YAZARLAR

■ Ayinesi sandık sonucudur demokrasinin, propagandaya bakılmaz.

***

“İleri demokrasi “ kavramı şu günlerde siyasal aktörlerin ağzında adeta sakız oldu. Söyler, dururlar da önündeki engeller, başka anlatımla duvarlar bir türlü yıkılmaz. Gerçek bu olunca da “ileri demokrasi” kavramı da ütopik özlemden öteye geçemez.

İleri demokrasi nerede? Aha şurada!

Aha şuracıkta; ancak oracığa ulaşmak için kimi engelleri ortadan kaldırmak gerek.

Seçim barajı ve hazine yardımı demokrasimiz önündeki taş duvardır.

Barajı geçen partiler, seçim koşusuna önde başlamaktadır. Kimi partiler de baraj duvarını aşmak için işi yasayı arkadan dolanmak gibi siyasal kirliliğe neden oluşturan yöntemlere başvurmaktadırlar. Ülkeyi yoran ve geren bağımsız adayların veto edilmesini barajzede olarak okumak olanaklıdır. Baraj makule çekilse, yasalar dolanılarak değil, doğrudan uygulanacaktır. İleri demokrasilerin egemen olduğu kimi ülkelerde baraj söz konusu bile değildir;

Seçim barajı bulunmayan İsveç, İrlanda, İzlanda ve Finlandiya’da milletvekilleri aldıkları oy sayısına göre seçilmektedir.

Demokrasilerini tam olarak rayına oturtan kimi batılı ülkelerdeki seçim barajları şöyle;

Yüzde 5 barajı: Almanya, Belçika, Estonya, Gürcistan, Macaristan, Moldova, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya,

Yüzde 4 barajı; Avusturya, Bulgaristan, İtalya, Norveç, Slovenya, İsveç,

Yüzde 3 barajı; İspanya, Yunanistan, Romanya, Ukrayna,

Yüzde 2 barajı: Danimarka,

Yüzde 0.67 barajı: Hollanda.

Görüldüğü gibi, hiçbir demokratik ülkede yüzde 10 seçim barajı yoktur. Bu nedenle de ileri demokrasi ve temsilde adalet için öncelikle seçim barajı revize edilmeli, makul bir düzeye indirilmelidir. Demokraside kaliteye ilişkin tartışmalarda Batıda Venedik Komisyonu referans kurumu olarak gösterilmektedir. Komisyonun yaptığı çalışmalar sonucu yayınlanan raporda, her ülkede standart bir barajın uygulanmasının olanaksız olduğu üzerinde durulurken esnek bir sisteme vurgu yapılmakta, AKPM kararı doğrultusunda yüzde 3 – 5 arasındaki barajın “kabul edilebilir” sayılacağı belirtilmektedir.

***

İleri demokrasi bağlamında bir engelde hazine yardımında yaşanmaktadır.

Siyasi Partiler yasası uyarınca, son milletvekili genel seçimlerine katılan ve barajı aşan partiler yüzde 7’nin üzerinde oy alan partiler yardıma hak kazanıyor. Son genel seçimlerde aldıkları oy oranına göre, AKP’ye 62 milyon, CHP ’ye 28 milyon, MHP ’ye ise 19 milyon lira verildi. Diğer partiler maalesef, ölçütlere uymadığından hazine yardımından yoksun kaldılar.

Hazine yardımının özü partilerin ekonomik bağımsızlıklarını sağlayıp çıkar gruplarının baskılarına boyun eğmeden hizmet verme yolunu açma amacına dönüktür.

Kimi partiler, baraj sorunu ve hazine yardımından yoksun seçime giriyor.

12 Haziran seçimlerinden sonra oluşacak parlamento, bu iki engeli ortadan kaldırmak için yasa değişikliklerine gidilmeli, böylece temsilde adalet sağlanmalı ileri demokrasi sözde değil, özde gerçekleştirilmelidir.

Sorumuzu yineleyelim;

İleri demokrasi nerede?

Aha şuracıkta! Ancak, şuracıkta da olsa ona ulaşabilmek için önündeki tüm engelleri birer ikişer kaldırmak gerekir. Yola devam!

■ Oy vermek bir şeyleri değiştirecek olsa çoktan yasaklanmış olurdu.

BİR DAMLA:

MUSTAFA KEMAL

Mustafa Kemal’i gördüm düşümde
Daha, diyordu.
Uğruna şehit olasım geldi hemen,
Sabaha, diyordu.
Al bir kalpak giymişti, al bir ata binmişti,
Zafer Irak mı dedim
Aha, diyordu.

> Yeni Meram >Yazarlar > İLERİ DEMOKRASİ NEREDE; AHA ŞURADA!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.