YAZARLAR

İnsanoğlunun en yüce değer verdiği vecibelerin başında din gelmektedir. Bunun içindir ki Yüce önder Atatürk Cumhuriyet’in en büyük değerlerinden Diyanet işlerinin başına getirdiği Diyanet işleri başkanının Maaşını Genel kurmay Başkanının maaşından üstün tutup Yüce Dinimize verdiği değeri göstermiştir.

Ben de ilerleyen yaşıma rağmen protokolün üst düzey yöneticilerine ziyaretlerde ihmal yapmamayı ilke edindim. Geçtiğimiz Hafta içiydi İlimiz Müftülük Makamına atanan çok değerli Konya Kırsalının çocuğu Prf. Dr. Ali Akpınar Hocamızı ziyarete gittim. Ziyaret trafiği randevulu olmasına karşın saat, saat, dakika, dakika dolu idi. Sohbetimizi kısa kesmek zorunluluğu içinde olduğumuzdan sohbetimizi 15 dakikada noktaladık.

Bu kısa ziyaretimizde müspet ilime ve fenne kısa, kısa değindik. Kendilerine yaptığım Kültürel Çalışmalardan şu anda halihazır konumu ile antikalaşan Konya İl Atlası’nı ve de Konya İl Haritasını hediye ettim. Tabi ki Çam sakızı çoban armağanı.

Hocamdan istekte bulunmaya zaman yetseydi Konya Bölgesinde ki üç binin üzerindeki Cami ve Mescitlerimizde Müspet ilimin dini bilgiler yanında camaate enjekte edilmesinin kaçınılmaz ihtiyaç olduğunu özenle arz ederdim.

Muhterem Hocam Konya Müftülük Makamına ender gelen Akademik kariyerli bir İl müftümüz olması nedeniyle farkı fark edelim duygumuzu dile getirirdik. Yüce Rabbimiz içten ve samimi olan duaları kabul eder vecibemiz malumdur.

Burada bir samimi dua örneğini vermeden geçemeyeceğim. Kayın Pederim Merhum maylızade Mustafa Çaltaşı Caiileser mezunu Eski İdadi Öğretmenlerinden Mustafa Çaltaşı, Üçler Mezarlığı’nda medfun zamanının bölgenin ünlü din bilginlerinden, kendisine ilimizin Hatunsaray bucağı eşraflarından gelirler. Hocam yıl kurak gidiyor. Yağmura hasretiz. Bizim Bucakta bir Hacet Duasına çıkalım isteğinde bulunurlar. Çaltaşı Hoca memnuniyetle ancak bir istirhamım olacak, bu duaya bir hafta sonra çıkalım. İnşallah Rabbim yağmur verir, der.

Ve Hoca isteklerini şıralar bu bir hafta içinde sizin Bucak da bir uzlaşı masası kuracağız. Bu masada küsleri barıştıracağız. Bir birinde alacağı vereceği olanları helallaştıracağız ve hadda barış sofralarında nasip ve gönül birliği yapacağız. İşte o zaman duamızı Allah kabul eder ve yağmur yağar der. Köylülere bir yerde yağmur garantisi verir. Ve hocanın dedikleri bir, bir yapılır. Çevre köylerdeki bilinen ihtilaflar da halledilir.

Bölgede Gömse çayırlığı olan yerde kazanlar kurulur çevre köylerde davet edilir. Pilav pişirilip yüz güler. Sonrasında Duaya geçilir Çaltaşı Hoca Duasını yapıp secdeye kapandığında hüngür, hüngür ağlayarak “Yarabbi sana inandım sana güvendim ve bu kuraklıktan yanıp tutuşanların yüreğini serinleten Rahmetine Bereketine ihtiyacımız var” Türkçe sözleri çevresindekilerce duyulur. Gök yüzünde bulutlar küme, küme yayılıp, bardaktan boşanırcasına bir bereket ve yağmur iner. Maylı Mustafa Çaltaşı Hocanın bu duası dilden dile günümüz insanlarına bir mucize olarak anlatılır.

Samimi olmayan dualarımız ne yazık ki kabul görmediği ortadadır. İl Müftümüz Akpınar Hocamız gönüllerimizde taht kurmuştur. Bu tahtın Kariyerli Akademik Din Adamlarımızın sahaya inip Halkımızla bütünleşmeleri vazgeçilmez ihtiyaçtır.

Muhterem Hocamın sayıları üç binden fazla olan Din Adamları camiamızı disipline ederek verimli kılacağı inancımız tamdır.

Hele şu bizim İlahiyat Fakültemizin değerli Akademisyenlerini Halkımızın içine indirip, Yüce dinimizin icaplarının doğru kaynaktan doğru olarak dile getirilmesi dileğimiz de çok büyük anlam taşımaktadır. Muhterem Akpınar Hoca Akademik kariyerinin insanımızın inancının özünde abideleşmesi dileğimizle ziyaretimizi noktaladık.

İl Müftülüğümüzün değerli sekreteri Mustafa Afşar Hoca Konya İl Müftülüğündeki müstesna görevinde 30 yılını tamamlarken altı yılda imamlık mesleğiyle bütünleşip Konya İnanç çevrelerinde kazandığı saygının ebedi olmasını dileriz.

> Yeni Meram >Yazarlar > İL MÜFTÜ’MÜZ AKPINAR HOCA’MIZA ULVİ BİR ZİYARET
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.