YAZARLAR

**

“ÇOCUKLARIMIZI kuzu gibi büyütmeyelim ki, ileride koyun gibi güdülmesinler.”

***

“BİBER gazı biberdendir. Organiktir. Parfüm değildir!”

***

“İLERLE-ME!” RAPORU…

Onlarca yıl kapısında bekleştik.

Ama o bizim için tam yattı artık.

Avrupa Birliği’ni unutalım gitsin.

En son ilerleme raporunu okuduk.

Olumlu yanları da var ama…

Olumsuzlukları peşpeşe sıralamışlar.

Maşallah biz bir Afrika ülkesiymişiz!

Yani, Türkiye’yi öyle tarif etmişler.

Hak, hukuk hakgetire…

Güveni ve adaleti bulamazsınız.

Dengelerde, kimi altta kimi üstte.

İnsan hakları ihlali şinanay.

İşkence diz boyu, baskılar eziyor.

En önemlisi, yargı zulme dönüşmüş.

İlerleme raporunu okuyun…

Bilmiyorum, nereden bulacaksınız…

Bulamayacaksanız, biz özetleyelim:

Raporun adını “Gerileme” koyalım!

Varsın onlar, “İlerle-me!” desinler.

***

İKİ HATIRLATMA: 1-Konyalı öğretmen Şamil Özkan örnek olmuştu. Bir daha uyaralım: Bankadan kredi mi aldın, önce bankaya sonra Tüketiciler Birliği’ne git. Kredini son 10 yıl içinde almışsan, kestikleri masrafları kuruşu kuruşuna ödeyecekler.

Birliğin Onursal Başkanı Av. Bülent Deniz, Yargıtay’ın kararı uyarınca tüketicilerin, bankaların kestiği masrafları alabileceğini belirterek, milyonlarca insana masraflarını geri almak için bankalara koşun’ çağrısında bulunmuş, “Bankalar keyfe keder para talep edemeyecek. 50-800 lira arasında değişen paralarınızı ‘ufaktır’ deyip almamazlık etmeyin” demişti.

Not: Konu hassasiyeti nedeniyle bakan Hayati Yazıcı’ya teşekkürler.

2-Trafik Yönetmeliği’nde yapılan değişiklik yürürlüğe girecek. Buna göre, görevli olsa dahi emniyet kemeri takmayan genel kolluk görevlilerine, devlet erkanının güvenliğini sağlayan ekiplere, ambulans şoförlerine, şehir içlerinde yolcu taşımacılığı yapan taksi, dolmuş, otobüs sürücülerine 72 lira ceza.

Hani, dedik, biz hatırlatalım da…

***

TURŞU KUTLAMA: Ünlü araştırmacı gazeteci-televizyoncu olan Uğur Dündar, “Darbe dönemlerinde bile basına bu kadar darbe yoktu” diyor. Ancak, “Basında Sansürün Kaldırılışı” her yıl törenlerle kutlanıyor. Ardında da durum, “Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu”na dönüşüyor. Şu anda 62 gazeteci içeride!

***

İP ÇEKMEK: Akaryakıttaki son vergi ayarlamasıyla otogazın ÖTV’si ton başına 300 lira zamlanmıştı. LPG’yi tüpe doldurursan vergisi 1214, otogaz olarak satarsan 1582 lira. Aradaki fark 368 lira… Oysa LPG aynı LPG… LPG’yi tüpe doldurmak üzere yurt dışından al, sonra benzin istasyonlarına otogaz olarak sat, fahiş karı cebe at.

Maliye, kendi eliyle vergi kaybına neden oluyor ama farkında değil. Yani Maliye, kendi ipini kendi çekiyor!

> Yeni Meram >Yazarlar > İp!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.