YAZARLAR

İstediğini ye, istediğini giyin! İnsanı yanlış yola götüren, israf ve büyüklenmedir.

***

İsraf, toplum katmalarının ortak hastalığıdır. İsraf olumsuz bir tutku aynı zamanda alışkanlık ve huydur.

İsraf; malı boş yere harcamak faydasız hale getirmek, din ve dünyanın işlerine fayda sağlamayacak biçimde harcamaktır.

Malı denize, kuyuya, ateşe atmak, onu yok etmek demektir. Kullanılmayacak hâle sokmak, kırmak, kesmek, ağaçtan meyveyi toplamayıp çürütmek, tarlayı hasat etmeyip, ekinin yok olmasını hayvanları soğuktan, düşmandan korunacak yere koymamak, soğuktan, sıcaktan, açlıktan ölmelerini önleyecek kadar yedirmemek,örtmemek yok etmek de israf olarak değerlendirmektedir..
Meyve ve ekin toplandıktan sonra, bunları iyi saklamayıp kendiliklerinden bozulmaları ya da nem alarak çürümeleri ; kurt, güve, fare, karınca ve benzeri canlıların yemeleri de israf olarak algılanırken, ekmek, et suyu ve et, peynir gibi gıdaların, hurma, karpuz, elma gibi meyvelerin, kuru incir, kuru üzüm gibi kuru meyvelerin, buğday, arpa, mercimek gibi hububatın ve elbise, kumaş, kitap gibi değişik mal ve eşyaların sıkça, israf edildikleri sürekli gözlenmektedir.
Yemek artıklarını dökmek, çatalı, kaşığı, tabağı, tası ekmekle ya da parmakla sıyırıp yemeden önce, kapları yıkamak, sofra bezine, masa üstüne düşen ekmek, yemek kırıntılarını toplamayıp atmak da israftır. Bu kırıntıları toplayıp kedi, köpek, koyun, sığır, karınca, kuş, tavuk gibi hayvanlara yedirmek ise, israf sayılmaz;

Şeytan, her işinizde sizinle beraber bulunur; yemekte bile. Birinizin lokması düşerse, onu alıp tozunu temizleyip yesin. O lokmayı şeytana bırakmasın! Çünkü bereketin hangi lokmada olduğu bilinmez.


Düşen lokmayı alıp yemek, insanı israftan kurtardığı gibi berekete kavuşturur. Fasulye, pirinç, nohut gibi şeyleri yıkarken dökmek ve dökülenleri toplamamak israftır.
Her türlü giysi ve iyi kullanmayıp, çabuk eskitmek, onları yırtmak, yıkarken suyu, sabunu çok harcamak, lambayı, mumu, elektriği, hava gazını boş yere yakmak da dolaylı israfın içinde yer alır.

Malı değerinin altında fiyatla satmak ya da kiraya vermek; aldanarak alışverişe zorunlu olursa ya da yardım, sadaka gibi niyet ile böyle yaparsa israf olmaz. Ölünün kefenini, fazla yapmak, abdestte ve gusülde, suyu sünnet olandan fazla kullanmak israftır.

Hz. Peygamberimiz Hazret-i Sa’dı abdest alırken görür ve sorar;

-Yâ Sa’d! Suyu niçin isrâf ediyorsun?
Sa’d “Abdest alırken de israf olur mu, deyince şu yanıtı alır;
-Büyük nehirde de olsa, abdestte fazla su kullanmak, doyduktan sonra fazla yemeki israftır. Ancak konuklar utanmasın diye, ev sahibinin fazla yemesi ve orucu rahat tutmak için sahûrda fazla yemek isrâf değildir buna karşın her istediğini yemek ise isrâftır;
Her istediğini yemek isrâftandır.

İktisat eden zenginleşir israf eden fakirleşir.

İktisat az şeyi çoğaltır israf çok şeyi azaltır İktisat az şeyi çoğaltır israf çok şeyi azaltır.
Cimrilik aşırı zayıflık israfçılık aşırı şişmanlık gibidir.
İktisat eden zenginleşir israf eden yoksullaşır.
Damlaya damlaya göl olur.
Herkese israf olarak canının her istediğini yemesi yeter!
Giderini kazanç ve gelirine uyduran kimse muhtaç olmaz.
Yiyip için giyinin Fakat israf ve kibirden sakının!

BİR DAMLA;
Kıyamette herkes şu dört suale cevap vermedikçe hesaptan kurtulamaz:
1- Ömrünü nasıl geçirdi?
2- İlmi ile nasıl amel etti?
3- Malını nereden nasıl kazandı ve nerelere harcetti?
4- Cismini bedenini nerede yordu hırpaladı?

> Yeni Meram >Yazarlar > ISRAF ÜSTÜNE!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.