Torku Jelifest

İstanbul ve Ankara başta olmak üzere 14 şehirde 65 yaş üstüne sokağa çıkma yasağı geldi! Konya’da da yasak olacak mı?

  • Giriş Tarihi: 11.11.2020 9:49
  • Güncelleme Tarihi: 10:02
İstanbul ve Ankara başta olmak üzere 14 şehirde 65 yaş üstüne sokağa çıkma yasağı geldi! Konya’da da yasak olacak mı?

Ankara ve İstanbul Valiliği, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla 65 yaş ve üstüne koronavirüs önlemleri çerçevesinde sokağa çıkma yasağı getirdi. Böylece 65 yaş üstüne yasak getirilen illerin sayısı 14'e çıktı. Vatandaşlar ise çeşitli illerden arka arkaya gelen yasak kararlarının ardından Konya'da da yeni yasak olur mu sorusunun yanıtını aramaya başladı

Koronavirüs salgını giderek daha korkutucu hale gelirken hem vaka hem de ağır hasta sayıları hızla artıyor. Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı son. tabloya göre, dün 2 bin 529 kişiye koronavirüs tanısı konurken ağır hasta sayısı ise 3 bini geçti. İşte bu tablo koronavirüsün iki başkenti olarak gösterilen Ankara ve İstanbul’da peş peşe yeni yasakların getirilmesine neden oldu. Ankara ve İstanbul Valilikleri, koronavirüs önlemleri çerçevesinde 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlara 10.00-16.00 saatleri dışında sokağa çıkma yasağı getirildi. Böylece 65 yaş üstüne sokağa çıkma yasağı getirilen illerin sayısı 14’e yükseldi. İşte o iller ve yasaklar…

Ankara’da sokağa çıkma yasağı ne getirdi?

Ankara Valiliği’nin açıklamasına göre, kent genelinde 65 yaş ve üzeri kişiler her gün 10.00-16.00 saatleri arasında sosyal mesafe kuralına uyarak ve maske takmak şartıyla sokağa çıkabilecekler. 65 yaş üstündeki doktorlar, sağlık çalışanları, eczacılar, seçimle iş başına gelmiş kamu görevlileri, sosyal hizmet kuruluşları görevlileri v.b. olmak üzere kamu görevlileri yasak dışında tutuldu.

Ankara’da esnaf ve çitçi de 65 yaş yasağından muaf

İşletme sahibi, esnaf, tüccar, sanayici, çiftçi, serbest meslek sahipleri ile çalışanlardan durumlarını aktif sigortalılıklarını gösteren SGK Hizmet Belgesi, Vergi Kaydı, Şirket Yetki Belgesi, Oda veya birlik kimliğinden biriyle belgeleyenler ile meslek odaları başkanları da yasak kapsamının dışında tutulacak.

Ankara’da 65 yaş üstüne sokağa çıkma yasağı

Ankara Valiliği, 65 yaş ve üzeri kişilerin her gün 10.00­-16.00 saatleri arasında sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla dışarıya çıkabileceklerine, bu saatler dışında 65 yaş ve üzeri kişilere sokağa çıkmanın yasaklanmasına karar verdi.

Ankara’da 65 yaş yasağından kimler muaf tutuldu?

Ankara Valiliği, başta doktorlar, sağlık çalışanları, eczacılar, seçimle iş başına gelmiş kamu görevlileri, sosyal hizmet kuruluşları görevlileri olmak üzere kamu, görevlileri, işletme sahibi, esnaf, tüccar, sanayici, çiftçi, serbest meslek sahipleri ile çalışanlardan durumlarını aktif sigortalılıklarını gösteren SGK hizmet belgesi, vergi kaydı, şirket yetki belgesi, oda veya birlik kimliğinden biriyle belgeleyenler ile meslek odaları başkanlarının 65 yaş yasağından muaf tutulmalarına karar verdi.

İstanbul’da 65 yaş ve üstüne sokağa çıkma kısıtlamasıyla ilgili yeni karar

Ankara’da 65 yaş ve üzeri için getirilen sokağa çıkma kısıtlamasının bir benzeri İstanbul’da uygulanacak. COVID-19 tedbirleri kapsamında, 65 yaş ve üstündekilerin 10.00-16.00 saatleri arası hariç sokağa çıkmaları yasaklandı.

Balıkesir

Balıkesir Hıfzıssıhha Kurulu’nca kentte artan koronavirüs vakalarına karşı yeni kararlar alındı. Kararlara göre; sokaklarda sigara içilmesi yasaklandı, 65 yaş ve üzerindeki vatandaşların da saat 14.00’den sonra pazar yerleri ve toplu taşıma araçlarını kullanmasına kısıtlama getirildi.

Isparta

Isparta’da 65 yaş ve üzeri kişilerin her gün 10.00- 16.00 saatlerinde sosyal mesafe kurallarına uymak ve maske takmak kaydıyla dışarı çıkabilmelerine izin verildiği açıklandı. Bunun dışındaki saatlerde 65 yaş üstünün sokağa çıkması yasaklandı.

Erzurum

Erzurum’da 65 yaş ve üzeri vatandaşlar 10.00 ila 16.00 saatleri arasında maske ve mesafe kuralına uyarak sokağa çıkabilecek. Öte yandan 65 yaş üstü vatandaşların kent genelinde kahve, kıraathane ve çay ocaklarına girişler de yasaklandı

Bolu

Bolu’da 65 yaş üstü vatandaşların toplu ulaşımı kullanma saatlerine kısıtlama getirildi. Kentte 65 yaş üstü vatandaşların temel ihtiyaçlarını kendileri karşılayabilmeleri amacıyla şehir içi toplu taşıma araçlarına yolcu yoğunluğunun en az olduğu 10.00-12.00 ile 14.00-16.00 saatlerinde binebilmesine izin verilmesine karar verildi.

Eskişehir

Eskişehir’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında 65 yaş ve üstündekilerin 10.00 ile 16.00 saatleri arası dışında sokağa çıkmalarına kısıtlama getirildiği bildirildi.

Gaziantep

Gaziantep’te yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında 65 yaş üzerindeki bireylerin 10.00-16.00 saatleri arası dışında sokağa çıkmalarına kısıtlama getirildiği bildirildi.

Çankırı

Çankırı’nın Ilgaz ilçesinde 65 yaş üzeri vatandaşların sağlık açısından semt pazarlarına alınmamasına karar verildi.

Bilecik

Bilecik Bozüyük’te 65 yaş ve üzeri vatandaşların 08.30-10.30 saatleri ile 18.00-19.00 saatleri arasında sokağa çıkabileceği bildirildi.

Bursa

Bursa’da 65 yaş ve üzeri vatandaşların her gün 10.00-16.00 saatlerinde sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla dışarı çıkabilmelerine, bu saatler dışında kalan saatlerde sokağa çıkmalarının yasaklanmasına karar verildi.

Uşak

Uşak’ta yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında 65 ve üstü yaştakiler için 11.00 ile 16.00 saatleri arası dışında sokağa çıkmalarına kısıtlama getirildiği bildirildi.

Eskişehir

Eskişehir’de 65 yaş ve üstündekilere 10:00 ile 16:00 saatleri dışında sokağa çıkma kısıtlaması getirildiğini duyurdu.

Kütahya

Kütahya’da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında 65 yaş ve üzeri vatandaşların her gün 11.00-16.00 saatleri arasında sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla dışarı çıkabilmelerine, bu saatler dışında 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın sokağa çıkmasının yasaklanmasına karar verildi.

 

Çeşitli illerde arka arkaya yasak kararının gelmesinin ardından vatandaşlar Konya’da da yasal olacak mı sorusunun cevabını merak etmeye başladı. Koronavirüsten en çok etkilenen yaş grubu olan 65 yaş üstü vatandaşlara bazı kısıtlamalar getirildi. Mart ayında başlayan yasaklar, 1 Haziran’da hayata geçirilen normalleşme adımlarıyla son bulmuştu. Ancak son günlerde artan vakalar sonrası aralarında İzmir, Ankara ve Konya gibi şehirlerin de bulunduğu bazı illerde 65 yaş üstü kısıtlamaları yeniden yürürlüğe girdi. Konya pnömoni oranının artmasıyla birlikte  %8.78 ile ilk sırada yer alınca eylül ayında bazı düzenlemelere gidilmişti. Konya Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nca 65 yaş ve üstü ile kronik hastalığı bulunan vatandaşlar için sokağa çıkma kısıtlaması getirildi. Karar gereği bu kişilerin her gün saat 10.00 ile 20.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecekleri, diğer saatler de ise sokağa çıkma kısıtlaması getirilmesine karar verilmişti.

Eylül başında Konya’nın risk haritası…

 

Eylülden bu yana geçen süre içerisinde alınan önlemler ve vatandaşların kurallara riayet etmesi sayesinde vaka sayısında büyük bir düşüş yaşanıyor. Koronavirüs yayılımındaki düşüş oranı risk haritalarına da yansırken bu şartlarda yakın zamanda Konya’da yeni yasak kararları beklenmiyor.

 > Yeni Meram >Güncel > İstanbul ve Ankara başta olmak üzere 14 şehirde 65 yaş üstüne sokağa çıkma yasağı geldi! Konya’da da yasak olacak mı?
HABER YORUMLARI