YAZARLAR

Konya’mız tepsi gibi dümdüz ve her yöne gelişmeye sahip arazi yapısına sahip bu nedenledir ki Türkiye’de bisiklet ve motosiklet sporlarının gönüllü başlangıç yeri olmuştur. Bu aralarda yuvarlak balkon modasını çoğunlukla benimseyen mütahitlerimiz lüks evler yapıyorlar. Güzelde inşaatlar hep toplumun üst seviyesine hitap eden fiyatlarda. Adamcağız bir ev alacak mütahit 500-600 milyardan kapı açıyor. Yahu kardeşim bu şehirde emekçi çok da hayatı boyunca bu parayı bir arada görmeyen de çok. Biraz da orta tabakaya hitap eden daha uygun fiyatlarda ev yapsanız diyeceğim. Şimdi anladım ev fiyatlarının neden yüksek olduğunu. Orta tabaka mı kaldı diyorsunuz değil mi? Madem ki orta tabaka kalmadı, alt kesimler için de ev almak zaten hayal, o zaman yap lüks evi sat üst kaymak tabakaya. Ama inanın yine de pahalı. Ankara’da Bahçelievler, Çankayada’da 3-5 yıllık binalar oldukça temiz iç yapısıyla bunların yarı fiyatına satılıyor. Konya’da satılık ev fiyatları Türkiye geneline göre yüksek. Geniş ve bol araziye rağmen fiyatların neden bu kadar yüksek olduğu da anlaşılamamaktadır. Birde bir mütahit çıksa da şu kaybolmaya yüz tutan orta kesim için 150-250 milyar arası mütevazi ve güzel evler yapsa. Devletin bir zaman yaptığı sosyal konutların biraz daha düzgünü gibi.

Orta tabaka yaşamalı. Zira geçmişten bu yana sosyoloji bilimi göstermiştir ki orta tabakanın ortadan kalkması, üst-zengin tabaka ile alttaki ezilenleri karşılıklı bırakır. Sağlıkta, yer yurt edinmede, yaşamda, yeme içmede, huzurda makasın açılması; şehirde olsun, tüm ülkede olsun huzurun kaçmasına neden olur. Kapitalist sistem satış için geliştirdiği TV reklamları, AVM vitrinleriyle tüm lüks yaşamı ve kaliteli sofraları göz önüne getiriyor. Ancak çocuğunun veya eşinin görüp ve istediği yiyecek ya da giyeceği alamayan babanın, çocuğuna yada eşine karşı hissettiği ezikliği, gönlündeki fırtınaları hiç ama hiç dikkate almıyor. Fiziksel olarak bilinir ki makasın bacakları ne kadar açılırsa, keseceği yüzey o kadar uzun olur. Yine fizikten çok sevdiğim bir kaide: enerji kaybeden her sistem sönümlüdür. Enerjimizi güçlendiremiyorsak bari geriletip zayıflatarak kaybedip yok olmayalım diyorum. Hepinize sevgi ve saygılarımla.

> Yeni Meram >Yazarlar > İNŞAAT ÇOK – FİYAT YÜKSEK
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.