Torku Jelifest

İşsizlik dramı!

  • Giriş Tarihi: 25.11.2014 23:56
  • Güncelleme Tarihi: 0:27
İşsizlik dramı!

Devlet memuru olmak isteyen milyonlarca kişi Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS)’ye girdi. 4 milyon adayın ter döktüğü KPSS’de 2014/2 alımlarında devlet dairelerine yerleştirilecek olan kişi sayısı ise 5 bin 67.

BİNLERCE memur adayının umut kapısı olan KPSS’ye lisans, önlisans, ve lise düzeyinde 4 milyon kişi girdi. 2014/2 alımlarında kamuya yerleştirilecek kişi sayısı 5 bin 67. 2014 KPSS’ye lise düzeyinden yaklaşık 2 milyon kişi girerken, bu adaylar için 582 kişilik kadro ayrıldı. 1 milyon katılımın olduğu Önlisans düzeyinde ayrılan kadro sayısı ise 770. Bunların da önemli bir bölümü sağlık ve teknik kadrolardan oluşuyor. Sınava lisans düzeyinden katılan adayların sayısı ise 1 milyon 200 bin civarında. Kamunun onlar için sunduğu kadro sayısı 3 bin 715 adet.

SÜRE UZATILMAYACAK

KPSS lisans, önlisans ve ortaöğretim sınavlarına giren memur adayları için tercih işlemleri 17 Kasım’da başlamıştı. ÖSYM’nin resmi sitesinden yapılan açıklamaya göre tercihlerin bugün bitirilmesi gerekiyor. Çünkü süre uzatılmayacak. Adaylar, tercihlerini kılavuzda yer alan kurallara göre, OSYM’’nin internet adresinden kimlik numaraları ve şifrelerini kullanarak yapacak. ÖSYM’ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacak.

KPSS’YE 4 MİLYON MEMUR ADAYI GİRDİ

Memur olabilmenin hayalini kuranlar, 5-6 Temmuz 2014 ve 27-28 Eylül 2014’te yapılan KPSS’de ter döktü. Sınava yaklaşık 4 milyon aday girdi. 2014 KPSS’ye lise düzeyinden giren aday sayısı 2 milyon civarında. Ancak lise mezunları için verilen kadro sayısı sadece 582. Bunların büyük bir bölümü de yine sağlık ve teknik bölümlere ayrılmış durumda. KPSS’ye önlisans düzeyinde de yaklaşık 1 milyon kişi başvurdu. 2014/2 alımlarında bunlara ayrılan kadro sadece 770. Lisans düzeyinden KPSS’ye başvuran aday sayısı ise 1 milyon 200 bin civarında. Kamunun bu alımlardan lisans mezunları için sunduğu kadro sayısı sadece 3 bin 715.

TERCİH İÇİN SON GÜN

Devlet memuru olmak isteyen adaylar için tanınan ve 17 Kasım’da başlayan tercih süresi bugün sona eriyor. KPSS-2014/2 tercih kılavuzunda, ortaöğretim, ön lisans ve lisans düzeyleri ayrı olmak üzere tercih yapılabilecek kadro ve pozisyonlar yer alıyor. Adayların, kılavuzda yer alan kadro ve pozisyonları tercih edebilmeleri için 5-6 Temmuz 2014 ve 27-28 Eylül 2014’te yapılmış olan KPSS ortaöğretim, ön lisans ve lisans oturumlarından birine girmiş ve bu sınavların en az birinden ilgili KPSS puanını almış olmaları gerekiyor. Adaylar, tercihlerini ÖSYM’nin internet adresinden kimlik numaraları ve şifrelerini kullanarak yapacak. ÖSYM’ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacak. Tercih süresi uzatılmayacak.

TERCİH SIRASINA DİKKAT!

KPSS yerleştirme sisteminde, en yüksek puanlı adaydan başlayarak yerleştirmenin yapıldığını belirten Özdil Eğitim Kurumları Rehberlik Uzmanı Serap Atabeyoğlu, “adayın tercih listesindeki kontenjanlar dolu ise o, rastgele başka boş bir kadroya yerleştirilmez” dedi. Tercih sıralamasında en çok gidilmek istenilen yere öncelik verilmesi gerektiğine vurgu yapan Atabeyoğlu, tercihlerin ülke geneline serpiştirmesini tavsiye etti. Tercih kılavuzunda ilan edilen kadroların karşısındaki nitelik koduna dikkat edilmesini isteyen Atabeyoğlu, “mezun olduğunuz bölümün kodu yoksa tercihte bulunmayın” dedi. Yerleştirmede 70 puan barajının olmadığını hatırlatan Atabeyoğlu, “bir kadro veya pozisyon için mezun olunan program/alan koşulu birden fazla ise bunlardan birinin karşılanması yeterli. Ayrıca, bu kılavuzdaki Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığı tarafından düzenlenen “Başvuru Genel Şartları ve Diğer Hususlar” başlıklı uyarılar mutlaka okunmalı ve tercihler yapılırken bu uyarılar da göz önünde tutulmalı” ifadelerini kullandı.

Adem SERİN> Yeni Meram >Güncel > İşsizlik dramı!
HABER YORUMLARI