YAZARLAR

Seydişehir geçtiğimiz Cuma günü iki dev projenin temelinin atılmasına sahne oldu. Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Kapalı Spor Salonu’nda düzenlenen törende, davetliler ile birlikte butona basarak Seydişehir ve Suğla Ovası Sulama projelerinin temelini attı.

Törene Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, DSİ Genel Müdürü Haydar Koçaker, Konya milletvekilleri, Kaymakam Kemal İnan, Garnizon Komutanı Mehmet Oyanık, Belediye Başkanı Abdulkadir Çat davetliler ve vatandaşlar katıldı.

Konya Ovası’nın sulu tarım yapmasında önemli bir yer tutan Beyşehir-Suğla-Apa projesinin tamamlanmasına çok az bir süre kaldı. 3.500 metre uzunluğunda tünel ile Gembos Ovası’ndan akıtılan su, Beyşehir Gölü’ne, oradan da % 99’u tamamlanarak kanalet içine alınan Çarşamba Kanalı vasıtası ile Apa Barajı’na akıtılıyor. Çarşamba Kanalı, Nisan 2011’de tamamlanacak.

BSA’nın diğer ayağı olan Suğla seddeleme çalışmaları tamamlandı, böylece Beyşehir-Suğla-Apa projesinde sona gelindi.

Sizin anlayacağınız Beyşehir ve Seydişehir Bölgesi’nin suları Konya Ovası’nı sulamak üzere, Apa Barajı’na akıtılıyor.

Bütün bu gelişmelerin ışığında temeli atılan bu iki projenin yıllar önce tamamlanması gerekiyordu. Ancak sahipsizlik sebebi yüzünden temel, yeni atılabildi.

Temeli atılan iki proje bölgemiz için, devletimizin yaptığı bir yatırımdır. Hiç kimse çıkıp ‘Bu projeleri ben yaptırdım’ demesin.

Böyle bir söylem olursa bize de şöyle bir soru sorma hakkı doğar, “Peki, bugüne kadar neredeydiniz?”

Hatırlanacağı üzere Beyşehir-Suğla-Apa projesi başlayalı 10 yılı geçti. 10 yılı geçmesine rağmen Beyşehir-Seydişehir arasındaki ve Suğla depolaması çevresindeki arazilerin sulu tarım kapsamına alınmaması gerçekten çok büyük bir eksiklikti.

Bu eksikliği zaman zaman dile getirdik; ama ne hikmetse bu yıla kadar konu ile ilgili bir gelişme olmadı. Yani sahibi olduğumuz suyu yıllarca kullanma imkanı elde edemedik. Şu anda Suğla depolaması çevresinde bulunan arazilerde sulu tarım yapılamıyor. Kendi imkânları ile sulu tarım yapacak çiftçilerin de suyu kullanmaları yasak.

Şimdi temeli atılan bu iki proje ile Seydişehir çiftçisi sulu tarım yapma imkânı elde edecek.

Proje hakkında kısa bir bilgi vermek istiyorum.

Seydişehir Sulama Projesi’nin 36 milyon liraya ihale edildi ve 72.000 dekar alanı sulayacak, Suğla Projesi ise 28 milyon liraya ihale edildi ve 95.305 dekar alanı sulayacak. Toplam sulanacak alan ise 167.305 dekar. Projeler tamamlandığı zaman 48.000 vatandaşımız faydalanacak.

Böylece bölgedeki binlerce çiftçimiz sulu tarım yapabilecek. Şu anda öne çıkan iki ürün olan patates ve pancar, ileriki yıllarda çiftçimizin yüzünü güldürecek.

Bölgenin yükselen değeri Seydibey Fabrikası için ekilen patatesler ve Şeker Fabrikası için ekilen pancarlar motopomplarla sulanıyor, çiftçilerimize önemli bir mali yük getiriyordu.

Mevcut projeler tamamlandığı zaman ekim yapacak çiftçilerimiz motopomp kullanmadan ürünlerini sulayacağı için maliyetleri düşecek ve daha çok kazanacak, beraberinde ilçe ve ülke ekonomisine de büyük katkı sağlanacak.

Gecikmiş de olsa Seydişehir için bu dev projeyi ihale eden ve sonuçlandıran Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’ne, bizzat Seydişehir’e kadar gelerek projelerin temelini atan Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na teşekkür ediyorum.

> Yeni Meram >Yazarlar > “İki Dev Proje”
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.