YAZARLAR

Garipler mahallesinin okulu allem edildi-kallem edildi ve alındı mahallenin elinden. İhsaniye Mahallesinin velilerinin feryatlarını, yalvarmalarını, okulumuzu istiyoruz diyen minik öğrencilerin döktükleri o tertemiz, o masum gözyaşlarını hiç kimse dikkate almadı!

Herkese bravo!…

Çocukların, ailelerinin ve mahallelinin çırpınışını isyan gibi,eylem yapma gibi değerlendirenlere de bravo!…

Elbette mahalle İmam-Hatip Okuluna karşı değildi.

Karşı olma gibi bir durumları hayatta olmazdı zaten.

Bu okul eski adıyla Garipler Mahallesinin okuluydu. O yıllarda Konya’nın kenar mahallelerinden biriydi. Ne Vatan caddesi açılmıştı, ne de Millet caddesi.

Tek sıra halinde kerpiçten evlerin sıralandığı bir mahalleydi.

Zengin değildiler, kerpiçten başlarını sokacak birer ev yapmış, Konya’nın civar köylerinden gelip bu mahalleye yerleşmiş ve çocuklarını Garipler Mahallesinin okulunda okutmuşlardı.

Garipler mahallesinin okulu, buraya yeni bir okul yapılmak için alındı. Sonra ne hikayeler döndüyse döndü, okulun adı, niteliği oldu-bittiye getirilerek değişiverdi.

Sayın Cem Zorlu, Sayın Mukadder Gürsoy, Garipler mahallesinin kültür dokusunu değiştiriyorsunuz.

Bir tarihi yok ediyorsunuz.

Yaklaşık 14 yıl İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yapmış, benim gibi emekli eğitimcilerin sizlere bakış açılarını artıdan eksiye çeviriyorsunuz.

Hadi bizler her neyse, okulumu istiyorum diyen minicik kalplerin gözyaşlarıyla sizlere duyduğu hislerden, hissenize düşeceklere aldırmıyor musunuz?

Konuyu İmam –Hatip Okulu istenmiyor mu, havasına büründürerek, mahallenin okulunu elinden koparıp almak doğrusu pek yakıştı!…

Bu mahalleye eski okulunuzu yıkacağız, yerine yenisini yapacağız sözleri verilmişti.

Bu okul, İhsaniye-Atiker İlkokulu olamaz diye bir kanun mu vardı?

Mahallenin okulu burada kalsa kıyamet mi kopardı?

*/*/*/*/*

Yapılan açıklamalar, okulları ellerinden alınan öğrencilerin bir sığıntı gibi, eski adıyla Mareşal İlköğretim Okulunun ek binasına öğretmenleri ve idarecileri ile birlikte alınmasını yolunda.

Öğrenciler mağdur edilmeyecek deniyor.

Birde mağdur edilselerdi bari!…

Milli Eğitim Müdürlüğümüz bir düzenleme yapmış olabilir. Ancak yapılan düzenlemelerde şehrin ruhuna, şehrin tarihine, şehrin kültürüne dikkat edilmesi gerekmez miydi?

Garipler mahallesine yakıştırılamayan bir okul. Garipler mahallesinin tabiri caizse zengin okulu. Okul Garipler mahallesinde amma, okuyacak öğrenciler bu mahalleli değil!…

Üstelik hak ve hakkaniyet savunuculuğunu dilinden düşürmeyen bir şehir olan Konya’da..

Nerede o hak ve hakkaniyet savunucuları?

Neredeler?

Küçük dillerini falan mı yuttular? Susmak haklı olduğunuzu göstermez, yanlışa katıldığınızı teyit eder.

İhsaniye Mahallesi okulu ile ilgili bir çok yazı yazdım. Basından birçok arkadaşım haber yaptılar. İdari ve siyasi makamlar kulaklarını tıkayıp, sustular ve görmemek adına sırtlarını döndüler.

Bir mahallenin okulu resmen elinden kopartılıp alındı.

Küçücük öğrenciler isyan etti konumuna sokuldu.

Mahallelinin Tahir Bey dahil, Milli Eğitim dahil gitmediği yer, çalmadığı kapı kalmadı.

El insaf!…

Diyorsunuz ki, mesele halloldu.

Çocuklarımızı mağdur etmedik. Alın size sizinkinden çok daha eski bir bina, güle güle oturun sevildiğinizi bilin, bakın sizi parça parça başka okullara da gönderebilirdik, böyle yapmadık, yakın bir yere yerleştirdik demeye getiriyorlar.

2013 yılında şehrin tam ortasında traji-komik bir eğitim hikayesi!…

Eğitimdeki eşitlik ilkesine bakın hele!…

Siyasilerimiz mahalle halkını haklı gördüklerini ve taşıma noktasında destek verdiklerini söylüyorlar.

Ya birde haklı görmeselerdi!…

Şimdi hiçbir sorun kalmamış. Çözüm üretilmiş. Çözüm bulunmuş. Şu İhsaniye hikayesi de fazla başımızı ağrıtmasın artık denmiş. Minareyi çalan kılıfını hazırlar misali, eski okulları yıkılan ve ellerinden alınan İhsaniye İlkokulu öğrencileri yine eski bir okul olan eski İnkılap okulunun binasına şimdiki adıyla ek binaya taşınma kararı alınmış.

Neredeyse çözüm ürettik diye müjde çekecekler!…

Evli evine , köylü köyüne, okulu olmayan mağdur olmasın diye daha eski bir okula!…

Eski bir okuldan, bir başka eski okula geliyorsunuz.

Mükafata bakın hele!…

Okulunuzun ismi, cismi ve sıfatı değiştirilerek hem de.

Konya’da en fazla ismiyle oynanan ve değiştirilen okul sanıyorum Hakimiyet-i Milliye okulu.

Milli Eğitimin Garipler Mahallesinin Okulunun kimyasını değiştirmek adına yaptığı bu hamle, dileriz bundan yıllar sonra, bu okulunda adının tekrar değiştirilmesine sebebiyet vermez!

Burada uygulanan usul şık düşmemiştir. Ne Milli Eğitime ne de siyasilerimize yakışmamıştır. Hele ben yaptım oldu diyenler, karşılarına kalpleri kırık, incinmiş bir mahalle almışlardır ki, bunun yarınlarda neler getireceğini kimse kestiremez.

Mağduriyeti önledik, onlara zor-şer, eski-püskü de olsa bir okul bulduk diyenlere soralım;

O çocukların gönüllerinde yaşadıkları mağduriyeti nasıl telafi edeceksiniz. Şehirlerin var olan ruhunda derin izler bırakan bu mağduriyete ne cevap vereceksiniz?

Şehrin kültür değerleriyle oynamak bir çok oynayanın elini yaktı.

Ah aldı insanlar, intizar aldılar.

Kulun dinlemediği, dikkate almadığı, işine gelmeyen şikayetleri, Yaradan dikkate almaz mı sanıyorsunuz?

Minicik gözlerden dökülen inci tanesi gözyaşlarını görmez mi sanıyorsunuz?

Mahalle sakinlerinin zora koşulmasının, istemeye istemeye kabullenişinin, hanelerinize eksi olarak yazıldığını göremiyor musunuz?

Göremediğiniz, görmek istemediğiniz, ortada. Ne diyelim; Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste demiş atalarımız.!…

> Yeni Meram >Yazarlar > İhsaniye okulunun mağduriyeti önlenmiş!…
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.