Ruşeym Torku

‘İlişkilerimizi Geliştirmeliyiz’

  • Giriş Tarihi: 26.04.2013 17:53
  • Güncelleme Tarihi: 23:20
‘İlişkilerimizi Geliştirmeliyiz’

Konya’da bulunan Arnavutluk Büyükelçisi Genci Muçaj, Konya Valisi Aydın Nezih Doğan’ı ziyaret etti.

Why Note!?

Konya Valisi Aydın Nezih Doğan tarafından karşılanan Arnavutluk Büyükelçisi Genci Muçaj, ilk olarak Valilik Şeref Defterini imzaladı.
Türkiye ile Arnavutluk arasında uzun yıllardır süren bir kardeşliğin olduğunu ifade eden Büyükelçi Muçaj, Türklerin de Arnavutluğa gittiğinde hoş karşılandığını söyledi. Akınsof Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Akın’ın, Arnavutluk’un Konya’daki fahri konsolosu olarak temsil edeceğini de dile getiren Muçaj, “Ana hedefimiz ekonomik olarak ilişkilerimizi geliştirmek. Kültürel ve eğitimsel olarak da ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz. Bu anlamda Selçuk Üniversitesi Rektörünü de ziyaret ettik. Bu noktada da ümitliyim” diye konuştu.
Derin bir ortak tarihi olan iki komşu milletten, ülkeden söz ettiklerini kaydeden Vali Doğan, “Arzu ediyoruz bu ilişkiler daha da gelişsin. Özellikle ekonomik sahada var olan ilişkilerimizin geliştirilmesine her iki ülkeye çok büyük yararları var. Tabi bizim şehrimizin de büyük bir yararı olur. Konya’nın da böyle bir ilişkinin varlığından fahri konsolosun liderliğinde iki ülkenin halklarının ve iş adamlarının birbirine yakınlaşması da yararlı olur” dedi.
Konya olarak kendilerini tarif ederken ‘ruhu olan bir şehiriz’ dediklerini aktaran Vali Doğan, “Ruhu olmaktan kastettiğimiz şeyin sadece binalardan ibaret olmadığını, insanlık alemine bir değer sunmakta olduğudur. Sunduğumuz değer aslında Hz. Mevlana’nın oluşturduğu bir değerler sistemidir. Biz onu sunarken üç başlık altında topluyoruz; ilahi aşk, barış ve hoşgörü. Bilim adamları bunu ifade ederken başka bir söylem kullanmayı tercih ediyorlar. Hollanda eksenli olarak yeni bir kriterler manzumesi gelişiyor insanlık adına. Hollanda’daki bilim insanları, insanlığın aldığı bu yeni şekilde ihtiyaç duyulan algıyı yönetmek üzere yeni bir tabirde bulunuyorlar. Buradan Konya ile bir bağlantı kuruyorlar. Adına Konya kriterleri denilen yeni kriterler sistemini geliştiriyorlar. Bu Konya kriterleri de esasen Hz. Mevlana’nın 7 öğüdüne dayanıyor. Burada da biz dünyaya bir alan oluşturmuş oluyoruz diye ifade ediyoruz. Hz. Mevlana çağları aşan bir biçimde insanlığın temel ihtiyaçlarına ilişkin temel teoriler geliştirmiş. Ben eminim ki Arnavutluk’ta da Hz. Mevlana’nın bu temel söylemleri etkili bir ihtiyaçtır ve bunu temsil eden insanlar vardır. Bu da Konya ile Arnavutluğu daha da yakınlaştıracak bir mekanizmadır. Tabi ki Konya’nın elindeki ekonomik değerler ve fırsatlar Konya ile Arnavutluk’u bir arada düşünmemizi gerektirdiği ölçüde büyük. Çünkü siz bizim şehrimizi daha yakından tanıdıkça, Arnavutluk ile hangi bağlamda ilişki kurulabileceğini hepimizden daha rahat görebilecek bir durumda olacaksınız” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından Vali Doğan, konuk Büyükelçi Muçaj’a Selçuklu Saraylarında kullanılan Çini Tabak hediye etti. Vali Doğan’a çeşitli hediyeler takdim eden Büyükelçi Muçaj, teşekkürünü Türkçe yaparak Konya’nın güzel bir şehir olduğunu söyledi.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > ‘İlişkilerimizi Geliştirmeliyiz’
HABER YORUMLARI