YAZARLAR

***

“SİYASETÇİ gelecek seçimi, devlet adamı gelecek nesli düşünür.”

***

GERİ TEPEN İSTEKLER

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı, geleceğin milletvekili sayın Tahir Akyürek konuşuyor, hizmetlerini ve projelerini anlatıyor.

Hep göz önündeki merkezi yerlerde.

Açılışlarda, temel atma törenlerinde…

Çevresindeki kendini yanıltanlara dikkat etmeli.

Mesela, geçen yıl veya iki yıl önce yaptırılan eğri-büğrü, şişirme de olsa kaldırımların sık sık yenilenmesi…

Bazı gariban semt ve mahallelerimiz ise sadece “Büyükşehir çalışıyor” levhalarıyla göz boyanıyor, paralar boşa harcanıyor, bunu bilmeli.

Örneğin, kenarda köşede değil merkezlerden biri sayılan Akıncılar Mahallesi, Akıncılar Caddesi dört dörtlük üvey evlat rolünde! Senaryosu yazılıyor, filmler yanık çıkıyor.

Sayın başkan yatırım alanlarını geziyormuş.

Sanki buralar yatırım alanları değil!

Sadece birileri gelir kum-çakıl döker bir daha uğramaz, birileri gelir, “Büyükşehir Belediyesi Yeşil Alan Çalışması… Özür…” tabelası dikip toz olur!

Biliyorum sayın Akyürek’in başarılı çalışmalarını.

Herkes de biliyor. Tüm Türkiye takdir ediyor.

Ancak arada bir küçük aksaklıklar da oluyor:

Dilekçe veriyorsunuz Büyükşehir’e; sizi, “O bölge Selçuklu Belediyesi’ne ait” diyerek ekarte ediyor, Selçuklu’ya gidiyorsunuz pası Büyükşehir’e atıyor!

Şimdi Allah rızası için bir ricamız olacak:

Bu bölgeye gelerek lütfen zahmet etmesinler.

Bizler artık hizmet-mizmet is-te-mi-yo-ruz!

Fen’cilerin haklarıdır, koskoca bir yaz çalıştılar.

Kış geldi ya makamlarında oturup keyif çatsınlar.

***

AYNA…

Vakt-i zamanında Ziya Paşa’mız söylemiş:

“Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz.”

Bu söz şu anlama geliyor:

“Kişinin yaptığına bakmak gerek dediğine değil.”

Biz, ülkemizin içinde bulunduğu durumu anlatabilmek için şu “iş”lere bir göz atalım dedik. Yani, kendimizi aynada bir görelim istedik:

Suriye, Kuzey Irak, İran, İsrail, Pe-Ke-Ke, Apo, Hizbullah, Mele’ler, Cemaatler, Cumhuriyet, Demokrasi

İlker Başbuğ, Yaşar Büyükanıt, Hurşit Tolon, Kenan Evren, Önder Sav’a soruşturma, Silivri Özel Yetkili Mahkemesi, Hırant Dink, Cumhurbaşkanı Gül’ün görev süresi , Hakan Şükür’ün TV’si, Erdoğan-Kılıçdaroğlu-Bahçeli-BDP sürtüşmeleri, Özel Mahkemeler mi, Anayasa Mahkemesi mi, Sözde ‘soykırım’ın Fransa Senatosu’nda görüşülecek olması.

Görevsiz öğretmenler, İşsizler, Esnaflar, Çiftçiler, Emekli memurlar, Doktorlar, Eczaneler, İçeriye atılıp çıkarılan öğrenciler, geçmişte “Laiklik ömrünü tamamlamıştır” diyen Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’den 19 Mayıs gösterilerinin stadyumlara sıkıştırılması isteği… 30 Ağustos, Cumhuriyet Bayramı, 23 Nisan da gündemde… ,

Uludere, Şemdinli, Susurluk, İstanbul’a 3’üncü köprü, Futbolda şike, Aziz Yıldırım’ın bombaları!, Yeni Anayasa, Erdoğan ya da Kılıçdaroğlu’dan aldıkları sinyallerle yazanlar ve yazıları…

Kadına şiddet, Çocuğa şiddet, Türban, Fezleke, Memur zamları, Cem Uzan’ın yurt dışında olması ve Türkiye’den tazminat koparmak için avukatlarına 100 milyonlarca dolar dağıtması, Asil Nadir’in kaçaklığı…

Adalet var mı yok mu tartışması, Eurovision’da Can Bonoma şaşkınlığı, Yeni Cumhurbaşkanının rakipsiz Erdoğan mı olacağı… İntibak Yasası .

Şunlar da dış dünyalı gözüyle: Avrupa Gazeteciler Federasyonu Başkanı Arne Köning: “Türkiye’de absürt uygulamalar var, kaygı verici gelişmeler yaşanıyor”, Dünya Tabipler Birliği: “Yönetim Totaliter”, “The Ekonomist: “Türkiye korku ülkesi.”

Biliyorum kafanız karıştı, içiniz karardı.

Çünkü, gündemi ikide bir değiştiriyoruz.

Biz “Mülayim Efendiler” ise ehh işte…

Kendimizce bir dünyamız var yuvarlanıp gidiyoruz.

> Yeni Meram >Yazarlar > İs-te-mi-yo-ruz ve ülkem gündemi…
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.