YAZARLAR

İŞTE BÖYLE SAYIN VALİ- YALÇIN İREŞ- YENİ MERAM GAZETESİ

Valilik çok önemli bir görevdir. Sorumlulukları ve vebali büyüktür..
İlde validen habersiz adeta kuş uçmaz. Öyle de olmalı zaten..
Vali, kurumlarla ve halkla iç içe olmalı, dert dinlemeli ve sıkıntılara çözüm bulmaya çalışmalıdır. Benim valilik anlayışım budur..
Mesela vali, öyle 3-5 araçla korumalarla değil, sık aralıklarla ve tebdili kıyafetle sokaklara çıkıp, hastane, okul, esnaf, memur gezmeli, olası ahlaksızlıkları ve sıkıntıları yerinde birebir görmelidir. Ben vali olsam böyle yapardım. Yapmalıyım zaten..
Örneğin hastanede ya da resmi bir kurumda sıkıntı yaşayan birçok hasta ve vatandaş var. Bunlardan bazılarına dertlerini sorup, bu sıkıntıyı o hastanenin başhekimine, müdürüne amirine söylese nasıl olur?
O müdür de o sıkıntıya çözüm bulsa iyi olmaz mı? Amir de, ‘Valinin ne zaman geleceği belli olmaz, aman vatandaşa problem yaşatmayalım’ diye en azından vali korkusundan işleri muntazam yapmaz mı? Cumhurbaşkanının da istediği bu değil mi?.
Birkaç kere benzer yazılar yazdım. Ancak zamanın Konya Valisi Kemal Katıtaş haricinde hiçbir valinin tebdili kıyafet gezdiğini görmedim ve duymadım. O öyle yapardı şahidiz..
Hatta bırakın gezmeyi, kendilerinin farkında olmadığı, şehir içerisindeki eksikliklerden bir kaçını hatırlattığımız için, Konya valilerinden biri tarafından odadan kovulmuştum..
Her neyse, Konya’ya yeni atanan Vali Cüneyit Orhan Toprak göreve başladı. Hayırlı olsun..
Sayın Toprak açıklama yapmış ve şunları söylemiş, “Bu önemli göreve gelmek şereftir. Cumhurbaşkanımıza, İçişleri Bakanımıza bizi buraya layık gördükleri için teşekkürlerimi arz ediyorum. Bizim tabii ki düsturumuz vatandaşımıza mesai mefhumu gözetmeksizin hizmette bulunmak, onların en iyi şekilde hayatlarını devam ettirebilmeleri için bütün imkanları seferber ederek bütün kurumlarımızla beraber çalışmaktır. Bu çalışmamızı yürütürken öncelikle mahalli idarelerimiz, kamu kurum kuruluşlarımız, sivil toplum kuruluşlarımız ve basınımızla işbirliği halinde yürüteceğiz bu çalışmalarımızı”
Bakalım nasıl olacak?

> Yeni Meram >Yazarlar > İşte böyle Sayın Vali..
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.