Torku Jelifest

iPhone 6 ile iPhone 6 Plus karşılaştırması, fiyat ve özellikleri!

  • Giriş Tarihi: 30.05.2015 4:02
  • Güncelleme Tarihi: 4:02
iPhone 6 ile iPhone 6 Plus karşılaştırması, fiyat ve özellikleri!

iPhone 6 ile iPhone 6 Plus karşılaştırması ile karşınızdayız. Apple şirketinin en yeni ve gözde iki modeli olan iPhone 6 ve iPhone 6 Plus arasındaki fiyat ve özellikleri bakımından bir değerlendirme yaptık. Peki hangi modelin hangi özellikleri ön plana çıkıyor? İşte iPhone 6 ile iPhone 6 Plus karşılaştırması, fiyatı ve özellikleri hakkında bilgiler.

iPhone 6 ile iPhone 6 Plus karşılaştırmasını haberimizden görebilirsiniz. Milyonlarca kullanıcısı olan Apple şirketi en yeni modelleri olan iPhone 6 ve iPhone 6 Plus arasındaki farklılıkları haberimizde derledik. Apple iPhone 6 mı yoksa iPhone 6 Plus mı? Bu sorunun cevabını aşağıda verdiğimiz bilgilerden yola çıkarak karar verebilirsiniz. iPhone 6 ve iPhone 6 Plus hakkındaki fiyat ve özellikleri bilgileri detaylardadır. İşte iPhone 6 ile iPhone 6 Plus karşılaştırması ve fiyat, özellik bilgileri.

iphone-6-ile-iphone-6-plus-karsilastirmasi-fiyat-ve-ozellikleri-2
İşte iPhone 6 ile iPhone 6 Plus karşılaştırması ve özellikleri
Apple’ın yeni akıllı telefon modelleri iPhone 6 ve iPhone 6 Plus arasında 100 Dolarlık bir fiyat farkı bulunuyor. iPhone 6 4.7 inç ekranla geliyorken, iPhone 6 Plus ise 5.5 inçlik bir ekrana sahip. Peki farklılıklar bu kadar mı? İşte tek tek olan farklılıklara bu makalemizde değiniyoruz.
Ekran
Apple, sadece iki farklı ekran boyutuna sahip akıllı telefonu piyasaya sürmüyor. Detaylara baktığımızda pek çok farklılık göze çarpıyor.
Apple iPhone 6’da 4.7 inç büyüklüğünde ve 750 x 1334 piksel çözünürlüğünde bir ekran kullanıyor. Bu ekranın keskinlik oranları ise 326 ppi. Yani Apple’ın daha önceki Retina ekranlarıyla benzer bir değer.
iPhone 6 Plus’a baktığımızda ekranın 5.5 inç seviyesine çıktığını görüyoruz. Çözünürlüğü de yükselten Apple, bu sefer standart bir çözünürlüğü tercih etmiş. Full HD çözünürlüğü kullanan telefonun keskinlik değeri 401 ppi.
İlk olarak safir ekran kaplamasıyla geleceği düşünülen iPhone 6 Plus, iPhone 6 gibi oleophobic ekran koruyucu cam ile geliyor.
Kasa Yapısı
İnce bir ekran aydınlatması ve ekran dokunmatiğini cama alan Apple, iPhone 6’yı da, iPhone 6 Plus’ı da epey inceltmiş durumda.
iPhone 6’yı 6.9 mm inceliğinde yapan Apple, iPhone 6 Plus’ı ise 7.1 mm seviyesinde piyasaya sürüyor. Yani iPhone 6 Plus, hem daha büyük hem de daha kalın bir cihaz olacak. Fakat 7.1mm, 5.5 inç bir cihaz için çok iddialı bir rakam. Bunu da belirtelim.
Genel ölçülere baktığımızda 138.1 x 67 x 6.9 mm seviyesindeki iPhone 6’yı, 58.1 x 77.8 x 7.1 mm ölçüleriyle izleyen iPhone 6 Plus, tek elle kullanmanın zor olduğu bir model olacak gibi.
129 gram ağırlığa sahip iPhone 6’yı, 172 gram ağırlıkla izleyen iPhone 6 Plus, ağırlıkta neredeyse 50 gram seviyesinde bir fark ortaya koyuyor.
Apple, tasarım olarak bazı farklılıklar da yapmış. Alt kısımda tek hoparlör ızgarası dikkat çekerken güç tuşu sağ tarafa alınmış ve kamera da dışarıya çıkıntılı şekilde yer alıyor.
Kamera
iPhone 6 ile iPhone 6 Plus arasında kamera konusunda OIS teknolojisi dışında bir fark bulunmamakta. İki cihazda da aynı kamera seçenekleri var.
iPhone 6 Plus’ın ana kamerası optik imaj sabitleyiciye sahipken, iPhone 6’da bu durum dijital olarak yazılımla yapılıyor.
Ana kamera tarafına baktığımızda 8 Megapiksel çözünürlüğünde iShight kamera kullanılıyorken, ön tarafta 1.2 Megapiksel kamera kullanılıyor.
Ana kamera 1080p çözünürlüğünde 60 FPS, 720p çözünürlüğünde ise 240 FPS hızında video kaydı yapabilen iPhone 6 ve iPhone 6 Plus modelleri, yine tek flaş görünümü verilmiş çift tonlu LED flaşa sahip.
1.5 mikron piksel genişliğine sahip olan iPhone 6 ailesinin kamerası, f/2.2 diyaframlı lense sahip olacak. Cihazda en iyi fotoğraf algılama, sıralı çekim, panaroma, HDR gibi özellikler de bulunuyor.

Donanım
Apple, her zaman yaptığı gibi lansmanda teknik detaylardan uzak durdu. Yani Apple A8 işlemcisinin detayları ilk olarak paylaşılmadı. Fakat şimdi detaylar gelmeye başladı.
Grafik işlemci ve işlemciye bakalım
ARMv8 mimarisini kullanan 64 bit destekli yapıda çift çekirdekli olan Apple A8 işlemcisi, 1.4 GHz hızda çalışıyor. iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ta aynı işlemciyi kullanan Apple, RAM’de farklılaşmaya gidiyor.
Standart iPhone 6’da 1 GB RAM varken, GSMArena ve bazı kaynaklara göre iPhone 6 Plus’ta ise 2 GB RAM bulunuyor. Tabi 2 GB RAM bilgisi henüz resmen onaylanmadı.
Grafik birimi tarafında ciddi bir performans artışı sağladığını iddia eden Apple, 6 çekirdekli PowerVR GX6650 kullanıyor. İki modelde de aynı grafik işlemci mevcut.
Önceki nesile göre yüzde 25 daha yüksek performansı, yüzde 50 daha az güç tüketimiyle sunacak olan Apple A8 işlemcisi, 2 milyar transistöre sahip. İşlemci, yeni nesil 20nm teknolojisiyle üretiliyor.
1820 mAh’lik bataryaya sahip olan iPhone 6’dan daha fazla batarya kapasitesine sahip olan iPhone 6 Plus, donanım olarak en büyük farkı batarya performansında ortaya koyuyor. iPhone 6 Plus, iddialara göre 2900 mAh’lik bir batarya ile gelecek. Batarya net olarak şimdilik belli değil.
3G’de 24 saat telefonla konuşma süresi sunan iPhone 6 Plus’ı, 14 saatlik rakamla izleyen iPhone 6, pil olarak iPhone 5S’e benzeyen bir karakter çizecek. Fakat iPhone 6 Plus’ın şarjı daha üst seviyeye kadar dayanacak. Büyük ihtimalle bir günü de çıkaracak.
Apple iki üründe de uzun zamandır kullanmakta direndiği NFC’ye de yer verdi. Ayrıca yeni nesil LTE modem çözümlerini de barındıran cihazlar, en yeni nesil kablosuz bağlantı teknolojilerini destekliyor.
Yazılım
iOS 8 ile beraber gelen iPhone 6 ile iPhone 6 Plus arasındaki en büyük farklılıklardan birisi yazılım alanında olacak. Çok büyük farklılıklar olmasa da, iPhone 6 Plus’ın kullanımı daha çok iPad’e benzeyecek.
Menüleri de sağa sola yatabilecek olan iPhone 6 Plus, pek çok konuda iPad ailesiyle benzeşiyor. WEB sayfalarını yüzde 100 ölçekle gerçek boyutlarında açacak olan iPhone 6 Plus, iPad modellerindeki gibi yatay modda uygulamaları çift panel formatında açabiliyor.
Fiyatlandırmalar şu şekilde:
iPhone 6 16 GB model 2.349 TL
iPhone 6 64 GB model 2.649 TL
iPhone 6 128 GB model 2.949 TL
iPhone 6 Plus 16 GB model 2.649 TL
iPhone 6 Plus 64 GB model 2.949 TL
iPhone 6 Plus 128 GB model ise 3.249 TL

iPhone 6 ile iPhone 6 Plus karşılaştırması ile karşınızdayız. Apple şirketinin en yeni ve gözde iki modeli olan iPhone 6 ve iPhone 6 Plus arasındaki fiyat ve özellikleri bakımından bir değerlendirme yaptık. Peki hangi modelin hangi özellikleri ön plana çıkıyor? İşte iPhone 6 ile iPhone 6 Plus karşılaştırması, fiyatı ve özellikleri hakkında bilgiler.> Yeni Meram >Teknoloji > iPhone 6 ile iPhone 6 Plus karşılaştırması, fiyat ve özellikleri!
HABER YORUMLARI