Torku Jelifest

İhtiyaç artıyor! Vatandaş harekete geçti

  • Giriş Tarihi: 22.01.2019 10:27
  • Güncelleme Tarihi: 10:29
İhtiyaç artıyor! Vatandaş harekete geçti

Kış koşulları, Türkiye’nin ihtiyacı olan kanın tamamını karşılamak için binlerce personeliyle hizmet veren Kızılay’ın kan..

Kış koşulları, Türkiye’nin ihtiyacı olan kanın tamamını karşılamak için binlerce personeliyle hizmet veren Kızılay’ın kan stoklarını da olumsuz etkiledi. Bir kişinin kan bağışıyla 3 hastaya hayat verdiğini söyleyen Türk Kızılayı Konya Kan Bağış Merkezi Müdürü Dr. Kaya Levent bütün Konyalıları kan bağış noktalarına çağırdı.
Türkiye genelinde yaşanan soğuk ve kar yağışlı havalar Kızılay’ın kan stoklarına da etkiledi. Soğuk hava nedeniyle kan bağışı yapanların sayısının azalması üzerine Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık sosyal medya hesaplarından ‘Acil Duyuru’ başlığıyla tüm Türkiye’yi kan bağışına çağırdı. Türk Kızılayı Konya Kan Bağış Merkezi Müdürü Dr. Kaya Levent, Konya olarak yılda 80 bin ünite kan bağışına ulaşmaları gerektiğini ifade ederken, aylık 7 bin 500 ünite kan bağışına, haftalık ise 350 ünite kan bağışına ulaşmaları gerektiğine dikkat çekti.

KAN BAĞIŞI ÇAĞRISI YERİNİ BULMAYA BAŞLADI
Genel olarak her yıl ocak ve şubat aylarında kan ihtiyaçlarında düşüş yaşandığını ifade eden
Konya Kan Bağış Merkezi Müdürü Dr. Kaya Levent, “ Kan ihtiyaçlarında yaşanan bu sıkıntılar hasta ve hasta yakının mağduriyetiyle sonuçlanmış oluyor. Maalesef ülke genelinde yaşanan bir sıkıntı var. Genel Başkanımız tarafından yapılan kan bağışı çağrısına destekler gelmeye başladı. Konya Kan Bağış Merkezi olarak bizlerinde çalışmaları devam ediyor.

KAN BAĞIŞI TOPLUMDA DAVRANIŞA DÖNÜŞMELİ
Dr. Levent, “ Kan acil değil, sürekli ihtiyaçtır’ sloganını her zaman tekrarlıyoruz. Amacımız gerekli olan kanı henüz ihtiyaç doğmadan temin edebilmektir. Aslında kan bağışını toplumda davranışa dönüştürebilmek gerekiyor. Sürekli olarak her gün 300-350 ünite kanı hastanelerimize temin etmemiz gerekiyor. Mesela organ nakli gibi durumlarda bir hastanın 40-50 ya da 100 üniteye kadar kan ihtiyacı olabiliyor. İşte asıl mağduriyetler o zaman başlıyor. O hasta yakının tek başına bu kanı temin edebilmesi zaten çok zor bir şey. Bu yüzden hastalarımız bir ilaca nasıl kolay ulaşabiliyorsa bir kana da o kadar kolay ulaşsın istiyoruz” dedi.

‘KONYA’DA SÜRDÜRÜLEBİLİR DESTEK GÖRÜYORUZ’
Kan bağışı noktasında Konya’da sürdürülebilir bir destek gördüklerini ifade eden Dr. Kaya Levent sözlerini şu şekilde sürdürdü: “ Kan ihtiyacını vatandaşlarımıza doğru bir şekilde anlatabilmemiz gerekiyor. Günlük kan bağışçısına ulaşabilmek için çalışmalarımız devam ediyor. Konya’da birçok kurum ve kuruluşta kan bağışı artık geleneksel hale geldi ve olumlu sonuçlar alıyoruz.”

GÖNÜLLÜ KAN BAĞIŞÇI SAYISININ ARTMASI GEREKİYOR
Kan bağışı noktasında Milli Eğitim ile yürütülen çalışmaların da önemine dikkat çeken Konya Kan Bağış Merkezi Müdürü Dr. Kaya Levent, “Okullarda öğrenci ve öğretmenlerin desteğiyle velilere ve mahalle halkına yönelik kampanyalar yapıyoruz. Bu çalışmamızdaki ilk hedefimiz bütün öğrencilerin kan bağışını davranışsa dönüştürmesiydi. Kısa vadede güzel dönüşler oldu. Bu kampanyalar sayesinde ilk defa kan bağışıyla tanışan velilerimiz oldu. Ben inanıyorum ki Konya’da gönüllü kan bağışçı sayısı giderek artacak. Hasta ve hasta yakınımız kan aramak zorunda kalmayacak” ifadelerine yer verdi.

BİR KİŞİ KAN BAĞIŞIYLA 3 HASTAYA HAYAT VERİYOR
Bir kişini kan bağışıyla 3 hastaya hayat verdiğini söyleyen Dr. Kaya Levent, “Konya olarak kan stoklarında büyük bir kriz yaşamadık. Konyalılar ‘kan bağışı’ çağrısına kulak verdi ama ülke genelinde bir harekete ihtiyacımız var. Birçok vatandaşımız ‘Ben nerede kan bağışlayabilirim’ diye soruyor. Zafer Meydanı’nda ve Hacı Veyiszade Camii’nin orada kan alma aracımız var. Bütün vatandaşlarımızı kan bağış noktalarımıza bekliyoruz. Konya olarak ihtiyacımız olan kana ulaşacağız inşallah” dedi.

Kader EŞİYOK> Yeni Meram >Konya > İhtiyaç artıyor! Vatandaş harekete geçti
HABER YORUMLARI