Torku Jelifest

IŞİD, Meclis gündeminde

  • Giriş Tarihi: 13.09.2015 1:37
  • Güncelleme Tarihi: 1:37
IŞİD, Meclis gündeminde

CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt, Anadolu Ajansı Haber Akademisi'nin Yeni Nesil Habercilik Eğitimi vermek için açtığı sınavın mülakat bölümünde adaylara IŞİD sorusu yöneltildiği, örgütü eleştirenlerin de azar işittiği iddialarını Meclis gündemine taşıdı

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Bozkurt, yaklaşık 1 asırlık geçmişi ile özellikle Kurtuluş Savaşı’nda büyük görevler üstlenmiş bir Devlet kurumu olan Anadolu Ajansı’nın tarafsızlığını yitirdiğine ve kamuoyu nezdinde güvenilirliğinin kalmadığına dair pek çok haberin basın yayın organlarında yer aldığına dikkat çekti.

Kurumun son olarak bünyesindeki Haber Akademisi’nin Yeni Nesil Habercilik Eğitimi için 7-9 Eylül 2015 tarihleri arasında gerçekleştirdiği mülakatta sorduğu sorularla eleştirilerin odağı olduğunu ifade eden Bozkurt, mülakatta adaylara Türkiye’nin de “Terör Örgütleri” listesinde yer alan IŞİD için “IŞİD hakkında ne düşünüyorsun?” sorusunun yöneltildiği ve bir adayın “IŞİD’in İslam’ı temsil etmediğini, hatta Müslüman bile olmadığını düşünüyorum” cevabına istinaden mülakat komisyonundaki bir üyenin “Sen ne demek istiyorsun? Onlar Müslüman” şeklinde sözler sarf ettiği bilgisinin doğru olup olmadığını sordu.

Önergesinde “Olayın aslı nasıl gerçekleşmiştir? Doğru ise, resmi web sayfasında bile “Güvenilir, tarafsız, etik, hızlı habercilik” anlayışını benimsediğini ifade eden kurumu temsil eden bir komisyon üyesinin uluslararası bir terör örgütü ile ilgili soruya verilen cevabı eleştirerek, bahsi geçen tutumu sergilemesi kabul edilebilir bir durum mudur, bu üye hakkında herhangi bir işlem yapılmış mıdır; yapılmadı ise yapılması düşünülmekte midir? ” sorularını yönelten CHP’li Bozkurt, mülakat komisyonu üyelerinin kimlerden oluştuğunu ve üyelerin hangi kriterlere göre belirlendiği sorularını yöneltti.

Önergesinde ayrıca “Mülakatta adaylara hangi sorular yöneltilmiştir? Soruların siyasi içerikli olduğu iddiaları ve sınav sonuçlarının halk nezdinde de “tarafsızlık” yönünden şaibeye yol açtığı göz önünde bulundurulduğunda gerekli araştırmanın yapılması ve kamuoyunun bilgilendirilmesi düşünülmekte midir?” sorularına yer veren Bozkurt, ajansın ilgili haberi kamuoyu ile paylaşan Sözcü Gazetesi ile ilgili hukuki yollara başvurarak dava açmaya hazırlandığı bilgisinin doğru olup olmadığını da sordu.> Yeni Meram >Politika > IŞİD, Meclis gündeminde
HABER YORUMLARI