kapat
Ruşeym Torku

İşsizlerin Hayali ‘Masa Başı’

  • Giriş Tarihi: 11.01.2014 16:59
  • Güncelleme Tarihi: 23:22
İşsizlerin Hayali ‘Masa Başı’

Konya’da en çok, işin üretim kısmında çalışan ve “mavi yaka” olarak adlandırılan işçilerin arandığı ortaya çıktı. Ancak iş arayan işsizler ise masa başında çalışmayı hayal ediyor.

KONYALI üreticiler en çok mavi yakalı iş görene ihtiyaç duyuyor. İşveren, üretim için personel ararken, iş gören ise masa başı işi arıyor. Konya sanayisinde genelde, insan kaynaklarında “mavi yaka” olarak adlandırılan, işin üretim ve saha kısmında çalışan iş görenler tercih ediliyor. Konya’da mavi yaka, üretimde önemli bir rol oynuyor. Bu konuda Konya’daki genel görüntüyü Yeni Meram Gazetesi’ne değerlendiren Yenibiriş.com Konya Bölge Yönetmeni Gülhan Güven, iş konusunda, istek ve beklentilerin çakışmasına dikkat çekiyor.

İŞÇİ VE İŞVERENİN ŞİKAYETİ

Güven, “İşverene göre işsizlik yok. Ama iş arayana göre işsizlik çok. Çünkü burada istekler ve beklentiler çakışıyor. Tarım işçisinin çok fazla olduğu şehirlerde işsizlik oranı düşüyor. Konya, tarım konusunda gelişmiş bir şehir olduğu için genelde işverenler, dönemlik çalışıp işi bırakan işçilerden şikâyet ediyor. İşçiler ise, daha fazla değer görme, fazla mesai alamama konularından yada çalışma koşullarının ağırlığından şikayet ediyor” dedi.

EN ÇOK ARANAN MAVİ YAKA

Konya’da en çok “mavi yaka” iş görene ihtiyaç duyulduğuna işaret eden Gülhan Güven, “Konya hem bir KOBİ şehri hem de bu KOBİ’ler aile şirketi. Türkiye geneline baktığımızda, Konya’daki KOBİ’ler iş alanında çok başarılı. Konyalı firmalar kurumsallaşmaya çok açık. Bu anlamda Konya gerçekten, önü çok açık bir şehir. Genelde üretim yaptığı için işverenin birinci tercihi, “mavi yaka” dediğimiz işçilerdir. Mavi yaka işçiler geleceğimizin de problemi olacaktır. İnsanlar okuyup, masa başında çalışmak istiyor. Hiç kimse üretim tarafında kol işçisi olarak çalışmayı hayal etmiyor, hayal de etmez zaten. Durum böyle olunca genç nüfusa baktığımızda, üniversite mezunu işsiz de çok fazla. Konya’da şahit olduğumuz bir olay; maden mühendisi bir arkadaşımız, apartman kapıcılığı yapıyor. Yebibiriş.com’da en çok çıkan iş ilanları genelde; satış temsilcisi, şef ve müdürü, dış ticaret uzmanları, asistan-sekreter, ar-ge personeli, makine mühendisi ve endüstri mühendisi en çok verilen ilanlardır” diye konuştu.

Firma olarak Konya’da aktif çalıştıklarını belirten Güven, “Yenibiriş.com olarak 14 yıldır hizmet veriyoruz. Konya’da işverenlerin personel bulmalarına yardımcı oluyor, bunun için de çok geniş bir kitle tarafından takip edilen sitemize ilan çıkmalarını sağlıyoruz. Portalımız, bir insan kaynakları portalıdır. Personel ihtiyacı olan firma sitemizde ilanını çıkartır, üyemiz olan 16 milyon kişi de kendi kriterlerine göre görüp, ilana başvururlar. Konya’da bu kapsamda çalıştığımız, 250’ye yakın firmamız var” şeklinde konuştu.

Salih KÖPRÜLÜ


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > İşsizlerin Hayali ‘Masa Başı’
HABER YORUMLARI