• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İmamın Çivi Ve Telle Muhteşem Sanatı
02 Kasım 2013 Cumartesi 11:37

İmamın Çivi Ve Telle Muhteşem Sanatı

Konya'da imam Selman Oral, bin çivi ve bin metre uzunluğunda tel kullanarak, Mısır direnişinin sembolü haline gelen Rabia işaretini tablo haline getirdi.

Hadim ilçesine bağlı Aşağıeşenler köyündeki Veysel Karani Camii'nde yaklaşık 2,5 yıldır imam olarak görev yapan Selman Oral (26), boş zamanlarını da "çivi ve telin büyüleyici dansı" olarak nitelendirilen, çivilerin arasından tellerin geçirilmesiyle yapılan filografi sanatı ile ilgilenerek değerlendiriyor.

Bir arkadaşından görerek başladığı bu sanat dalında bugüne kadar onlarca eser üreten Oral'ın, çivi ve telleri kullanarak yaptığı Rabia işareti figürlü eseri görenlerin ilgisini çekiyor.

Oral, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çivi ve tel kullanılarak yapılan filografi sanatının, çok fazla ilgilenen olmadığı için halk arasında bilinmediğini söyledi.

Bu sanata bir arkadaşından görerek başladığını ifade eden Oral, "Arkadaşım, bir yakınının amatör olarak yapmaya çalıştığı tabloyu bana gösterdi. Oldukça ilgimi çekti. Büyük sabır gerektirdiği için tamamlanamamış bu tabloyu gördükten sonra ben de filografi sanatıyla ilgilenmeye başladım. Filografide önce sunta üzerine bir kumaş geçiriyoruz. Daha sonra yapılacak desenin fotokopisini kumaşın üzerine koyduktan sonra çivileri çakıyoruz. Son olarak da ip veya tel ile bu çiviler arasında örgü örüyoruz" diye konuştu.

"Bu işe amatör şekilde başladım. İlk etapta gülünecek şekilde tablolar yaptım ama zaman içinde daha iyi işler çıkarmaya başladım" diyen Oral, örgü şekillerini çözdükçe ve çivilerin aralıklarını belirledikçe daha güzel eserlerin ortaya çıkmaya başladığını dile getirdi.

Bu sanatta, her geçen gün kendini daha da çok geliştirdiğini, farklı ebatlarda 20-25 tablo yaptığını anlatan Oral, eserlerinde daha çok hat üzerine çalıştığını, farklı ayet ve duaları işlediğini aktardı.

- "Bu eserler el emeği göz nuru"

Yakın zamanda Amentü duasında yer alan 6 esası bir tabloya işlediğini belirten Oral, şunları kaydetti:

"Bu tabloda, Amentü'nün 'Allah'ın meleklerine, kitaplarına, rasüllerine, kadere, hayrın ve şerrin Allah'tan geldiğine inanmak' şeklinde bildiğimiz 6 esas bulunmakta. Yaklaşık 7 bin civarında çivi ile yaklaşık 500 metre tel kullandığım bu eserimi 20 günde tamamladım. Ardından, bizim için kutsal olan Mekke'deki Kabe, Medine'deki Mescid-i Nebevi ve Kudüs'teki Kubbet'üs Sahra'nın bir arada bulunduğu bir tablo yaptım. Burada yapılan ibadetlerin daha fazla sevap olduğunu bildiğim için bu desen hoşuma gitti ve işlemeyi tercih ettim. Son olarak Mısır'daki direnişin sembolü haline gelen Rabia işaretini yapmaya karar verdim. Yaklaşık 25 santimetre boyundaki bu eserde de bin çivi, bin metre de tel kullandım. Yaptığım tüm eserler, oldukça özen isteyen, dikkat gerektiren, ince bir işçilik sonucu ortaya çıktı. Rabia işaretinin yanı sıra, çivi ve tel kullanarak farklı hat yazıları ile figürlerin bulunduğu birçok eser yaptım. Oldukça sabır isteyen, el emeği göz nuru bu eserlerimi görenler şaşkınlıklarını gizleyemiyor. Sipariş verip kendilerine de yapmamı isteyenler veya yaptığım tabloları isteyenler oluyor ancak bu eserler el emeği göz nuru. Dolayısıyla benim için paha biçilemez."

Hedefinin; Allah'ın 99 isminin bulunduğu Esma-ül Hüsna'yı yazmak olduğuna işaret eden Oral, 1,5 metre eninde, 2 metre boyunda yapmayı düşündüğü bu eserine de kısa sürede başlayacağını sözlerine ekledi.

rabia.jpg

Bu haber toplam 770 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
KONYA HABERLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Yeni Meram | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 332 345 24 24 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA