Torku Jelifest

İsrail askerlerinin yargılanmasına izin vermeyeceğiz

  • Giriş Tarihi: 18.01.2015 15:32
  • Güncelleme Tarihi: 15:32
İsrail askerlerinin yargılanmasına izin vermeyeceğiz

İsrail Başbakanı Netanyahu, Uluslararası Ceza Mahkemesinin ön soruşturma kararına ilişkin, “İsrail askerlerinin bir uluslararası mahkeme tarafından yargılanmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

Mutlu Akü

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Bakanlar Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin (UCM) savaş suçlarıyla ilgili İsrail hakkında ön soruşturma açma kararına karşı tüm güçleriyle karşı koyacaklarını söyledi.

Karara karşı harekete geçmesini sağlayacaklarını ifade eden Netanyahu, “İsrail’in kendisini savunma hakkını müdafaa edeceğiz ve İsrail askerlerinin bir uluslararası mahkeme tarafından yargılanmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

UCM’nin kararının, ikiyüzlülük ve adaletin zıddı anlamına geldiğini iddia eden Netanyahu, “UCM’nin ön soruşturma açma kararı, kendimizi korumak için yapmamız gerekenlerden alıkoyamayacaktır. Karar, uluslararası teröre, uluslararası koruma sağlıyor” diye konuştu.

UCM’nin kararı gibi adımlara karşı koymanın yolunun İsrail’i güçlendirmekten geçtiğini söyleyen Netanyahu, bunun İsrail’e göçü arttırmak ve ekonomiyi güçlendirmekten geçtiğini savundu.

UCM, Savcı Fatou Bensouda’nın, önceki gün Filistin’deki durumla ilgili ön soruşturma açtığını duyurmuştu. Söz konusu soruşturmanın, Filistin’in 2 Ocak’ta, mahkemenin kuruluşuna kaynaklık eden Roma Anlaşmasını imzalaması ve 1 Ocak’ta UCM’ye verdiği “Filistin topraklarında işlenen suçlarla ilgili mahkemenin otoritesini 13 Haziran 2014 itibarıyla kabul ettiğine dair beyanı” üzerine açıldığı kaydedilmişti.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, aralarında UCM’ye üyeliğin de bulunduğu 20 uluslararası anlaşmaya imza atmış ve bunları BM’ye sunmuştu. Filistin’in UCM üyeliğinin 1 Nisan itibarıyla yürürlüğe girmesi bekleniyor.> Yeni Meram >Dünya > İsrail askerlerinin yargılanmasına izin vermeyeceğiz
HABER YORUMLARI