Torku Jelifest

Irak’ın BM elçisi: IŞİD organ ticareti yapıyor

  • Giriş Tarihi: 18.02.2015 15:56
  • Güncelleme Tarihi: 15:56
Irak’ın BM elçisi: IŞİD organ ticareti yapıyor

Irak’ın BM büyükelçisi son bir kaç hafta içinde IŞİD’in geçtiği bölgelerde alelacele açılmış toplu mezarlarda böbrekleri ya da başka organları ameliyatla çıkarılmış cesetler bulduklarını söyledi. Güvenlik Konseyi’ni konuyu araştırmaya çağırdı.

Irak‘ın Birleşmiş Milletler büyükelçisi Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) faaliyetlerini finanse etmek için organ ticareti yaptığı iddialarını Güvenlik Konseyi gündemine taşıyarak araştırılmasını istedi.

Büyükelçi Muhammed Elhakim gazetecilere son bir kaç hafta içinde IŞİD’in geçtiği bölgelerde alelacele açılmış toplu mezarlarda böbrekleri ya da başka organları ameliyatla çıkarılmış cesetler bulduklarını söyledi.

Iraklı diplomat “Cesetler elimizde, gelip inceleyebilirsiniz. Organlarının alındığı açık seçik görülüyor” diye konuştu.

Elhakim ayrıca Musul’da insanların organlarını almayı reddeden onu aşkın doktorun idam edildiğini de söyledi.

Irak’ın BM büyükelçisi Güvenlik Konseyi’ne Irak’daki genel durum hakkında bilgi verirken, kendisine İslam Devleti adı veren grubun (IŞİD) belli etnik grupları hedefleyen soykırım suçları işlediğini de söyledi.

Ocak’ta 790 kişi öldü

Birleşmiş Milletler’in görev süresi bitmek üzere olan Irak temsilcisi Nikolay Mladenov sadece Ocak ayında silahlı çatışmalar ve cinayetlerde 790 kişinin öldüğünü söylendi.

Mladenov IŞİD’in organ naklini bir finans yöntemi olarak kullandığı yolunda giderek artan sayıda iddia ve haberin kendilerine de ulaştığını söyledikten sonra “örgütün kullandığı taktiklerin her gün daha çeşitlendiği açık” demekle yetindi.

BM diplomatı Irak’ın en önemli hedefinin geçen yıl IŞİD’in ele geçirdiği toprakları geri almak olduğunu kaydetti ve Sünni militanların geçen yıl Irak ve Suriye topraklarının üçte birini ele geçirerek katı bir Şeriat düzeni kurduklarını söyledi.

Mladenov, IŞİD elinden kurtarılan bölgelerde bu sefer Sünnilere yönelen intikam saldırılarının artmasının da kaygı verici olduğuna dikkat çekti.> Yeni Meram >Dünya > Irak’ın BM elçisi: IŞİD organ ticareti yapıyor
HABER YORUMLARI