YAZARLAR

Kadınlarımızın günümüzde karşılaştıkları en önemli sorun ve çıkmaz şiddettir. Gün geçmiyor ki, cinayete dek uzanan bir şiddet olayıyla karşılamayalım. Kimi kadınlarımız, eski eşleri ya da eşleri tarafından hem de çocuklarının önünde öldürülüyor. Kadına dönük şiddet hareketleri ise neredeyse rutin hale geldi. Sıkça yinelediğim öngörüm var;

Kadın, dövülmez sevilir. Ana olan kadına el kalkmaz, saygı duyulur.

Kadınlarımızı koruyamıyoruz. Yeni Bakan Fatma Şahin konuya ilişkin umut verici açıklamalar yapıyor, girişimlerde bulunuyor.

Ülkemizde her 3 kadından biri şiddete uğruyor! Varlıktan yoksulluğa eğitimden cahilliğe doğru gidildikçe şiddet olaylarının arttığı da gözleniyor. Tek neden bu değil.

Üniversite mezunu olup da eşine şiddet uygulayanlar var. Şiddetin ana nedeni, ataerkil toplum yapısından kaynaklanan güçlünün zayıfı ezdiği geleneksel anlayıştır.

Türkiye’de her üç kadından, Batı’da her 4 kadından biri şiddete uğrarken, Danimarka’da 65 bin kadın uğradığı şiddetten hastaneye başvuruyor.

Batıyla aramızdaki en önemli fark şudur;

Bizde kadına yönelik şiddet konusunda destek mekanizmaları eksiktir. Batı’da şiddete uğrayanlar, nereye başvuracağını ve nasıl korunacağını biliyorlar.

***

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Din Psikolojisi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Öznur Özdoğan danışmanlığında Melike Nur Kılıç tarafından hazırlanan yüksek lisans tezinde, şiddete uğrayan kadınların manevi, psikolojik ve hukuksal yaklaşımları araştırıldı. Ankara’da, Kadın Sığınma Evi’nde kalan, 3’ü okuma yazma bilmeyen, 2’si okur-yazar, 9’u ilkokul, 4’ü ortaokul, 1’i lise ve 1’i de üniversite mezunu toplam 20 kadınla görüşme yapıldı. Kadınlardan 19’unun fiziksel, cinsel, sözel, duygusal ve ekonomik şiddet gördüğü, sadece 1’inin görmediği saptandı. Balkondan atılan, kezzapla yakılan ve daha birçok eziyetle karşılaşan kadınların bazılarının fiziksel şiddetin etkilerini uzun süreden beri taşıdığı görülürken, aile içi şiddetin psikolojik sonuçlarının çok daha fazla hissedildiği ortaya çıktı. Görüşmede huzursuz ve çekingen olan kadınların, fiziksel şiddetten çok küfür ve hakaretleri rahatsız edici bulması dikkat çeken bulgular arasında yer alıyor. Kadınların çoğu fiziksel şiddete zamanla alıştıklarını ancak sözel şiddeti hazmedemediklerini ifade ederken, ‘O kadar dövüyordu, ama bir de küfretmiyor muydu, bunu kaldıramıyorduk’ tarzındaki ifadelerin tüm kadınlar tarafından kullanıldığı görüldü. Araştırmanın makalesinde, bu durumun kadınların beyinlerindeki duygusal lobun daha fazla çalışmasına bağlanıyor.

Kadınlarımız nereye koşuyor, sorusuna şiddet dışında bir yanıt World Economic Forum-Dünya Ekonomi Forumu adlı kuruluş ‘Küresel cinsiyet aralığı’ adlı çalışmasından yansıyor. Söz konusu çalışmada 130 ülkede kadınlarının hali dört kriter bakımından inceleniyor, değerlendiriliyor;
1. Ekonomik katılım ve fırsat
2. Eğitim fırsatı
3. Sağlık ve hayatta kalabilme
4. Siyasi yetki ve fırsat

Dört kriter baz alındığında kadınlarımız değerlendirildiğinde en iyi notu sağlık ve yaşamda kalabilme kategorisinde almış; bu konuda 130 ülke içinde 88. sıradayız. Siyasi yetki ve fırsat kategorisinde,106, ekonomik katılım ve fırsat kategorisinde 124. sırda yer alıyoruz. Bütün kategoriler hesaplanınca, 123 sıradayız. Bizden aşağıdaki ülkeler;

Mısır, Fas, Benin, Pakistan, Suudi Arabistan, Çat ve sonuncusu da Yemen.
Çalışmada töre cinayetleri, taciz, insest, kadın ve kızlara dayak atılması, onların mal gibi satılması yer almıyor.

BİR DAMLA:

■ Kadının güzel bir şekilde kendisini kocasının hizmetine vermesi Allah yolunda cihat etmesi gibidir.
■ Kadınlar olmasa öksüz kalırdı eş’arım

> Yeni Meram >Yazarlar > KADINLARIMIZ NEREYE KOŞUYOR?
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.