YAZARLAR

■ Gençler cesaretimizi takviye ve idame ettiren sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz eğitim ve bilgi ile insanlık ve medeniyetin, vatan sevgisinin, düşünce özgürlüğünün en kıymetli örneği olacaksınız. Yükselen yeni kuşak, gelecek sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz.

***

Atatürk’ün kurtuluş mücadelesini başlatmak

için Bandırama Vapuruyla Samsuna çıkmasının üzerinden tam 93 yıl geçti. O gün bugündür, tüm 19 Mayıslar aynı duygular şaha kalkarak kutlanmaktadır.

Ulusal Bayramların kutlanış biçimleri her ne kadar değiştirilse de örneğin 19 Mayıs, stadyumlarda kutlanmasa da anlam ve değeri aynen sür-git devam edip gitmedir ve sonsuza değin de hep böyle olacaktır.

93 yıl önce Samsunda doğan umut, kahramanlık ve “Türküm, doğruyum, çalışkanım.” Güneşi, Vatan coğrafyasını aydınlık çağrışımlarla ısıtmayı sürdürürken, dağları, denizleri, ovaları aşıp gelen gür ve tok ileti birlik, beraberlik, çağdaş uygarlık, “ileri, hep ileri” ekseninde daha dik ve devinden bir tablo çizmektedir. Zira Samsunda 93 yıl önce doğan güneş;

■ Kurtuluşun, Özgürlüğün, aydınlığın ve demokrasinin fotoğrafıdır. Bu güneş, yeni Türkiye’nin uygar, çağdaş ve ak yüzüdür.

■ 19 Mayıs 1919, Kurtuluş Savaşının kilometre taşıdır.

■ 19 Mayıs 1919, Cumhuriyetimizin alt yapısıdır.

19 Mayıs 1919, esaret zincirlerini koparıp atmanın andı ve azmidir.

19 Mayıs 1919’la “gençlik” ve “spor” sözcülükleri bütünleştirildiğinde ortaya, anlamlı bir bayram motifi çıkmaktadır.

Atatürk’ün gök ve deniz mavisi karışımı gözlerinden bir hedef saptanmaktadır;

Muasır medeniyetlere doğru koşmak!

Gözler dudaklarla bütünleşiyor ve sözler Dağ ve denizlerden aşarak yankılanıyor;

Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir, ileri!

Bu ses, susmuyor ve konuşuyor;

Ben size ölmeyi emrediyorum.

Bu ses, giderek daha gür çıkıyor;

Ey! Türk gençliği, damarlarınızdaki asil kan da mevcuttur!

O gün, bu gündür, Türk Gençliği, dağda, taşta, köyde, kentte, karada, havada, denizde, Anafartalar’da Arıburnun’da, Dumlupınar’da Uşak’da, İnönü’de, Akşehir’de Afyon’da

gece- gündüz nöbete duruyor.

Türk gençliği, Cumhuriyeti, laikliği, demokrasiyi, uygarlığı, ilke ve ınkıiapları korumakta ve kollamaktadır.

Türk Gençliği, Atatürk’ün emirlerini Anıt Kabirden Vatan Haritasına, kuş kanatları, dağ rüzgarları ve deniz dalgalarıyla ulaştırıyor.
Her yıl 19 Mayıs sabahında uyanır uyanmaz Vatan Haritasında yüzümü Samsuna doğru döndürür, yenilenirim.

Atatürk kuşkusuz ”tabu “ değil, Ulusal bir kahramandır. Ulusu karanlıklardan alıp çıkarmış aydınlıklara taşımış bir kurtarıcı ve yol göstericidir. Başarılı Komutan, devlet adamı, reformist, düşünür ve hatipdir.

19 Mayıs 1919, Kurtuluş Savaşımızın başlangıç noktasındadır, laik- hukuk Devletinin, özgürlük ve demokrasinin, Cumhuriyet ve değerlerinin, çağdaş ve ileri Türkiye’nin habercisidir.

Bu duygular içinde Cumartesi günü büyük bayramın 93. yılı engin çoşku içinde kutladık, kutlu olsun. Damarlarında “asil kan” mevcut olan Türk gençliği, dağda, ovada, havada, karada, denizde, köyde, kentte nöbetini dimdik, gözünü kırpmadan sürdürecektir.

■ Yüksek Türk! Senin için yüksekliğin hududu yoktur. İşte parola budur.

BİR DAMLA:

Atatürk’ten özdeyişler;

■ Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.
■ Taş kırılır, tunç erir, ama Türklük ebedidir.
■ Bir Türk, cihana bedeldir!
Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.

> Yeni Meram >Yazarlar > İLERİ HEP İLERİ!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.