Torku Jelifest

İsviçreli bilim insanları: Köpekler sakallı erkeklerden daha temiz

  • Giriş Tarihi: 17.04.2019 11:07
  • Güncelleme Tarihi: 11:54
İsviçreli bilim insanları: Köpekler sakallı erkeklerden daha temiz

İsviçreli bilim insanları, erkeklerin sakalında bulunan bakterilerin köpekte bulunan bakterilerden daha fazla olduğunu buldu.

Mutlu Akü

Erkeklerin sakalları yoluyla köpeklerden hastalık kapıp kapmayacağını öğrenmeye çalışan İsviçreli bilim insanları başka bir sonuca vardı. Araştırmacılar erkeklerin sakalında bulunan bakteri miktarının köpek tüylerindeki bakterilerden daha yüksek olduğunu gördü.

İsviçre’deki Hirslanden Kliniği’ndeki araştırmacılar, 18 erkeğin sakalından ve farklı cinsteki 30 köpeğin boynundan numuneler alıp karşılaştırdı.

Elde edilen sonuçlara göre 18 ile 76 yaş arasındaki her sakallı erkeğin sakalındaki bakteri oranının çok yüksek olduğu görüldü.
Köpeklerin bakteri oranı düşük erkeklerin yüksek çıktı

Öte yandan 30 köpekten yalnızca 20’sinde böyle yüksek bir orana ulaşıldı. Geri kalan köpeklerin boyun tüylerindeki bakteri oranı ise orta veya düşük seviyede çıktı. Araştırmaya katılan 7 erkeğin sakalındaki bakteri oranının da hastalığa yol açacak düzeyde yüksek olduğu tespit edildi.

Profesör Andreas Gutzeit, “Bu bulgular ışığında, sakallı erkeklere kıyaslandıklarında köpeklerin temiz olduğu söylenebilir” dedi.(Sputnik)


ETİKETLER

> Yeni Meram >Sağlık > İsviçreli bilim insanları: Köpekler sakallı erkeklerden daha temiz
HABER YORUMLARI