Torku Jelifest

İşte Ayasofya’nın ibadete açılacağı tarih!

  • Giriş Tarihi: 10.07.2020 21:30
  • Güncelleme Tarihi: 22:33
İşte Ayasofya’nın ibadete açılacağı tarih!

Hazırlıkları süratle tamamlayarak 24 Temmuz 2020 Cuma günü, cuma namazı ile birlikte Ayasofya'yı ibadete açmayı planlıyoruz

Danıştay 10. Dairesi, Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etti. Böylece Ayasofya ibadete açılmış oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kararın ardından açıklamalarda bulunuyor.
Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

GİRİŞLER ÜCRETSİZ OLACAK

Ayasofya camiine ücretli giriş uygulamasını da kaldırıyoruz. Tüm camilerimiz gibi Ayasofya’nın kapıları da herkese sonuna kadar açık olacak. İnsanlığın ortak mirası olan Ayasofya yeni statüsüyle herkesi kucaklamaya çok daha samimi özgün şekilde devam edecektir.

24 TEMMUZ 2020 CUMA GÜNÜ İBADETE AÇILACAK

Hazırlıkları süratle tamamlayarak 24 Temmuz 2020 Cuma günü, cuma namazı ile birlikte Ayasofya’yı ibadete açmayı planlıyoruz. O tarihe kadar vatandaşlarımızın Ayasofya önünde gösteri yapması yanlış olur.

“BU KARARA SAYGILI OLUN”

Bu konuda, görüş belirtmenin ötesindeki her türlü tavrı ve ifadeyi, bağımsızlığımızın ihlali olarak kabul ederiz.Hemen arkamda dev bir vakfiyename var. Bu bir Fatih Vakfiyenamesi’dir. Orada ne varsa bizim için asıldır. Tarihi ve hukuki haklarımıza sahip çıkma konusunda aynı anlayışı bekliyoruz. Bu 567 yıllık bir haktır. Şayet bugün inanç odaklı bir tartışma yapılacaksa bunun konusu Ayasofya değil, dünyanın dört bir yanında İslam düşmanlığı ve yabancı nefreti olmalıdır.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Güncel > İşte Ayasofya’nın ibadete açılacağı tarih!
HABER YORUMLARI