YAZARLAR

“ADALETİN gecikmesi, adaletsizliktir.”

* * *

CHP Konya milletvekili Atilla Kart bir iddiada bulunmuş, belgelerini de açıklamıştı.

En ilginç olan nokta şu noktaydı:

Kart, Başbakan Erdoğan’ın oğlunun liseden arkadaşı olduğunu söylediği Ömer Elmas’ın, yasal şartları taşımadığı halde Vakıfbank’a danışman yapıldığını, bu sırada askerlik belgesinin sahte olduğunun anlaşılması üzerine sözleşmesinin feshedildiğini söyledi. Kart, “BDDK içinde muhalefet edenler var ama sayın Başbakan’ın gücü karşısında muhalefetin de etkisi olmuyor” dedi.
Daha önce Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı’nda yabancı uzman sayısını sorduğunu, İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın ise bilmediğini söylediğini belirten Kart, “siz hangi ülkenin bakanısınız, taşeron bakan mısınız?” diye sordu.

– Ömer Elmas yasal şartları taşımıyormuş.

Askerlik Belgesi de sahteymiş.

Fakat sayın Kart biraz ağır konuşmuş:

“Siz taşeron bakan mısınız?”

Çoğu yerde taşeronların düdükleri çalmıyor mu?. Ama burada taşeron İçişleri Bakanı’ysa!..

Biliyoruz, Atilla Kart sıkı bir avukat.

* * *

BİZ söyledik mi yanlış anlaşılıyor.

Aşağıdakileri söyleyen bir Doçent Dr.

Hem öz Konyalı, hem Konya’da görevli.

Adı Bünyamin, soyadı Ayhan.

Yerel bir gazete ile yapılan uzun röportajı; gerçeği net görebilme açısından ve daha önemlisi kabul etmemiz gerektiği açısından, çok özetle:

“Konya, değişim anlamında iyi bir yerde ama istenilen bir yerde değil. Konya kentsel olarak büyürken sağlıklı büyümüyor. Kayseri’nin yakaladığı değişimi yakalayamadı. Kayseri’nin, elindeki her şeyi pazarlayabilecek gücü varken, Konya bunu yapamadı. Muhafazakarlık kabuğunu, köylü kabuğunu kente girmesine rağmen kıramadı. Bu nedenle hiçbir zaman kentli olamadı.

Konya muhafazakar bir yer. Kentin birçok noktasında bunu görebilirsiniz. Kaldırım işgallerinden tutunuz, cami yerlerine, okul yerlerinden tutunuz, tramvay işletmesine, otobüslerden tutunuz sokak, cadde isimlerinin verilmesine kadar birçok noktada bunları görebilirsiniz.

Muhafazakarlığı eleştirmek aynı zamanda Müslümanlığı eleştirmek olarak algılandığı için bu söylenenler çok hoş karşılanmıyor. Ama Konya’nın o kadar çok eleştirilecek tarafı var ki…

Konya, aydınlaşmaya izin vermiyor.

Modernizm bir zihniyettir. Cep telefonu kullanmak insanı modern yapmaz. Çoban cep telefonu kullanmayabilir, fakat modern bir düşünceye sahip olabilir. Kullandığı araç da insanı modern yapmaz.

Kenti inşa edenler acaba kültür açısından mı inşa ediyorlar, yoksa ranta mı bakıyorlar?”

“Doğru söze Hacı emmin ne disin a guzum!”

> Yeni Meram >Yazarlar > Kabuğu kırmak
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.