YAZARLAR

İki önemli program - Abdullah Leblebici - Yeni Meram Gazetesi

Geçtiğimiz Cuma günü Seydişehir iki önemli programı gerçekleştirdi. İlk Program Orman ve Su İşleri Bakan Yardımcısı Harun Tüfekçi başkanlığında Seydişehir’ in sorunlarının konuşulduğu istişare toplantısı, ikinci program ise Türkiye’nin 5. İlçesinde kuruluşunu gerçekleştirme başarısını gösteren Seydişehir MÜSİAD’ın resmi açılışı.

Gerek Orman ve Su İşleri Bakanlığının gerçekleştirdiği program, gerekse Seydişehir MÜSİAD’ın resmi olarak açılışının gerçekleştirilmesini Seydişehir ve bölge için oldukça verimli ve başarılı buluyorum.

İSTİŞARE TOPLANTISI

Orman ve Su İşleri Bakan Yardımcısı Harun Tüfekçi beraberinde Orman Bölge Müdürü Bekir Karacabey, Doğa Koruma Milli Parklar Müdürü Yılmaz Kocaman, DSİ. 4. Bölge müdürü Birol Çınar ve Meteoroloji Bölge Müdür Vekili Zekeriya Taştan ile birlikte Seydişehir Şaban Cengiz Kültür merkezinde Seydişehir’ in problemlerinin konuşulduğu istişare toplantısı düzenledi.

Toplantının çok geniş bir katılımla gerçekleşmesi verimli oldu.Orman, DSİ, Milli Parklar ve Meteoroloji bölge müdürlerinin ayrı ayrı yatırımlar ve hizmetler ile ilgili sunumlarıistişare toplantısına verilen önemin göstergesi olarak dikkatimi çekti.

Bölge müdürleri iyi hazırlanmışlar. Tabi bunda Orman ve Su İşleri Bakan Yardımcısı Harun Tüfekçi’nin etkisinin büyük olduğu göz ardı edilemez.

Bu önemli toplantının gerçekleşmesini sağlayan ve Seydişehir’ i Bakanlığın birinci dereceden sorumluları ile buluşturan Bakan Yardımcısı Tüfekçi’yi tebrik ediyorum.

ANCAK;

Orman ve Su İşleri Bakanlığının Türkiye genelinde yaptığı yatırımlar ve hizmetler ile ilgili bir araştırma yaptım.

Bu yatırımların hangilerinin Seydişehir için gerekli olduklarını da tespit ettim.

Buna göre; Seydişehir’ de öncelikli olarak Fidanlık Bölge müdürlüğünün yeniden kurulması gerekiyor. Bölge Müdürlüğü mevcut yerinden daha geniş bir bölgede kurulmalı, fidanlığın olduğu bölge de Kuğulu Vadisi projesi kapsamında değerlendirilmeli.

Bal ormanları kurulmalı. Son yıllarda arıcılık oldukça gelişti, daha da gelişmesi için, her bölgeye, nektar ve polen verimi bol olan kekik, adaçayı, taş yoncası, ballıbaba, korunga, lavanta, nane ve fiğ ekilmeli.

Hayvancılık ta son yıllarda ciddi atılım yaptı, daha da gelişmesi için yem bitkileri ekilmeli.

Gelecekte yayla turizminin merkezi olmasına kesin gözü ile bakılan Seydişehir’ de Alanya İncekum, Muğla Akyaka da bulunan Orman Kampları gibi kamplar kurulmalı.

Kazdağlar’ındaki gibi bungalov kampları kurulmalı, bu kamplar için Kuğulu, Ağaçtepesi, Taraşçı Koruluğu, Yeniceköy Koruluğu, Çatmakaya yaylası gibi bölgeler oldukça uygun.

Ayrıca, Cunda, Hızır, Yedigöller, Karatepe deki gibi çadır alanları oluşturulmalı.

Bu gibi yatırımlar Seydişehir’ in marka değerini artıracaktır.

MÜSİAD

Türkiye’ de ve dünya da 45 bin işletmeyi temsil eden, 11 binden fazla üyesi bulunan, 1 milyon 600 bin kişiye istihdam sağlayan Seydişehir MÜSİAD’ın resmi açılışı gerçekleştirildi.

Türkiye’ nin sadece 5 İlçesinde bulunan şubelerden bir tanesinin Seydişehir de açılması bölge adına onur verici.

Açılışa MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak başta olmak üzere, Orman ve Su işleri Bakan Yardımcısı Harun Tüfekçi, Eti Alüminyum A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Cengiz, Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yavuz Kayhan, Konya da dahil birçok şube başkanının katılmasını Seydişehir’ e verilen önemin göstergesi olarak değerlendiriyorum.

MÜSİAD Seydişehir’in bölgede yatırım ve istihdamın lokomotifi olacağından eminim.

Kısa sürede Türkiye ye kendisini kabul ettirmek öyle kolay değil.

Genç işadamlarının hepsini tebrik ediyorum.

Bu iki güzel programın da hayırlı olmasını temenni ediyorum.

> Yeni Meram >Yazarlar > İki önemli program
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.