Torku Jelifest

İHH Konya’dan Afrika’ya su kuyusu

  • Giriş Tarihi: 28.01.2016 11:29
  • Güncelleme Tarihi: 11:29
İHH Konya’dan Afrika’ya su kuyusu

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Konya Şubesi, Kenya ve Çad'da 3 su kuyusu açtırdı.

Mutlu Akü

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Konya Şubesi, Kenya ve Çad’da 3 su kuyusu açtırdı.

Konya İHH Basın Koordinatörü Selim Tosun, yaptığı yazılı açıklamada, bazı Afrika ülkelerinde temiz suya büyük ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Suyun yetersiz olmasının birçok hastalığı da beraberinde getirdiğini ifade eden Tosun, içme suyu sağlayan kuyuların açılmasının çocuk ölümlerinin önüne geçtiğini ve suya ulaşmak için kilometrelerce yürümek zorunda kalan insanların günlük hayatlarını kolaylaştığını bildirdi.

Tosun, İHH’nın 2005’ten buyana bölgede yüzlerce su kuyusu açtığını vurgulayarak, şunları ifade etti:

“Afrika’da su kuyularının dışında cami, mescit, yetimhaneler yaptık. Katarakt ameliyatları gerçekleştirdik ve yetimlerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere bu ve buna benzer birçok projeyi hayata geçiriyoruz. Bölgede en hayati ihtiyaç olan su kuyularını da açmaya devam ediyoruz. Son olarak Konyalı hayırseverlerimizin destekleriyle Çad’da 2, Kenya’da 1 olmak üzere toplam 3 su kuyusunu Afrikalı insanların hizmetine sunduk. Şu an itibarıyla bu kuyulardan binlerce insan istifade edebiliyor. Gerçekleştirdiğimiz faaliyetler bölgede Müslüman kesimi Hristiyanlaştırmaya yönelik misyoner çalışmalara da büyük ölçekte engel oluyor.”

Tosun, hayırseverlerin 5 bin dolar karşılığında bir su kuyusu açtırabileceklerini veya daha küçük bağışlarla su kuyusu fonuna destek olabileceklerini bildirdi.> Yeni Meram >Konya > İHH Konya’dan Afrika’ya su kuyusu
HABER YORUMLARI