Torku Jelifest

İsmail Kahraman’ın adaylık başvurusu yapıldı

  • Giriş Tarihi: 20.11.2015 13:25
  • Güncelleme Tarihi: 13:25
İsmail Kahraman’ın adaylık başvurusu yapıldı

AK Parti İstanbul Milletvekili Kahraman'ın, TBMM Başkanlığı adaylık başvurusu yapıldı.

Mutlu Akü

AK Parti İstanbul Milletvekili İsmail Kahraman’ın, TBMM Başkanı adaylık başvurusu yapıldı.

Kahraman, AK Parti Grup başkanvekilleri Mahir Ünal, Ahmet Aydın, İlknur İnceöz ve AK Parti Genel Sekreteri Abdulhamit Gül ile TBMM Genel Sekreteri İrfan Neziroğlu’nun makamına gelerek, TBMM Başkanı adaylık başvurusunda bulundu.

Başvuru sonrasında basın mensuplarına açıklamada bulunan Kahraman, “Müracaatımızı milletvekili arkadaşlarımla beraber yaptık. İnşallah hayırlı olur, inşallah iyi bir seçim geçiririz ve iyi bir dönem geçiririz. Yeni dönemimiz hayırlı uğurlu olsun. Sizlere de başarı diliyorum. Desteğinizi bekliyoruz. Sağlık, afiyet dilerim efendim” ifadesini kullandı.

“Diğer partilerden destek arayacak mısınız?” sorusunu Kahraman, “Zaten milletvekili olarak adayız. Bütün milletvekillerinin desteğini istiyoruz” şeklinde yanıtladı.

Bu kapsamda ziyaretleri olup olmayacağının sorulması üzerine Kahraman, “Bakalım. Daha henüz aday çıkarmamış olan var. Belki hepsi aday çıkartır. Duruma göre bakacağız efendim” diye konuştu.

TBMM Başkanı görevine başladığı takdirde kendisini bir yemin krizinin beklediğinin hatırlatılması ve bu konuda bir girişiminin olup olmayacağının sorulması üzerine ise Kahraman, “Biz kriz çözmeye alışığız. Bakacağız, inceleyeceğiz. Evvela seçileyim de efendim. Evvela seçileyim sonra başkan olarak konuşalım, olmaz mı” dedi.

“Başkan seçilmeniz durumunda İçtüzük ve yeni anayasayla ilgili muhalefete bir çağrınız olacak mı?” sorusuna da Kahraman, “İşte o durum olsun, o zaman yeniden konuşacağız. Acele etmeye gerek yok. Zaman var, telaş yok. Peki efendim. Hayırlı günler diliyorum. Durmak yok, ileri” cevabını verdi.

“Frak siparişini verdim”

TBMM Başkanlığı’na aday olan AK Parti İstanbul Milletvekili İsmail Kahraman, “frak siparişi verdiğini” söyledi.

Kahraman, beraberinde AK Parti Grup başkanvekilleri Mahir Ünal, Ahmet Aydın ve İlknur İnceöz ve AK Parti Genel Sekreteri Abdulhamit Gül ile adaylık başvurusunu yaptıktan sonra Parlamento muhabirleriyle sohbet etti. Ünal’ın dondurma ve baklava ikram ettiği sohbete, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan da katıldı.

Gazetecilerin “frakınız hazır mı?” sorusuna Kahraman, “Frak siparişi verdim, hazırlanıyor” yanıtını verdi.

Kahraman, “Aktif siyasete dönüşünüz muhteşem oldu” denilmesi üzerine, “Yok. Siyasetten ayrılmamıştım ki…Hayatın kendisi siyaset. Siyaset her alanda” dedi.

“Takvim, Hükümet belli olduktan sonra…”

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, TBMM Başkanlığı seçiminin 22 Kasım Pazar günü Genel Kurul’da yapılacağını hatırlatarak, daha önce Pazar günü için planladıkları grup toplantısını ise Salı ya da Çarşamba günü gerçekleştireceklerini söyledi. Ünal, “Değişik illerden milletvekili arkadaşlarımızın gelişinde sorun olacağı düşüncesiyle grup toplantısını hafta içine aldık” ifadesini kullandı.

Meclis’in kendi rutininde çalışmaya devam edeceğini kaydeden Ünal, Hükümet programının okunması, görüşmeler ve güven oylamasının ne zaman yapılacağının Hükümet kurulduktan sonra belli olacağını belirtti.

Ünal, grup başkanvekili sayısının 4’ten 5’e çıkacağını hatırlatarak, “TBMM Başkanlık Divanı üye sayısı belli olduktan sonra bize düşen üyeliklerle ilgili isimleri muhtemelen Perşembe günü bildiririz” diye konuştu.> Yeni Meram >Politika > İsmail Kahraman’ın adaylık başvurusu yapıldı
HABER YORUMLARI