Torku Jelifest

Irak Türkmenleri ‘çalışma izni’ istiyor

  • Giriş Tarihi: 27.06.2015 13:17
  • Güncelleme Tarihi: 13:17
Irak Türkmenleri ‘çalışma izni’ istiyor

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Irak Türkmenleri, çalışma izni istiyor.

Mutlu Akü

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Irak Türkmenleri, çalışma izni istiyor.

Savaş mağduru olan ve DAEŞ’in zulmüyle derin acılar yaşayan Irak Türkmenleri, vatanlarını, yakınlarını, mülklerini ve işlerini kilometrelerce uzakta bırakarak Türkiye’ye sığındı.

Ankara’da yaşayan Türkmenler, bir apartman dairesini birkaç aileyle kiralayıp, yardımlarla hayatlarını sürdürüyor.

Mamak’taki Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Türkmenevi de Irak Türkmenlerine kapısını açan kuruluşlardan biri. Burada giyecek, yiyecek, ev eşyası ve ilaç yardımının yanı sıra Türkmenlere sağlık hizmetleri de veriliyor.

‘El yemeğiyle karın doymaz’

Konuyla ilgili AA muhabirine açıklamada bulunan Türkmenevi sorumlusu Davut Karataş, Ankara’da 2 bin 500’ün üzerinde Türkmen aile olduğunu söyledi. Karataş, bu ailelerin bir kısmının bir yıldır Ankara’da yaşadığını, bir kısmının ise yeni geldiğini ifade etti.

Bu kişilerin oturma ve çalışma izni olmadığını belirten Karataş, yeterince sağlık hizmeti alamadıklarını, hastaneye gittiklerinde tedavi olma imkanlarının yok denecek kadar az olduğunu ileri sürdü.

Çalışma izni bulunmadığı için sığınmacıların Türkiye’de kaçak olarak çalıştığını anlatan Karataş, şu açıklamalarda bulundu:

“Buraya gelen insanların Irak’taki ekonomik durumu çok iyiymiş, buraya belli bir parayla geliyorlar ama tükenmeye başlıyor. Bizler de elimizden geldiği kadar yardım etmeye çalışıyoruz. Yardım edecek insanlarla bu insanları buluşturmaya çalışıyoruz. Türkmenler okumuş, kültürlü insanlar, iş istiyorlar. ‘El yemeği ile karın doymaz’ diyorlar. 250’ye yakın yetim, engelli durumu olan aile var, bu ailelere yardım edilebilir ama diğer insanlar iş istiyorlar. Çalışma izni istiyorlar. Evinin kirasını ödeyemediği için Irak’a geri dönen aileler var.”

‘Büyük çoğunluğu vatanına geri dönmek istiyor’

Mamak Belediyesinin kendileri için kullanıma açtığı bir deponun, yardım dağıtım merkezi olarak değerlendirilmesinden sorumlu Türkmen Haydar Şeyh, günde 200 aileye yardımcı olduklarını anlattı.

Irak Türkmenlerinin Türkiye’de yaşadığı en büyük sorunun sağlık hizmetlerinde olduğunu dile getiren Şeyh, kimlik kartları çıkmadığı için hastaneye gidemediklerini anlattı. Şeyh, “Türkmen milleti çalışkan millettir ama çalışma iznimiz de yok. ‘Yardım paketlerini bana verme, ben utanıyorum. Bana çalışma izniverin’ diyenler var” dedi.

Şeyh, Türkmenlerin büyük çoğunluğunun vatanına geri dönmeyi istediğini belirtti.> Yeni Meram >Güncel > Irak Türkmenleri ‘çalışma izni’ istiyor
HABER YORUMLARI