Ruşeym Torku

İsraf Etmeyin

  • Giriş Tarihi: 4.06.2013 16:29
  • Güncelleme Tarihi: 23:19
İsraf Etmeyin

5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, israf vurgusu yaptı.

Denizlerin süratle kirlendiğini ve hala kirletildiğini söyleyen Konuk, “Atmosfer kirlenmiş, ozon tabakası delinmiş ve daha dik gelen güneş ışınları sağlık sorunlarına, üretim dengesinin bozulmasına sebep olmuştu, insanlık bu gün de aynı olumsuzluklarla karşı karşıya. Su kaynakları ve toprak kirlenmiş, ekolojik denge ile üretim yapısı bozulmuştu, o bozulan dengeyi tüm dünyada hala tesis edemedik. Dünyamızı ve çevreyi hoyratça kullanmanın bedelini tüm dünya ve tüm insanlar bugün ödüyor, gelecek nesiller için problemin altından kalkılamayacak boyuta ulaşmaması için yapılacak çok şey, atılacak çok adım, alınacak çok önlem var.

HER YIL 1.3 MİLYAR TON GIDA ATIĞI VAR

Dünyamız her sene daha çok insanın gıda ihtiyacını karşılamak için daha çok üretiyor. Daha çok kaynak kullanıyor, efor sarf ediyor. Gıdaya olan talebe cevap verebilmek için imkânlarını zorluyor. Dünyanın kaynaklarıyla üretilenlerin ise önemli bir kısmı maalesef israf ediliyor. Her yedi insandan biri aç uyur, 5 yaşın altında 20.000 çocuk açlıktan ölürken Dünyada her sene 1,3 milyar ton gıda atığı oluşuyor. Sadece üretilenin dağıtımı ve dağılımı iyi yapılamadığı, insanlar hoyratça tüketme arzusunu frenleyemediği için, dünyamızın kaynaklarını zorlayarak üretilen gıdanın üçte biri atık veya kayıp oluyor. Yani dünyamız ihtiyaçtan fazlasını üretirken bir yandan da insanlar açlıktan ölüyor” dedi.

NİMETİN KIYMETİNİ BİLEN BİR MEDENİYETİZ-

“Her ürünün her bir zerresi değerdir ve değerlendirilmelidir” diyen Konuk, “Her ürün nimettir ve bizim bu bereketli topraklarda üretilen hiçbir nimeti israf etme lüksümüz yoktur. Kaldı ki, biz nimetin kıymetini bilen, nimetin israfına asla rıza göstermeyen bir medeniyetin temsilcileriyiz. Peygamber Efendimiz Hadis-i Şeriflerinde “İki kişinin yiyeceği üç kişiye yeter, üç kişinin yiyeceği dört kişiye de yeter” buyuruyor. Tabaklarımızdakini hiç eksiltmeden sadece nimeti çöpe düşürmeyerek, israf etmeyerek üç kişi yerine dört kişiyi doyurabilir, daha az üreterek, daha az kaynak kullanarak, çevreyi daha az kirleterek açlığa çare bulabiliriz. Yapmamız gereken sadece ve sadece 1,9 milyar tonluk çöpe giden gıdadaki payımızı sıfırlamaktan ibarettir. Dünyamızın ve topraklarımızın bize bir miras değil, çocuklarımız için sahip çıktığımız bir emanet olduğunu idrak ettik. Çevreci kaygıları samimi bir şekilde hissetmiş, bu kaygıları izole etmek için yatırımlarını ve yükümlülüklerinden daha fazlasını eksiksiz tamamlamış, çevreci söylemleri somut uygulamalar olarak hayata geçirmiş olmanın huzur ve gönül rahatlığı içerisindeyiz. Bu vesile ile Dünya Çevre Gününü kutluyor, herkesi dünyamıza ve dünya üzerinde ortak bir geleceği paylaşacağımız Allah’ın yarattıklarına sahip çıkmaya, Allah’ın verdiği nimeti israfa düşmeden yeterince ve kararınca tüketerek dünyamızın kaynaklarını korumaya ve çevreye karşı sorumluluklarını yerine getirmeye davet ediyorum” diye konuştu.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > İsraf Etmeyin
HABER YORUMLARI