YAZARLAR

Dünya nüfusunun 7 milyar 600 milyona ulaştığı günümüzde hemen hemen dünyanın her yerinde ve her ülkesinde Müslümanlara rastlamak mümkün. Dünyanın en büyük dini grubunu oluşturan Hristiyan nüfusu 2,3 milyar iken 1.8 milyar kişinin Müslüman olduğunu görüyoruz. Bu da toplam nüfus içerisinde %24’e tekabül etmektedir. Müslümanların yaklaşık %20’si de Arap ülkelerinde yaşamaktadır.

Dünya nüfusunun dörtte biri Müslüman olmasına rağmen siyasi ve ekonomik etkinliklerine baktığımız zaman nüfusları ile aynı orantıda olmadığını görüyoruz.

George Washington Üniversitesi’nde uluslararası akademik bir dergide (Global EconomyJournal) 2017 yılında “İslam Ülkeleri Ne Kadar İslami?” adlı bir makale yayınlamış.
Bu makalede “İslamilik Endeksi” diye bir başlık altında İslam ülkelerinin ve İslam ülkesi olmayan ülkelerin “İslamiliğini” gösteren bir endekse yer vermişler.

Araştırmada; İslam’ı devletin resmi dini olarak kabul eden ülkeler, İslam’ı devletin ana dini olarak kabul eden ülkeler, dikkate değer bir Müslüman nüfusa sahip olan ülkeler, kendilerini İslam cumhuriyeti olarak ilan eden ülkeler ile birlikte İslam ülkesi olmayanları da katıp, “İslamilik Endeksi” araştırmasına toplam 208 ülkeyi dahil etmişler.

Ekonomi, hukuk, yönetim, siyasi haklar ve insan hakları bakımından İslami kriterlerle ne kadar uyumluluk gösteriyor, ne kadar “İslami” yaşıyor?
Bunun yanında İslam ülkesi ve İslami uygulamaları benimseyen ülkeler ne kadar “İslami” yaşıyor? Sorularına cevaplar aramışlar. Araştırma ve sonuçlar oldukça çarpıcı.

İslamilik Endeksi sonuçlarında İlk 10 içerisinde ne bir İslam Ülkesi ne de bir İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülke var. İlk onda; 1. Yeni Zelanda, 2. Lüksemburg, 3. İrlanda, 4. İzlanda, 5. Finlandiya, 6. Danimarka, 7. Kanada, 8. İngiltere, 9. Avustralya, 10. Hollanda yer almış
Araştırmada İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi olan ve listeye 38. sıradan girmeyi başaran MALEZYA şu anda en İslami ülke diyebiliriz.

Malezya’yı 48. sırada Kuveyt, 64’te Bahreyn, 65’te Brunei, 73’te Uganda takip ediyor. TÜRKİYE mi?
Türkiye, 103. sırada (YÜZ ÜÇ)…

Araştırmayı farklı niyetlerle, art niyetle yapılmış bir çalışma olarak değerlendirenler olabilir. Niyet tartışmasına girmeden biz kendi kendimize soralım; adalette, hukukta, insan haklarında, yönetim tarzında… ne kadar İslamiyiz?

İslam ülkeleri her alanda emperyalist güçlerin pazarı değil mi?

Yönetim kademelerinde birçoğunun koltuklarında oturmaları, saltanatlarını devam ettirmeleri batılı efendilerinin iznine bağlı değil mi?

Muhammed Abduh’un;

“Batı’ya gittim, İslâm’ı gördüm fakat Müslümanlar yoktu

Doğu’ya gittim Müslümanları gördüm fakat İslâm yoktu”

Ziya Paşa, Batı seyahatinden sonra:

“Diyar-ı küfrü gezdim beldeler kâşâneler gördüm

Dolaştım mülk-i İslâm-ı bütün viraneler gördüm” sözleri günümüzün sanki bir özeti değil midir?

Mehmet Akif, Berlin’den döndüğünde oldukça meşhur olan şu sözü söylediği rivayet edilir:

“İşleri var dinimiz gibi, dinleri var işimiz gibi.”

İslam ülkelerinde Müslümanların İslam’a göre yaşamalarına engel batı mı yoksa Müslümanların İslam’a bakış açıları mı? Savunma mekanizmamızı devreye koyarak suçu dışarılarda arama kolaylığına giderek kendimizi temize çıkarmayalım.

Müslümanların amellerini, eylemlerini yeniden gözden geçirmeleri temennisi ile…

> Yeni Meram >Yazarlar > “İşleri var dinimiz gibi, dinleri var işimiz gibi”
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.