Torku Jelifest

İçişleri’nden ‘dernekler silahlanıyor” iddiasına açıklama

  • Giriş Tarihi: 21.09.2020 15:50
  • Güncelleme Tarihi: 16:11
İçişleri’nden ‘dernekler silahlanıyor” iddiasına açıklama

İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, "Bir kısım derneklerin silahlandığı iddiası ya da ihtimaline karşı kayıtsız kalmamız mümkün değildir." dedi.

İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, “selefi” derneklerinin silahlandığı iddialarına kayıtsız kalmalarının mümkün olmadığını belirterek, “Paylaşılan ilk demeçten sonra derhal Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü denetçileri, terör ve istihbarat birimlerimiz tekrar tahkikata başlamıştır” ifadelerini kullandı.

Bakan Yardımcısı Ersoy, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, selefi derneklerinin silahlandığı yönündeki iddialara yanıt verdi.

Ersoy, İçişleri Bakanlığı tarafından bugüne kadar selefi derneklerle ilgili yapılan denetimlerle birçok derneğin kapatıldığını, birçoğuna da para cezası uygulandığını belirtti.

İç Güvenlik Stratejileri Başkanlığınca konunun önemine binaen 1,5 yıllık kapsamlı bir çalışma gerçekleştirildiğinin altını çizen Ersoy şunları kaydetti:

“Bir kısım derneklerin silahlandığı iddiası ya da ihtimaline karşı kayıtsız kalmamız mümkün değildir. Paylaşılan ilk demeçten sonra derhal Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü denetçileri, terör ve istihbarat birimlerimiz tekrar tahkikata başlamıştır. Mesele aynı hassasiyetle takip edilmeye devam edilecek, idari ve adli süreçler işletilecektir.”

NE OLMUŞTU?

Ünlü, yaklaşık bir yıl önce Haber Türk, geçtiğimiz günlerde de CNN Türk’te yurt genelinde 2 bin civarında selefi yanlısı derneğin silahlandığını öne sürmüştü.

Ünlü, daha sonra“Cumhuriyet Savcısı’nın çağırması halinde, bu derneklerden en az 150’sini isim isim kendilerine söyleyeceğim. Bazı yerlerde de yasak olmasına rağmen mescitler açtıklarını öğrendim” açıklamasında bulunmuştu.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Güncel > İçişleri’nden ‘dernekler silahlanıyor” iddiasına açıklama
HABER YORUMLARI