YAZARLAR

■ Ölçülü ve düzenli yapılan her işin sonu başarılı olur.

***

Tayip Erdoğan sonrası, AK Parti Genel Başkanlığı ve Başbakanlık konusunda ibre Ahmet Davutoğlu’na doğru dönüyor.

Prof. Dr. Sadi Irmak’tan sonra bir başka Konyalı akademisyen Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu Genel Başkanlık ve Başbakanlık koltuğuna oturacak gibi. Gibi, değil, sanki malumun ilanı gibi. Merhum Prof. Sadi Irmak Seydişehir, Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu Taşkent İlçemizden…

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, her zaman olduğu gibi karar aşamasında çeşitli “temayül yoklamaları” yaptı. Başkentteki siyaset kulislerinden aldığım bilgiye göre, Erdoğan’ın gönlünden Ahmet Davutoğlu geçiyordu, son günlerde netleşti artıları vardı;

Bir; iyi anlaşıyorlardı, uyum içindeydiler;

İki; Konya, her koşulda AK Parti’ye en çok oy veren illerin başında geliyordu.

Üç: Davutoğlu; Yabancı Diller biliyordu, akademisyendi, mütedeyyin kültürlüydü.

Dört; Üç dönem engeline takılmıyordu.

Beş; Genç kuşak tercihlerini Davutoğlu’ndan yana koymuştu, yoklamalar bunu gösterdi.

Altı; Entelektüel kişiliğinin yanında halkla bütünleşmesini bildi.

Merhum Prof. Dr. Sadi Irmak, olağanüstü bir döneminde kısa süre Başbakanlık yaptı, oysa Davutoğlu’nun koltuğunda artık iki karpuz birden olacak:

Genel Başkanlık ve Başbakanlık!

Sayın Davutoğlu’nun Başbakanlığını Konya’nın menfaları gereği desteklemeliyiz çünkü O, bir Konya insanıdır. Her Taşkentli gibi zeki ve beceriklidir. Siyasal ve ideolojik düşüncelerden arınarak ve eteklerdeki taşlar dökülerek hemşerimize sahip çıkmalıyız. Bu aynı zamanda hemşeri olmanın doğasında vardır, Konya’nın sorunlarının çözümü de ivme kazanacak, çeşitli uygarlıkların merkezi tarihi kentimiz kazanımlar elde edecek. Konu “her şey Konya için” değerlendirilmelidir.

***

Davutoğlu’nun kısa özgeçmişi;

Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, 26 Şubat 1959’da Konya’da doğdu. Orta öğrenimini İstanbul Erkek Lisesi’nde tamamladı. 1983–84 öğretim yılında Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Ekonomi bölümlerinden mezun oldu. Boğaziçi Üniversitesi Kamu yönetiminde yüksek lisans, Siyaset Bilimi Bölümünde doktorasını yaptı.

Malezya International Islamic University’de yardımcı doçent unvanı ile çalışmaya başladı. Bu Üniversitenin Siyaset Bilimi bölümünü kurdu ve 1993 yılına kadar bu bölümün başkanlığını yürüttü. 1993 yılında Doçentlik unvanını aldı. 1995–1999 yılları arasında Marmara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yaptı. Silahlı Kuvvetler Akademisi ve Harp Akademilerinde konuk öğretim üyesi olarak ders verdi; 2002 genel seçimleri sonrası 58. Hükümet döneminde, Başbakan Başmüşavirliği ile Büyükelçilik görevine atanan Davutoğlu, 59. ve 60. Cumhuriyet Hükümetleri döneminde de bu görevlerini sürdürdü. Profesör unvanı ile Beykent Üniversitesinde, yönetim kurulu üyeliği, senato üyeliği ve uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanlığı ile Marmara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde de konuk öğretim üyeliği yaptı.

Dış politika konusunda Türkçe ve İngilizce kaleme aldığı eserleri vardır. Bu eserleri Japonca, Portekizce, Rusça, Arapça, Farsça ve Arnavutça başta çeşitli dillere çevrildi; 2009’da 60’ıncı Hükümetin Dışişleri Bakanı olarak atandı, hala bu görevini sürdürüyor.

AK Parti’den Konya Milletvekili seçilen Prof. Dr. Davutoğlu evli, dört çocuk babası; İngilizce, Almanca ve ayrıca Arapça biliyor.

Prof. Dr. Davutoğlu, bağını hiç koparmadı, Meram Yaka’dan ev aldı ve sık sık Konya’ya

gelerek ailesiyle birlikte burada kaldı, yerli ve yabancı konuklarını da evinde kabul etti.

Bir Damla:

Hiç kimse, başarı merdivenlerine elleri cebinde tırmanmamıştır.

> Yeni Meram >Yazarlar > İBRE DAVUTOĞLUNA DÖNÜYOR
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.