Torku Jelifest

İki şehirde polis müdahalesi

  • Giriş Tarihi: 21.01.2015 23:02
  • Güncelleme Tarihi: 23:02
İki şehirde polis müdahalesi

Bursa ve İzmir’de, Eskişehir’deki Gezi Parkı odaklı eylemde darp sonucu hayatını kaybettiği iddia edilen üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz’ın öldürülmesine ilişkin mahkemenin kararı protesto edildi.

Mutlu Akü

Bursa Şehir Kütüphanesi önünde toplanan ve Setbaşı Caddesi’ni takip ederek Bursa Kent Müzesi önüne kadar yürüyen 150 kişilik grup, ellerindeki dövizlerle slogan atarak yürüdü.

Yürüyüş sırasında grup ellerinde ”Korkacaksınız, titreyeceksiniz, yıkılacaksınız”, “Arkadaşımız bize bakıyor”, “Ali İsmail için adalet”, ”Biz bitti demeden bu dava bitmeyecek” yazılı dövizler taşıdı.

Öte yandan basın açıklaması sırasında göstericiler, görüntü almaya çalışan polislerin kameraların önüne pankart koyarak görüntü almalarını engellemeye çalıştı. Bu sırada göstericiler ile polis arasında kısa süreli gerginlik yaşandı.

Basın açıklamasının ardından bir süre slogan atan gruptakiler, daha sonra dağıldı.

– İzmir

İzmir’de Alsancak’taki Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde toplanan grup, ilk olarak Gündoğdu Meydanı’na yürümek istedi. Polis tarafından engellenen gruptakiler burada bir süre oturma eylemi yaptı. Daha sonra İzmir emek ve demokrasi güçleri adına açıklama yapan Devrim Cem Erturan, bugün duruşmada verilen kararın hayal kırıklığı olduğunu savundu.

Erturan, şunları kaydetti:

“Bu kararla kamu gücünü kullanarak 19 yaşında bir üniversite öğrencisini döve döve öldüren polislere ‘iyi hal indirimi’ yapılması başlı başına bir skandaldır ve asla kabul edilemez. Gezi direnişinin toplumsal hafızada bıraktığı izler arasında sembolik önemiyle öne çıkan Ali İsmail Korkmaz cinayeti kayıt dışı polis şiddetiyle sivil linçin iç içe girdiği bir vahşet olayıdır.”

Gruptakiler daha sonra Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde yürüdü, saygı duruşunun ardından dağıldı.> Yeni Meram >Güncel > İki şehirde polis müdahalesi
HABER YORUMLARI