Torku Jelifest

İstanbul da Şeb-i Arus’a hazırlanıyor

  • Giriş Tarihi: 4.12.2014 14:48
  • Güncelleme Tarihi: 2:33
İstanbul da Şeb-i Arus’a hazırlanıyor

İlahi aşk yolculuğunu “Gel ne olursan ol yine gel” sözleriyle evrenselleştiren Mevlana’nın “düğün gecesi” olarak tanımladığı ölümünün 741. yılında Konya’nın dışındaki tek Şebi Arus töreni yine İstanbul’da düzenlenecek

Yaşamını “Hamdım, piştim, yandım”, ilahi aşk yolculuğunu “Gel ne olursan ol yine gel” sözleriyle özetleyen tasavvuf felsefesinin büyük alimi Mevlana Celaleddin-i Rumi, “düğün gecesi” olarak adlandırdığı ölümünün 741. yılında İstanbul’da da anılacak. Bu yıl 13 Aralık’ta Sinan Erdem Spor Salonu’nun ev sahipliğinde ilk kez Avrupa yakasına taşınan Şeb-i Arus törenini, 15 bin kişinin izlemesi bekleniyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla AdStation tarafından organize edilen tören, Konya dışındaki tek Şeb-i Arus töreni olma özelliği taşıyor.

Bu yıl 13 Aralık Cumartesi akşamı Ataköy’deki Sinan Erdem Spor Salonu’nda kutlanacak gecede, Yavuz Bingöl, Mustafa Ceceli, Alişan, Yusuf Güney ve Sami Özer semazen gösterilerine ilahilerle eşlik edecek. Taşkın Sabah’ın orkestrasıyla katılacağı gecenin sunuculuğunu Ertem Şener yapacak. Gecede, Mevlana’nın “Etme” şiirini ise Yavuz Bingöl okuyacak.

AdStation Yönetim Kurulu Başkanı Muhittin Palazoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mevlana’ya gösterilen yoğun ilgi dolayısıyla Konya’nın yanında artık İstanbul’da da tören düzenlendiğini söyledi.

Konya’daki etkinliğin sınırlı olduğunu, biletlerin hızla tükendiğini vurgulayan Palazoğlu, “Bu işin başkenti Konya. Yoğun ilgi var. Biletler tükendiği için insanlar yeteri kadar faydalanamıyor. Mevlana zaten Konya’ya değil, dünyaya mal olmuş bir şahsiyet. Konya’ya alternatif İstanbul’da düzenlediğimiz Mevlana’yı anma etkinliğine de yurt içi ve dışından yoğun ilgi var” dedi.

– “Sanatçılar ücret almıyor”

Konya ile rekabet halinde olmadıklarını vurgulayan Palazoğlu, Konya’daki etkinliğin biletleri tükendikten sonra İstanbul’daki gecenin biletlerinin satışa sunulduğunu belirtti.

Organizasyonun manevi olarak kendilerini tatmin ettiğini belirten Palazoğlu, etkinlikten elde edilen gelirin de hayır kuruluşlarına verileceğini anlattı.

İstanbul’daki Şeb-i Arus törenini her yıl daha da geliştirerek büyüttüklerini ifade eden Palazoğlu, “Töreni, günün atmosferine uygun yapmaya çalışıyoruz. Bu yıl her sanatçı ilahi okuyacak. Sanatçılar ücret almıyor. Bu gece için özel olarak çalışıyorlar. İlahi söylemek için onlar da emek veriyor” diye konuştu.

Palazoğlu,  bu yıl ki törenlere yurt içi ve dışından yoğun talep olduğunu vurgulayarak, şu bilgileri verdi:

“TÜRSAB’a üye acenteler, bu organizasyon için yüzde 20 indirim imkanı sağlıyor. İstanbul’daki Şeb-i Arus töreninde, 7 tır ekipman, 500 kişilik ekip, 500 metre truss, 350 ışık robotu, alan içi görüntü yansıtma sistemi, 105 metre led ekrandan oluşan teknik ekipman kullanılacak. Zemini semazenlerin rahat dönebilmesi için özel olarak yeniden döşeniyor. Ses ve ışık sistemi ona göre yapılıyor. Sinan Erdem Spor Salonu’nda, İstanbul’un o eşsiz silueti bir tennurenin eteğinde gökyüzüyle buluşacak.”

– Engelliler için özel anlatım

Ataşehir’deki Ülker Sports Arena’da düzenlenen ve ilk yıl 15 bin, geçen yıl da 13 bin kişinin katıldığı etkinliğe Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da davet edildiğini, Karadağ’dan Başbakan Yardımcısı, Meclis Başkanı, Makedonya, Kosova, Bulgaristan ve Yunanistan’dan da milletvekili, belediye başkanı, din adamı gibi çok sayıda kişinin katılacağını anlattı.

Palazoğlu, Görme ve İşitme Engelliler Derneği ile işbirliği yaparak, 200 kişilik yer ayırdıklarını belirterek, görme engellilere kulaklıklarla etkinliğin anlatılacağını, işitme engellilere için de çevirmen olacağını söyledi.

Gecede sahne alacak Yavuz Bingöl, Şeb-i Arus’a özel bir hazırlık yapıldığını belirterek, Mevlana’nın Şems’in ardından yazdığı “Etme” şiirini bestelediğini ve ilk kez 13 Aralık’taki etkinlikte söyleyeceğini belirtti.> Yeni Meram >Güncel > İstanbul da Şeb-i Arus’a hazırlanıyor
HABER YORUMLARI