YAZARLAR

■ Hanımlarınızı üzmeyin. Onlar, Allahü teâlânın size emanetidir. Onlara yumuşak olun, iyilik edin!
***

Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla kadın konusunu irdelemeyi sürdüreceğiz.

Yüce dinimiz kadın hakları üzerinde özenle durmuş kadını, hiçbir sistemin veremediği üstün haklarla donatmıştır;

“Erkeklerin kadınlar üzerinde hakları olduğu gibi, kadınların da erkekler üzerinde hakları vardır.”

Sahabelerden biri, Hz. Peygamber’e gelerek sorar;

‘Ey Allah’ın Resulü! Bir annem var, sırtımı ona binek yapıyorum ve yüzümü ondan ayırmıyorum, kazancımı ona harcıyorum. Hakkını ödemiş

olur muyum?

Hz. Peygamberin bir kıssadır;

“Ödeyemezsin, çünkü o yaşamanı istediği için sana bakardı. Sen hizmet ediyorsun, fakat ölümüne talipsin!”
Hz. Peygamber kadın hak ve hukukuna ilişkin çağrıda bulunmaktadır;

“Kadınların haklarını yerine getirme konusunda Allâh’tan korkunuz! Zira siz onları Allâh’ın bir emâneti olarak aldınız. Sizin en hayırlınız, ehline en hayırlı olanınızdır.”

Hz. Muhammed, erkeklere, kadınlara sürekli iyi davranmalarını tavsiye ederek şöyle demektedir;

“Mü’minlerin îmân bakımından en olgunu ve en hayırlısı, hanımına karşı en hayırlı olanıdır.”

■ Hanımının kötü huylarına katlanan erkek, belalara sabreden Hazreti Eyyüb gibi mükafatlara kavuşur.

Cennet anaların ayakları altındadır.

Hiç unutulmayacak yüz anne yüzüdür.

■ Kadının güzel bir şekilde kendisini kocasının hizmetine vermesi Allah yolunda cihat etmesi gibidir.
■ Ey hatun! Belh’teki halkın hepsi benim yanımda olsa fakat sen bana karşı olsan, dinimi muhafaza etmeye gücüm yetmez.


■ Peygamberlerden biri, zevcesinin huyunun kötülüğünden Cenab-ı Hakka şikâyette bulunmuş. Cenab-ı Hak da ona vahyetmiş; ‘Bu kadını sana, ikâbdan bir nasib kılmışızdır’diye vahyetmiş.


■ Kadının yaşı ilerlediği zaman, rahmi kısırlaşır, konuşması pürüzlü olur, huyu da kötüleşir. Erkek ise, yaşı ilerledikçe görüşleri daha derli-toplu bir hale gelip olgunlaşır, hiddet ve gazabı söner, huyu da güzelleşir.
■ Eyyûb bin Half’e, hanımının ezâ ve cefâlarından şikâyet yollu bahsetmiş. O da şu karşılığı vermiş: “Bir kimse, hanımının eza ve cefasına sabır ve tahammül edemezse, kendisinin derecesinin ondan üstün olduğunu da iddiâ edemez!


■ İyi davranmak, sadece hanımı üzmemek değildir. Onun verdiği sıkıntılara da katlanmak demektir. Yani bir erkek, ben iyi bir kocayım diyorsa, hanımından gelen sıkıntılara katlanması lazımdır. Peygamber efendimiz, diyor ki; “ buyurdu. İyi Müslüman olmak için hanım ile iyi geçinmek şarttır. Kur’an-ı Kerim’de de mealen, “Onlarla iyi, güzel geçinin!”.


■ Hakikaten Selefin hepsi zevcelerine karşı sabırlı idiler. Onların ezâ ve huysuzluklarına mukabelede bulunmazlardı. Şu kadar var ki, yine onların hayrı için bâzan onları te’dib ettikleri de olurdu.

BİR DAMLA:

■ Kadının asalet ve şerefi Allah’tan korkmak; zenginliği Allah’ın kısmetine razı olmak; süs ve zîneti iyilik ve cömertliğe bürünmek; ibadeti kocasına güzel hizmet etmek; gayret ve himmeti de âhireti için hazırlıkta bulunmak olursa, bütün bunlar kendisinin “İyi Kadın” oluşunun alâmetleridir.

> Yeni Meram >Yazarlar > KADINLAR ÜSTÜNE
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.