• Konya9 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Jeotermal Sera Projesi Başladı
20 Şubat 2014 Perşembe 17:34

Jeotermal Sera Projesi Başladı

Seydişehirlileri heyecanlandıran hizmetin ilk somut adımı atıldı.

Ketirağılları Mevkii Jeotermal Sera Projesine başlandı. 50 bin metrekareye yükseltilen proje alanında;  ilk etapta 20 bin metrekare kapalı alanda yapılacak serada domates üretimi yapılacak. Hedeflenen kapasite günlük 15 ila 20 ton domates üretimi. Jeotermal ısıtma ile verimin yüzde 50-60 oranında artırılması öngörülüyor.

Jeotermal Seracılık yatırımının Seydişehir’de yaşanan işsizliğe ciddi anlamda çare olacağını ve Seydişehir’in artık termal kaynakları ile markalaşacağını kaydeden Belediye Başkanı Abdulkadir Çat, projede başlangıçta 200 kişinin istihdam edileceğini söyledi. Projenin iktisadi ve sosyal hayata katacağı değerlerin ise çok önemli olduğuna dikkat çeken Çat, “Bu bölgede gerçekleştirilecek olan 2 adet otel ve ayrıca Seydişehir Belediyesi adına gerçekleştireceğimiz tesis ile bu bölgede, Seydişehir ve Türkiye ölçeğinde katma değer artışını sağlayan projelere imza atılmış olacaktır” diye konuştu. Yatırımcı işadamı Deniz Sonuvar ise, “Ürünlerin özellikle dış pazara sunulmasını planlanıyoruz. Seradan elde edilecek ürünlerin pazarlanması için gerekli olan kasaları da Seydişehir Belediyesi Organize Sanayi Bölgesi’nden tahsis edeceğimiz arsada kurulacak fabrikada üreteceğiz. Bu fabrika Seydişehir’imiz için yeni bir pazar sağlayacak. Ben ve ortaklarım ilerleyen süreçlerde arz/talep doğrultusunda seranın üretim kapasitesinin genişletilmesini düşünmekteyiz. Dünyada toplam 10 bin dönüm, Türkiye'de ise 635 dönüm jeotermal sera olduğunu düşünüldüğünde ilçemiz bu anlamda çok özel bir değere sahip. Ben de bu topraklarda ve memleketimde bu yatırımı gerçekleştiriyor olmaktan dolayı çok mutluyum” ifadelerini kullandı. 

Bu haber toplam 482 defa okunmuştur
YORUMLAR
SERA
Ahmet Dalayman
Yazık günah eskiden su akar Türk bakar derlerdi. Şimdi Jeotermal akar Türk bakar oluyor maalesef. Neden mi? Kaynak olan yerlerde maalesef ucuz ve verimsiz yatırımlar yapılıyor. 1 dönümden 60/70 ton/yılda domates alınabileceğine dönümden 15/20 ton/yılda almak niye. Endüstriyel seralar kurulmalı. Adımı you tube yazarsanız size ne demek istediğimi anlarsınız. Bizim seralarda dönümden 60/70 ton/yılda domates almak mümkündür. Konyanın elindeki kaynaklar ile daha fazlasını hak etmiyor mu? DALSEM SERA
22 Nisan 2014 Salı 09:31
KONYA HABERLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Yeni Meram | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 332 345 24 24 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA