YAZARLAR

İnsan faktörünün eğitimi beşikten mezara değin sürer, şimdi kültürel eğitim okulların kapanması ile sona ererken körpe dimağ çocuklarımız yaz tatili boyunca ve haftada beş gün dini eğitimlerini almak üzere camilerimizde açılan Kuran kurslarında eğitilecekler.

Bir eğitim ki içeriğinde insan sevgisi, haram, helal kavramları, büyüklere saygı, küçüklere keza sevgi ve hele yaşadığımız cemiyete uyum için kirlenmelerin her türlüsü ile mücadele, tabii ki atıklar, görüntü ve gürültü kirliliği başta her Müslüman’ın mutlak uyması gereken kurallar.

Eğer, sevgili imam ve hatiplerimiz sorumluluklarının idraki içinde olurlarsa bir Müslüman evladının ana babasından başlayıp toplumun her kademesindeki insan faktörüne saygı ve sevgiyi başta tutarken İslami vecibelerin özünün de bu kural ve kaidelere bağlı olduğunu bilerek hayatını sürdürecektir.

Çocuklarımızı öğretmenlerden sonra emanet ettiğimiz bu ulvi tezgahlar, işlendiği tezgahların kutsal meslek İmam ve Hatiplik olduğu malumlarımızdır. İmam ve hatiplerimiz görevlerinin idrakini kendisine emanet edilen çocuklara yansıtırken, kendisinin de insan faktörünün ihtiyaçlarına çok; ama çok duyarlı olması gerekmektedir.

Cemaatine önderlik yaptığı caminin temizliğinden, bina ve tesislerin korunmasına, sömelinden, temelinden çatısına değin o mabedin banisi olurken o körpe dimağlara cami adabının çok ince işlenerek öğretilmesine özen gösterilmelidir. Bilhassa imam, öğretmen, muhtar, belediye başkanları, kaymakam ve hatta valilerin sadece kültürel eğitimde değil, din eğitiminde de imam ve hatiplerin çalışma düzenine ilgi ve alaka göstermeleri gerekmektedir.

Kırsalda imam tüm kamu görevlilerinden daha çok sevilme ve sayılma şansına sahiptir. O halde imam ve hatiplerinin toplum ilişkilerinde başarılı olmalarının kurs ve seminer-lerle kendilerine verilmesinde idarelerin sorumluluğu vardır.

Bir örnekleme ile yazımı sonlandırmak istemekteyim. Öyle ki; kent merkezinde bir cami depodan çıkarılmış, aspiratörlerin tozunu almadan cemaatin önüne çıkaran müezzinin kendisinin nazik bir şekilde uyarılmasını hazmedemeyip uyarıcıyı payladığı o zata sevgi ile bakmak asla mümkün değildir.

Kırsalın çocuğuyum, köyümde bir cami imamının ekmeğini yediği o mabet camiye adeta ÇOCUĞUNA BAKAR GİBİ BAKIP, badana boyasından çevresinin temizliğine, camiin çevresini gül ve çiçeklerle donattığına, okul tatilindeki çocukları toplayıp etkin din eğitimini verirken peşine taktığı çocuklarla ÇEVRE TEMİZLİĞİ YAPIP evinin çevresini kirleten köylülere, “Sen bu sokağı ve çevresini kirletip, sayılarını bilmediğin pek çok insana pis kokular ve de görüntü kirliliği yaratırken camiye gelip, Cennet umma” uyarısı karşısında köyde temizlik seferberliğinin yapıldığına tanık olurken, keşke bütün imamlar böyle olsa temennimi yenileyip köyün çocuk bahçesinde çocuklarla oynayıp eğlenen bu imam eğittiği erkek çocuklara ezan kamet ettirme göreviyle onları onurlandırıp köyün kalkınmasında köy adına 86 bin metrekarelik ceviz ormanı tesisini köy tüzel kişiliğine kazandırılamamasının acısı onu tanıyanların belleklerinden asla çıkmıyor.

Bizim süper imama bizim köy sahip olamadı, uyarı ve ikazlara kara cehalet tahribatını yaptı. O imam bizim köyden çok küçük bir köy Hadim’in Beyreli’sine tayin oldu, o küçük köyün yolundan camisinin yapımına kol kanat gerdi, orada da silinmez izler bıraktı. Daha sonrasında Cihanbeyli’nin Ağabeyli Köyü’ne atandı, O da ne, bizim süper imam köy okuluna kalorifer yaptırmak için peşine taktığı köy muhtarı ile bana geldi, onun elinden tutup yol gösterdim Ağabeyli Köyü kalorifere kavuştu, başarıyı gören İl MÜFTÜMÜZ Muhterem ÖZBUĞDAY HOCA ONU Ağabeyli’den Cihanbeyli merkeze aldı ve sonrasında da Konya merkezin Hocacihan Mahallesi’nde yeni yapılan bir camiye atandığını öğrendim.

Benim gözümdeki bu süper imam, artık ismini söyleyelim, sadece İmam Hatip tahsilli Mehmet KÜÇÜKVAN’dır. Kendisini yürek dolusu sevgi ile kutlar başarılarının daha daha olmasını yürekten dileriz.

ÖZBUĞDAY HOCA’mın şahsında tüm din görevlilerini sevgi ile selamlar örnek imam modeli çizen değerli Müftümüze yürek dolusu sevgiler sunarım…

> Yeni Meram >Yazarlar > İŞTE O İMAMLARI İSTERİZ !! HAYDİ ÇOCUKLAR KURAN KURSUNA
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.