Ruşeym Torku

Ilgın’da Tehlikeli Gelişme!

  • Giriş Tarihi: 9.03.2014 17:27
  • Güncelleme Tarihi: 23:25
Ilgın’da Tehlikeli Gelişme!

Ilgın ilçe merkezi zemininde sıvılaşma olduğu ortaya çıktı. Bu durum, birinci derece deprem bölgesi olan Ilgın için büyük bir tehlike oluştururken, tedbir alınması gerektiği belirtildi.

BİRİNCİ derece deprem bölgesi olan Konya’nın Ilgın ilçesi zemininde sıvılaşma tespit edildi. İlçe merkezinde yapılaşmanın olduğu alanları da kapsayan sıvılaşma nedeni ile beklenmedik bir depremde, zeminin binaları yutma tehlikesi oluştu. Konu ile ilgili akademisyenler gerekli incelemeleri yaptı ve raporlar hazırladı. Tehlikenin boyutu devletin ilgili kurumlarına sunuldu fakat konu ile ilgili önemli bir tedbir alınmadı. Yurtdışından “A” grubu bir dergi, bu raporlara ilgi duyarak, raporun neredeyse tamamını yayınladı. İlçe merkezinde zemine çok yakın olan sıvılaşma için 2 önemli tedbir ön plana çıktı: Ilgın Belediyesi’nin imar planlarını sıvılaşmaya göre hazırlaması yada o bölgeyi boşaltması. Sıvılaşmanın tam ilçe merkezinde ortaya çıkması, beklenmedik 6 büyüklüğünde bir depremde, ilçe için büyük bir tehlike oluşturdu. Ilgın’da konu ile ilgili önceki yıllarda bir araştırma yapan, Selçuk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi, Doç. Dr. Adnan Özdemir, Ilgın’ın birinci derecede deprem bölgesi olduğunu, sıvılaşma için de tedbir alınması gerektiğini kaydetti.

TEDBİRLER ALINMALI

Özdemir, “Sıvılaşabilir bir zeminin öncelikle tespit edilmesi gerekiyor. Gerekli incelemeler dahilinde o bölgede, zemindeki sıvılaşma ya da sıvılaşıp sıvılaşmayacağı, kaç büyüklükte deprem olduğu zaman, nerelerin sıvılaşacağının belirlenmesi gerekir. Belediyelerin uyguladıkları imar planları da “sıvılaşabilir zemin” yada “sıvılaşmaz zemin” belli olduktan sonra yapılmalıdır. Sıvılaşabilir zeminlerden ilk etapta kaçmak gerekiyor. Eğer bu söz konusu değilse bir takım tedbirler almak gerekiyor. Bunlar; sıvılaşmaya neden olan şartların ortadan kaldırılması gerekir. Bu durum her zaman mümkün olmayabilir. Eğer bu yapılamıyorsa, zemin iyileştirme yöntemlerine gidilip, sıvılaşmadan az zarar görebilecek yapı şeklinin uygulanması en mantıklı olan yollardır” dedi.

SIVILAŞMA NEDİR?

Sıvılaşmanın ne olduğunu da aktaran Adnan Özdemir, “ Önemli derecede faylar var Ilgın ve çevresinde. Sıvılaşma, dinamik ve statik şartlarda zeminin taşıma gücünün ortadan kalkmasıdır. En önemli sıvılaşmalar, depremler sırasındaki dinamik olaylar ile meydana geliyor. Dolayısı ile Ilgın civarı, 1’inci derecede deprem bölgesidir. Beklenmeyen, 6 ve üstü depremler meydana geldiği vakit, oradaki yer altı su seviyesinin de yüzeye çok yakın olması, sıvılaşma potansiyeli yüksek olan bir zemin özelliği taşıyor” diye konuştu.

Salih KÖPRÜLÜ


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Ilgın’da Tehlikeli Gelişme!
HABER YORUMLARI