Torku Jelifest

İlk teravih namazı kılındı

  • Giriş Tarihi: 18.06.2015 0:50
  • Güncelleme Tarihi: 3:51
İlk teravih namazı kılındı

Ramazan ayının başlamasıyla camilere akın eden Müslümanlar, ilk teravih namazını kıldı.

Ramazan ayının başlamasıyla Türkiye’nin yanı sıra dünyanın çeşitli ülkelerinde camilere akın eden Müslümanlar, ilk teravih namazını kıldı.

İnanç turizminin önemli merkezlerinden Şanlıurfa’da da vatandaşlar, ramazanın ilk teravih namazını kıldı.

“Peygamberler şehri” olarak da adlandırılan kentte, çok sayıda Müslüman, Hz. İbrahim’in doğduğu rivayet edilen makam ile Hz. Eyüp’ün hastalığında çile çektiği rivayet edilen mekanı ziyaret etti, oruçlu olanlar iftarını açtı.

Kentin en önemli dini mekanlarının başında gelen Balıklıgöl Yerleşkesi’ne gelenler, yatsı namazı öncesi buradaki tarihi ve turistik mekanları ziyaret ederek, dua etti.

Adıyaman, Gaziantep, Diyarbakır gibi çevre il ve ilçelerden gelen vatandaşlar, yerleşkedeki camilerde teravih namazı kıldı.

Hatay

Hatay’daki çadır kentlerde yaşayan Suriyeliler, ilk teravih namazını kamp içindeki camide kıldı.

Hatay’ın Altınözü ilçesinde bulunan Boynuyoğun çadır kentinde kalan Suriyeliler, ramazanın ilk teravih namazını kılmanın mutluluğunu yaşadı.

Çadır kentte okunan yatsı ezanı sonrası aralarında yaşlı ve çocukların da bulunduğu çok sayıda Suriyeli camiye akın etti. Çadır kentlerde kalan kadınlar da kendileri için ayrılan bölümde namazlarını kıldı.

Namaz sonrasında Suriye’deki olayların bitmesi ve iç savaşta hayatını kaybedenler için dua edildi.

Kırgızistan

Kırgızistan’da camileri dolduran Müslümanlar, ilk teravih namazını kıldı.

Başkent Bişkek’teki Merkez Camisi’nde kılınan teravih namazından önce verilen vaazda, Müslüman hayatında ramazan ayının ve orucun önemine değinildi. Ezanın okunmasıyla yatsı, ardından da teravih namazı kılındı.

Endonezya

Güneydoğu Asya’nın en büyük ve Endonezya’nın merkez camisi İstiklal Camisi teravih namazı için tıklım tıklım doldu.

Namaza Endonezya Cumhurbaşkanı Joko Widodo ve birçok bakan da katıldı.

Adetlerinden taviz vermeyen Endonezyalılar, bayram namazlarında da kültürlerini takip ederek, namaz için renkli ve yöresel kıyafetler giymeyi tercih ediyor. Binlerce insan camide kültürel kıyafetleriyle renkli görüntüler oluşturuyor.

Endonezya Cumhurbaşkanı Joko Widodo’nun namaza katılması nedeniyle, cami ve çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı.> Yeni Meram >Güncel > İlk teravih namazı kılındı
HABER YORUMLARI