Torku Jelifest

IŞİD Kurbanlarını ‘Cennet ve Kadın’ Vaadiyle Kandırıyormuş

  • Giriş Tarihi: 14.07.2015 15:01
  • Güncelleme Tarihi: 15:01
IŞİD Kurbanlarını ‘Cennet ve Kadın’ Vaadiyle Kandırıyormuş

Konya’da gözaltına alınan IŞİD terör örgütü üyelerinin bünyelerine katmaya çalıştıkları kişileri “cennet, kadın ve para” vaadiyle kandırarak Suriye ve Irak’a götürmeye çalıştıkları ortaya çıktı.

Mutlu Akü

İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü (TEM) ekipleri, silahlı terör örgütü IŞİD’in etkin olduğu Suriye ve Irak’taki çatışma bölgelerine eleman temin ettiği ve IŞİD ile bağlantılı olduğu iddia edilen bir gruba yaklaşık 8 aylık süren teknik ve fiziki takibin ardından dün operasyon düzenlemiş, şüphelilerin ikametlerine düzenlenen eş zamanlı operasyonda örgüt üyesi olduğu iddia edilen 9 şüpheli gözaltına alınmıştı. Şüphelilerin evlerinde yapılan aramalarda bilgisayarlarda dijital veri depoları ile ruhsatsız 1 av tüfeği, 118 mermi ele geçirildi. Gözaltına alınan şüphelilerin yarın sabah saatlerinde adliyeye sevk edilmesi bekleniyor. Öte yandan terör örgütü IŞİD’e eleman ve lojistik destek sağladıkları iddiasıyla gözaltına alınan 9 şüphelinin emniyetteki işlemleri sürerken örgüt üyelerinin yanlarına çekmeye çalıştıkları kişileri nasıl kandırdıkları da ortaya çıktı.

DİNİ BİLGİSİ ZAYIF OLANLARI HEDEF ALMIŞLAR
Gözaltına alınan 9 şüphelinin örgüte kazandırmaya çalıştığı kişileri seçme yöntemleri dikkat çekici. Şüphelilerin, özellikle arkadaş ve iş ortamından tanıştıkları ve dini konularda yeterli bilgisi olmayan çocuk ve gençlere yönelik sohbet ortamları oluşturdukları, bu sohbetlerde sürekli Kur’an-ı Kerim’den ‘cihad ve cennet’ ile ilgili ayetler okuyarak insanları kandırdıkları ortaya çıktı. Örgüt üyelerine inan kişilerin günahının çok olduğunu düşünenlerin de günahlarından arınabilmek için cihad düşüncesiyle Irak ve Suriye’deki çatışma bölgelerine katılmayı kabul ettikleri kaydedildi. Şüphelilerin ayrıca örgüte katmaya çalıştıkları kişileri “cennet, para ve kadın” vaatleriyle kandırdıkları ileri sürüldü.

POLİSİN ÇABASIYLA 4 GENÇ KURTARILDI
Öte yandan, gözaltına alınan şüphelilerle ilgili polise daha önce 9 ailenin çocuklarının bulunması için şikayetçi olması üzerine TEM Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından alınan tedbirler sayesinde 4 gencin örgüte katılarak yurt dışına kaçırılmasının önüne geçildiği, ayrıca iki genci Suriye’ye götürmek isteyen 2 örgüt üyesinin de tutuklanarak ceza evine gönderildiği öğrenildi.> Yeni Meram >Konya > IŞİD Kurbanlarını ‘Cennet ve Kadın’ Vaadiyle Kandırıyormuş
HABER YORUMLARI