YAZARLAR

■ Mescid-i Aksa’yı gördüm düşümde
Bir çocuk gibiydi ve ağlıyordu
Varıp eşiğine alnını koydum
Sanki bir yeraltı nehr çağlıyordu

***

Arap Baharı kara kışa dönüştü, Ortadoğu karmakarışık iken bu kez İsrail’in Filistin’e saldırıları başladı, ortalık daha da toz oldu.

Mescid-i Aksa İslam dünyasının ilk kıblesi; yönü daha sonra Mescid’i Haram’a çevrildi.

Son günlerdeki saldırılar İslam dünyasını ayağa kaldırdı. Şimdiye değin Provokasyon içerikli çok kez sahneye konuldu. Bunlar, kronolojik bir dizi izleyerek şöyle:

■ 21 Ağustos 1969’da Rohan adlı Yahudi kundaklamaya girişti.

■ Nisan 1980’de Kahane patlayıcı madde koyarak patlatmak istedi, başarılı olamadı.

■ 8 Nisan 1982’de ana girişine patlayıcı madde yerleştirildi, patlaması engellendi

■ 10 Nisan 1982’de bir grup militan, zorla Mescid-i Aksa’nın içine girmek istedi.

■ 21 Mart 1983’te Mescid-i Aksa’ya gizli bir yoldan girmek için tünel açıldığı saptandı

■ 14 Ocak 1986’da askerlerle Knesset üyesi parlamenterler girmek istediler.

■ 8 Ekim 1990’deki saldırıda 30 Filistinli yaşamını yitirdi, 800 kişi yaralandı.

■28 Eylül 2000’de İsrail Başbakanının asker ve polisle ziyaret etmesi “provokasyon” olarak nitelendirildi; gösteriler ivme kazandı ve 5 yıl süren ayaklanmaya neden oluşturdu.

■ 5 Ekim 2009 tarihinde İsrail , Mescid-i Aksa’ya girişi engelledi; yasak halen sürüyor.

İslam mabedi Mescid-i Aksa 7. yüzyıl sonlarında yapıldı. Türkçede “En Uzaktaki Mescit” anlamına gelir. “Beyt-i Makdis” ya da “Beyt-i Mukaddes” adı da verilir. 1.bölüm Kral Süleyman tarafından MÖ 957 yılında 7 yılda yapıldı; MÖ 586’de Babilliler tarafından tahrip edildi. Yenisinin yapımına MÖ 535’de başlandı ve MÖ 516 yılında tamamlanarak ibadete açıldı. Yaklaşık 500 yıl sonra Kral Herod tarafından onarıldı; Romalılar tarafından M.S. 70 yılında yeniden tahrip edildi. Batı duvarı yıllardır ayakta kalan tek kalıntı; 30 Ağustos 2007’de boru hattı döşenirken kimi kalıntıları daha ortaya çıktı. M.S 638 yılında Ömer döneminde

Kudüs fethedildikten sonra Beyt-i Makdis’in yerinde Mescid-i Aksa inşa edildi. Ömer’in burayı seçmesi atfedilen kutsiyetten ileri geliyordu. Mescid-i Aksa daha sonra Emevi halifelerinden Abdülmelik bin Mervan zamanında genişletildi, hemen yakınındaki Mescid-i Aksa zannedilen sekiz köşeli Kubbetü’s-Sahra adlı mabed de Abdülmelik bin Mervan tarafından inşa ettirildi.

İslam mitolojisi ’den bir alıntı;

■ Süleyman’ın ölümüne hükmettiğimizde, onun ölümünü, bastonunu yiyen ağaç kurdundan başka onlara gösteren olmadı. Böylece o yere yıkılınca, anlaşıldı ki cinler eğer gaybı biliyor olsalardı aşağılayıcı azabın içinde kalmazlardı. ‘nin 14. ayeti)

Ayetin yorumlanmasında verilen bilgiye göre, Süleyman, Mescid-i Aksa’nın yapımında cinlerden yararlandı. İnsan gücünün yetmediği zor işleri cinler de yapıyorlardı. Süleyman bir gün mihrabında asasına dayanmış halde ibadet ederken öldü. Cinler onun ibadet ettiğini sanıp işlerini yapmaya devam ettiler. Süleyman’ın asasını içten güve yedi ve asa kırılınca onun cesedi de yere düştü. Böylece öldüğü anlaşıldı. Mescid-i Aksa’nın seçkinliğini öne çıkaran bir başka öğede Hz. Muhammed ‘in isrâ ve miraç mekânı olmasına inanılmasıdır.

Hz. Muhammet Ramazan ayının 27. gecesi Burak adlı binekle Mescid-i Harâm ‘dan alındı, Mescid-i Aksa’ya götürüldü;

“Kulunu, kendisine birtakım ayetlerimizi göstermek için bir gece Mescid-i Haram’dan çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksa’ya yürütenin şanı pek yücedir. Şüphesiz o duyandır, görendir.”

Hz. Muhammed’in zamanında Kudüs’te bir cami yoktur. Ancak Süleyman tarafından inşa edilmiş kalıntıları vardı, burası Beyt-i Makdis olarak adlandırılırdı; kimi tarihi kaynaklarda Kudüs şehri için de kullanıldı.

Bir damla:

Mescid-i Aksa’yı gördüm düşümde
Götür Müslüman’a selam diyordu
Dayanamıyorum bu ayrılığa
Kucaklasın beni İslâm diyordu

> Yeni Meram >Yazarlar > İLK KIBLEMİZ; MESCİD-İ AKSA
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.