yeni Meram >Yazarlar > KADİR GECESİ
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.